3 tipp a gyommentes kertért - Tippek és trükkök kertészeknek

3 tipp a gyommentes kertért

FO, NA
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A gyomokat nem igazán szeretjük a kertünkben, hiszen folyamatosan elszívják a tápanyagot a növényeink elől, élőhelyeket hódítanak el tőlük, és belepik a konyhakerteinket, díszkerteinket. De szerencsére nem olyan nehéz megszabadítani tőle a kertet, mint azt elsőre gondolnánk, ehhez mutatunk neked rögtön 3 trükköt!

3 tipp a gyommentes kertért - Így gyomlálj okosan!

Gondolom nem csak én vagyok olyan „szerencsés”, hogy állandóan küzdenem kell a gyomokkal. Mindenhol ott vannak, ahol nem kéne, és rengeteg időm és energiám megy el azzal, hogy megpróbálok újra és újra megszabadulni tőle. Egész napok mennek el gazolással, és utána napokig rá se tudok nézni a kertre, hogy dolgozzak valamit, mert az összes kedvem elmegy. De idén kaptam 3 szuper tanácsot, ami betarthatónak tűnik, és végre nem kell egész napokat gazolással tölteni! Most elárulom neked is ezeket!

Első tipp

Először is elárulok valamit, amit mindenki rosszul csinál: a sorközök kapálását! Ha a sorközöket kapálod, a talajba bekerülnek a talajfelszínen maradt gyommagvak, és ezáltal folyamatosan visszagyomosítod a kertedet. Tehát először is az ágyások közötti utak kapálását hagyd abba, illetve azokkal a területtekkel se foglalkozz, ahol nem végzel termesztést. Persze a durva gyomokat kihúzhatod, sőt, húzd is ki, főleg ha „bántja a szemedet”, hogy ott van. De a legjobb, ha minden olyan helyet, amit nem művelsz, azt mulcsozol. A mulcs anyaga lehet száraz avar, szalma vagy forgács, ami éppen kéznél van, és amit a legesztétikusabbnak gondolsz. Ezt a takarást évente, de legkésőbb kétévente érdemes megújítani. Hidd el, hogy így rengeteg időt és energiát spórolsz majd meg most, hogy a sorok felesleges gyomtalanítása végre elmarad.

3 tipp a gyommentes kertért - Így gyomlálj okosan!

Második tipp

A következő tipp szorosan kapcsolódik az első ötlethez. Itt azt mondták, hogy ne csak a sorközöket takarjam le, hanem a termesztő felületet is érdemes mulccsal befedni. Mulcsozhatunk a szezon alatt vagy a szezon után is.

Ha a betakarítás után csupaszon hagyjuk a területet, akkor egyszerűen meleg ágyat biztosítunk a gyomoknak ahhoz, hogy jövőre szépen majd elfoglalják a kertünket! A talajtakaró növényekkel viszont nem csak azt akadályozhatjuk meg, hogy a következő tavasszal felverje a gyom a kertet, hanem tápanyag utánpótlásnak sem utolsó. Az ilyen növények magjaival vessük be megüresedett ágyásokat, hogy kertünk talaját a legegyszerűbb módon szupertalajjá alakítsuk. Ezeket a takarónövényeket szerencsére nagyon könnyű elvetni, nevelni, és egyszerű őket a tavaszi talajba bedolgozni is. Az a lényeg, hogy ősszel vessük, és legyen ideje kicsírázni, betölteni a sorokat zöld tömeggel. Egészen az első komolyabb fagyokig nőni fognak szépen, majd amikor beáll a kemény tél elhalnak, visszafagynak. Viszont ilyenkor is befedik a talajt barna, növényi maradványaikkal. Ilyen talajtakaró növénynek jó például a mustár, a repce, vagy a vöröshere. A tavasz eljövetelével újra felélednek, és megint folytatják a növekedést. A tavaszi ültetés előtt pedig nincs más dolgunk, mint mielőtt az ágyást újra használatba vennénk, forgassuk be a növényeket a talajba.

Harmadik tipp

Az utolsó jó tanács amit kaptam, az igazából a lustaságomra vonatkozott, de nagy igazság van benne. Inkább naponta tíz percet töltsünk el gyomlálással, mint hogy hetente gyomláljunk órákat. Minél több idő telik el ugyanis két gyomlálás között, az elvégzendő munka is annyiszor lesz több. Lehet, hogy, ha összeadod a gyomlálással eltöltött időt, akkor a napi gyomlálással eltöltött idő végső soron megegyezik majd a heti egyszeri gyomlálásra fordított idővel, de naponta mégis jóval kevesebb ráfordítást igényel, és valószínűleg hatékonyabb is. Tehát ne egy szuszra gyomláljuk ki az egész kertet, kertészkedjünk naponta, és kezdjük el használni a mulcsot!
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-06-12

Teljes útmutató a komposztáláshoz kezdőknek: Az alapok lépésről lépésre

Szívesen belevágnál az otthoni komposztálásba de nem tudod, hogyan? Itt a teljes lépésről lépésre követhető útmutató az otthoni komposztálás elkezdéséhez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

cirrózis (cirrhosis)

egyes szervekben (főként a májban) lezajló sajátságos gyulladás, a szövetek pusztulása és... Tovább

kórisme (diagnózis)

a klinikai v. kórbonctani, valamint a kiegészítő laboratóriumi vizsgálatok eredményeinek... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem Talajművelés