24/2006. (III. 31.) FVM rendelet


az Európai Mezõgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegébõl finanszírozott egységes területalapú támogatás 2006. évi igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekrõl


A mezõgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl és az ezzel összefüggõ törvénymódosításokról szóló 2003. évi LXXIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) 45. §-a (2) bekezdésének b)-d) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján a következõket rendelem el:

Fogalommeghatározás

1. § E rendelet alkalmazásában
a) támogatási kérelem: a 796/2004/EK rendelet 2. cikk 11. pontjában meghatározott egységes kérelem;
b) mezõgazdasági termelõ: az 1782/2003/EK rendelet 2. cikk a) pontja szerinti termelõ - ideértve a jogi személyiséggel nem rendelkezõ szervezeteket is - aki, illetve amely a földterületet hasznosítja;
c) hasznosítás: a földterületnek az 1782/2003/EK rendelete 143b. cikk (4) bekezdésében meghatározott feltételek szerinti állapotban tartása;
d) támogatható terület: az 1782/2003/EK rendelete 143b. cikk (5) bekezdésében meghatározott terület;
e) fizikai blokk: Mezõgazdasági Parcella Azonosító Rendszerrõl szóló 115/2003. (XI. 13.) FVM rendelet (a továbbiakban: MePAR rendelet) 1. § a) pontjában meghatározott terület;
f) mezõgazdasági parcella: a MePAR rendelet 1. § e) pontjában meghatározott terület;
g) bázisterület: az 1973/2004/EK rendelet XXI. számú mellékletében meghatározott országos területnagyság: 4355 ezer ha;
h) nyilvánvaló hiba: a támogatási kérelemben feltüntetett adatok olyan egyértelmû hiányossága vagy hibája, mely a kérelem más adataiból vagy más nyilvántartásból származó adatok alapján hiánypótlásra való felszólítás nélkül, saját hatáskörben pótolható vagy javítható;
i) helyes mezõgazdasági és környezeti állapot: az egyszerûsített területalapú támogatások és a vidékfejlesztési támogatások igényléséhez teljesítendõ "Helyes Mezõgazdasági és Környezeti Állapot, illetve a Helyes Gazdálkodási Gyakorlat" feltételrendszerének meghatározásáról szóló 4/2004. (I. 13.) FVM rendelet (a továbbiakban: HMKÁ rendelet) 1. számú mellékletében foglalt elõírások teljesítése;
j) állandó legelõ: a 796/2004/EK rendelet 2. cikk 2. pontjában meghatározott földterület;
k) szõlõültetvény: szõlõvel összefüggõen telepített terület, amelyet szõlõ vagy szõlõ szaporítóanyagának elõállítása céljából mûvelnek;
l) gyümölcsös ültetvény: a gyümölcsfával (alma, körte, birs, õszibarack, kajszibarack, meggy, cseresznye, szilva, dió, gesztenye, mandula, mogyoró), valamint bogyós gyümölccsel [málna, ribiszke, egres, Yosta (rikö), szeder, termesztett bodza, szamóca] összefüggõen telepített terület.

Az egységes területalapú támogatás mértéke

2. § (1) A támogatás mértéke - az 1782/2003/EK rendelet 143b. cikkének (7) bekezdésére figyelemmel - külön jogszabályban kerül meghatározásra.
(2) A támogatás forintban kerül kifizetésre. Az átváltásra a külön közösségi jogszabályban meghatározott árfolyamot kell alkalmazni.

Támogatásra jogosult

3. § Támogatási kérelmet az a mezõgazdasági termelõ nyújthat be, aki (amely) a hasznosított területek vonatkozásában a hasznosítással összefüggésben felmerülõ költségeket, illetve kockázatot viseli.

Támogatás alapjául szolgáló terület megállapítása

4. § (1) E rendelet szerint támogatás alapjául szolgáló területnek az 1782/2003/EK rendelet 143b. cikkének (4) bekezdésében foglaltaknak megfelelõ mezõgazdasági területet kell tekinteni.
(2) Az (1) bekezdés szerinti terület esetén csak abban az esetben igényelhetõ támogatás - kivéve a (3) bekezdésben foglaltakat -, ha a támogatható terület eléri vagy meghaladja az 1 hektárt. Amennyiben a támogatható terület több mezõgazdasági parcellából áll, az egyes mezõgazdasági parcelláknak el kell érniük vagy meghaladniuk a 0,3 hektárt. Támogatás legalább 0,3 hektár egybefüggõ támogatható szõlõültetvény vagy gyümölcsös ültetvény területe után önállóan is igényelhetõ.
(3) Ha a mezõgazdasági termelõ támogatható területe nem éri el együttesen az 1 hektárt, de rendelkezik legalább 0,3 hektár támogatható szõlõültetvény vagy gyümölcsös ültetvény összefüggõ területtel, e területek után együttesen igényelhet támogatást.
(4) Egy mezõgazdasági parcellára e rendelet alapján csak egy támogatási kérelem nyújtható be.
(5) A támogatás alapjául szolgáló területet a tényleges hasznosítás alapján kell meghatározni. A támogatás alapjául szolgáló terület hasznosítása tekintetében a Tanács 1782/2003/EK rendelete 143b. cikk (6) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni.
(6) E rendelet alapján nem vehetõ igénybe támogatás olyan terület után, amelyre vonatkozólag a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv alapján az Európai Unió által társfinanszírozott mezõgazdasági területek erdõsítéséhez nyújtott támogatás igénybevételének részletes szabályairól szóló 132/2004. (IX. 11.) FVM rendelet alapján támogatásra való jogosultságot állapítottak meg.

Helyes Mezõgazdasági és Környezeti Állapot

5. § (1) A támogatás igénylésének alapjául szolgáló mezõgazdasági parcellákat helyes mezõgazdasági és környezeti állapotban kell tartani.
(2) Nem áll fenn megfelelõ állapot, ha a földhivatal által végrehajtott határszemle alapján, illetve távérzékelés útján megállapítható, hogy az adott terület (parcella) 2003. június 30-án nem felelt meg a termõföldrõl szóló 1994. évi LV. törvény 36. § (1) bekezdésének.

Támogatási kérelem

6. § (1) A támogatási kérelmet 2006. április 15-tõl 2006. május 15-ig kizárólag a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) által rendszeresített 2006. évi formanyomtatványon és az ahhoz mellékelt, a MePAR rendelet szerinti egyedi blokktérképen, a vonatkozó MVH közleményben meghatározottak szerint lehet benyújtani.
(2) A támogatási kérelmet a mezõgazdasági termelõnek saját kezûleg alá kell írnia. Amennyiben a támogatási kérelem fõlapjáról a mezõgazdasági termelõ aláírása hiányzik, úgy a kérelmet el kell utasítani.
(3) A támogatási kérelmen fel kell tüntetni az Európai Unió Közös Agrárpolitikája magyarországi végrehajtásában, illetve a nemzeti agrártámogatási rendszerben érintett ügyfelekkel összefüggõ ügyfélregiszter létrehozásáról és az ezzel kapcsolatos nyilvántartásba vételrõl szóló 141/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) alapján kiadott regisztrációs számot.
(4) Amennyiben a mezõgazdasági termelõ a (3) bekezdésben meghatározott regisztrációs számmal nem rendelkezik, a kérelemhez egyidejûleg csatolja az R. szerinti nyilvántartásba vételi kérelmet is.
(5) A kérelmen a mezõgazdasági termelõ külön rovatban nyilatkozik az általa bejelentett terület vonatkozásában állandó legelõként hasznosított földterület nagyságáról, valamint a 796/2004/EK rendelet 14. cikk (1) bekezdésének 1-3. albekezdéseiben foglaltaknak megfelelõen hasznosított egyéb, bejelentésre kötelezett területekrõl. A bejelentési kötelezettség elmulasztásából eredõ jogkövetkezményekre a 796/2004/EK rendelet 14. cikk (1a) bekezdését kell alkalmazni.
(6) Az MVH a támogatási kérelem befogadásáról a támogatási kérelem benyújtási határidejét követõ 30 napon belül igazolást állít ki, és megküldi a mezõgazdasági termelõ részére. Az igazolás kiadásának szempontjából a kérelem benyújtás napjának a 7. § (1) bekezdésben foglalt határidõt kell tekinteni. Az igazolás a kérelemben foglaltaknak megfelelõen tartalmazza:
a) a mezõgazdasági termelõ nevét, regisztrációs számát;
b) a kérelemben feltüntetett mezõgazdasági parcellák adatait:
ba) a fizikai blokk azonosító számot,
bb) a parcella sorszámát,
bc) a hasznosítás típusát,
bd) a bejelentett területet; valamint
c) az ügyfél által az MVH-hoz bejelentett érvényes bankszámlaszámot.
(7) A (6) bekezdés szerinti igazolás kiállítása nem minõsül a támogatási jogosultság vagy más jogosultsági feltételek teljesítése igazolásának.

Késedelmes benyújtás

7. § (1) A támogatási kérelem a 6. § (1) bekezdésében meghatározott határidõn túl - a Bizottság 796/2004/EK rendeletének 21. cikkében foglaltakra figyelemmel - 2006. június 9-ig nyújtható be.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt határidõn túl benyújtott kérelmeket az MVH elutasítja.
Egységes területalapú támogatási kérelem módosítása
8. § (1) A támogatási kérelem - a 796/2004/EK rendelet 21. cikk (2) bekezdésének elsõ albekezdésére figyelemmel - 2006. május 31-ig jogkövetkezmények nélkül, illetve 2006. június 9-ig a 7. § (1) bekezdésben foglalt jogkövetkezmények mellett módosítható az MVH által rendszeresített formanyomtatványon.
(2) Az egységes területalapú támogatási kérelem módosításával összefüggõ részletes szabályokat a Bizottság 796/2004/EK rendeletének 15. cikke, illetve a 21. cikk (2) bekezdése határozza meg.

Hiánypótlás

9. § Amennyiben a kérelem nem felel meg az e rendeletben, valamint az egyéb jogszabályokban elõírt feltételeknek, vagy más okból kiegészítésre vagy kijavításra szorul, az MVH az ügyfelet a hiányok megjelölése mellett a hibák kijavítására, illetve pótlására szólítja fel.

A nyilvánvaló hibák helyesbítése

10. § (1) Amennyiben a támogatási kérelem nyilvánvaló hibát tartalmaz, az MVH azt saját hatáskörben kijavítja, és arról hivatalos feljegyzést készít.
(2) A támogatási kérelem nyilvánvaló hibáinak javítására a Bizottság 796/2004/EK rendeletének 19. cikkében foglaltakat kell alkalmazni.

Támogatási kérelem visszavonása

11. § (1) A támogatási kérelem az MVH által rendszeresített formanyomtatványon lehet visszavonható.
(2) A támogatási kérelem visszavonására a Bizottság 796/2004/EK rendeletének 22. cikkében foglaltakat kell alkalmazni.

Adminisztratív és fizikai ellenõrzések

12. § (1) A támogatási kérelemben foglaltak, valamint a támogatási feltételek adminisztratív és fizikai ellenõrzésére
a) a Tanács 1782/2004/EK rendeletének 17-27. cikkeiben,
b) a Bizottság 1973/2004/EK rendeletének 136. cikke szerinti szûkítéssel alkalmazott 796/2004/EK rendeletben,
c) a Tv.-ben, valamint
d) az 1. § i) pontjában
foglaltak szerint kerül sor.
(2) Amennyiben az (1) bekezdés alapján végzett ellenõrzések eredményeképpen az adott fizikai blokkra beadott támogatási kérelmek által lefedett terület összesen nagyobb, mint a fizikai blokk nettó támogatható területe (túligénylés),
a) és a túligénylés mértéke nem éri el a fizikai blokk nettó támogatható területének az 5%-át, az MVH a túligénylés arányában a fizikai blokk nettó támogatható területéig csökkenti a fizikai blokkon belüli kérelemben megjelölt területeket;
b) és a túligénylés mértéke eléri vagy meghaladja a fizikai blokk nettó támogatható területének az 5%-át, az MVH értesíti az érintett mezõgazdasági termelõket, és egyúttal felszólítja õket a kérelemben megadott adatok helyesbítésére.
(3) A (2) bekezdés a) pontja alapján történõ arányos csökkentést tartalmazó támogatási határozat ellen az érintett mezõgazdasági termelõk a 796/2004/EK rendelet 24. cikkének (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelõen fellebbezhetnek.
(4) A (2) bekezdés b) pontja szerinti értesítésben meg kell jelölni az érintett fizikai blokk vonatkozásában gazdálkodó kérelmet benyújtó mezõgazdasági termelõket, és a kérelmükben foglaltaknak megfelelõen a mezõgazdasági parcellára vonatkozó adatokat.
(5) A (2) bekezdés b) pontja alapján a kérelmet benyújtó mezõgazdasági termelõk kötelesek az értesítésben meghatározott idõtartamon belül írásos választ adni az MVH részére.
(6) Amennyiben a (2) bekezdés b) pontja alapján megállapított túligénylés az (5) bekezdésben meghatározott válaszokban foglalt helyesbítéseket követõen részben vagy egészben továbbra is fennáll, az MVH
a) az 5 százalékot meg nem haladó túligénylés esetén a túligénylés arányában a fizikai blokk nettó támogatható területéig csökkenti a fizikai blokkon belüli kérelemben megjelölt területeket, illetve
b) az 5 százalékot meghaladó túligénylés esetén fizikai ellenõrzést folytat le az érintett fizikai blokk vonatkozásában.
(7) A (6) bekezdés szerinti fizikai ellenõrzést nem kell lefolytatni, ha az (5) bekezdés szerinti határidõt a kérelmet benyújtó mezõgazdasági termelõ elmulasztotta. Ebben az esetben az MVH a határidõt elmulasztó mezõgazdasági termelõ kérelemben bejelentett területeit a túligénylés mértékének megfelelõen csökkenti.
(8) Amennyiben az MVH ugyanazon mezõgazdasági parcella tekintetében többszörös igénylést állapít meg, a (2)-(7) bekezdés szerint jár el.
(9) Amennyiben az adminisztratív, illetve a fizikai ellenõrzés eredményeképp sem szüntethetõ meg a túligénylés, illetve a többszörös igénylés, akkor a fizikai blokk támogatható területét meghaladó terület minden érintett kérelem esetében jogosulatlan igénylésnek számít.
(10) A (9) bekezdés szerinti terület nem haladhatja meg az adott fizikai blokkban kérelmezett terület 100 százalékát.
(11) A (9) bekezdés szerinti jogosulatlan igénylés mindaddig fennáll, míg valamelyik érintett mezõgazdasági termelõ a jogvita elbírálására egyébként illetékes hatóság vagy bíróság jogerõs határozatával nem igazolja jogosultságát, vagy az érintett mezõgazdasági termelõk együttesen nem helyesbítik a kérelmeiket.

Levonások és kizárások a jogosultsági feltételek tekintetében

13. § Az adminisztratív, illetõleg fizikai ellenõrzések alapján a jogosultsági feltételekhez kapcsolódó levonásokat, illetve kizárásokat a Tanács 1782/2003/EK rendeletének 6-7. cikkei, a Bizottság 1973/2004/EK rendelet 138. cikke, valamint a Bizottság 796/2004/EK rendelet 65-68. cikkei alapján kell elbírálni.

A számítás alapja

14. § A támogatás kiszámításának alapját a Bizottság 796/2004/EK rendelet 50. cikk (1), (3), valamint (7) bekezdésében foglaltak alapján kell meghatározni.

A jogkövetkezmények halmozódása

15. § A levonások, kizárások, valamint más közösségi és nemzeti jogszabályok szerinti szankciók halmozódására a Bizottság 796/2004/EK rendeletének 71. cikk (2) bekezdésében és a 71a. cikkében foglaltakat kell alkalmazni.

Elháríthatatlan külsõ ok (vis maior) és kivételes körülmények esetei

16. § (1) Az elháríthatatlan külsõ ok (vis maior), illetõleg más kivételes körülmények miatti igazolási kérelem kizárólag az MVH által rendszeresített formanyomtatványon nyújtható be.
(2) Az elháríthatatlan külsõ ok (vis maior) és a kivételes körülmények eseteire, valamint annak igazolására a Bizottság 796/2004/EK rendeletének 72. cikkében, valamint az Európai Mezõgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegébõl finanszírozott intézkedések tekintetében felmerülõ elháríthatatlan külsõ ok (vis maior) esetén alkalmazandó egyes szabályokról szóló 109/2004. (VI. 9.) FVM rendeletben foglaltakat kell alkalmazni.

Támogatási kérelem elbírálása

17. § A támogatási kérelem tárgyában az MVH legkésõbb 2007. június 1-jéig dönt. A döntésben meg kell jelölni:
a) a kérelem által lefedett területet,
b) a támogatás alapjául szolgáló területet,
c) a mezõgazdasági termelõt megilletõ támogatási összeget,
d) az alkalmazott jogkövetkezményeket.

Jogosulatlanul igénybe vett támogatások visszatérítése

18. § A jogosulatlanul igénybe vett támogatások visszatérítésére a Bizottság 796/2004/EK rendelet 73. cikkében foglaltakat kell alkalmazni.

A hasznosító személyében bekövetkezett változás
19. § (1) Amennyiben a kérelem által lefedett terület hasznosítása vonatkozásában a támogatási kérelem benyújtását követõen a mezõgazdasági termelõ személye megváltozik, arról a kérelem által lefedett terület új mezõgazdasági termelõje (a továbbiakban: új mezõgazdasági termelõ) a változást követõ 10 munkanapon belül bejelentést tesz az MVH-nak.
(2) A bejelentést kizárólag az MVH által rendszeresített formanyomtatványon lehet benyújtani.
(3) Az (1) bekezdés alkalmazása esetén az új mezõgazdasági termelõ a (2) bekezdés szerinti bejelentéshez csatolja nyilatkozatát a támogatási feltételek teljesítésére vonatkozó kötelezettségek betartásáról.
(4) A hasznosító személyében bekövetkezett változásra egyebekben a Bizottság 796/2004/EK rendeletének 74. cikkében foglaltakat kell alkalmazni.

Kifizetés

20. § (1) A támogatás kifizetése a Tanács 1782/2003/EK rendeletének 28. cikkében foglaltaknak megfelelõen 2006. december 1-jétõl 2007. június 30-ig, az MVH R. szerinti ügyfél-regisztrációs rendszerében nyilvántartott bankszámlára történõ átutalással történik.
(2) A támogatás - függetlenül a hasznosító személyében bekövetkezett változástól - a Bizottság 796/2004/EK rendelet 74. cikk (6) bekezdése alapján a támogatást eredetileg igénylõ mezõgazdasági termelõnek kerül kifizetésre.

Állandó legelõként hasznosított földterületek fenntartása

21. § (1) A 796/2004/EK rendelet 3. cikkének (1) bekezdésében foglalt kötelezettséget nemzeti szinten kell alkalmazni.
(2) A 796/2004/EK rendelet 3. cikk (2) bekezdésében említett referenciaarány 0,0264.
(3) Az állandó legelõként hasznosított földterületek mezõgazdasági összterülethez viszonyított arányát az MVH a 6. § (5) bekezdésében foglalt nyilatkozatok alapján a 796/2004/EK rendelet 3. cikkének megfelelõen állapítja meg, és közleményben közzéteszi.
(4) A 796/2004/EK rendelet 4. cikk (1) bekezdésében meghatározott engedélyezési eljárásról, valamint a rendelet 4. cikk (2) bekezdésben meghatározott hasznosítás-visszaállítási kötelezettségrõl külön jogszabály rendelkezik.
(5) Amennyiben jogszabály az állandó legelõterület csökkentésével összefüggésben az érintett területekre vonatkozóan külön engedélyezési, bejelentési kötelezettséget ír elõ vagy szankció alkalmazását rendeli el, azok a 2006. évi, a Mezõgazdasági Parcella Azonosító Rendszer állandó legelõ tematikus rétegében rögzített állapot figyelembevételével kerülnek meghatározásra.

Záró rendelkezések

22. § Ez a rendelet a kihirdetését követõ 3. napon lép hatályba.
23. § (1) E rendelet hatálybalépésével egyidejûleg az Európai Mezõgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegébõl finanszírozott intézkedések tekintetében felmerülõ elháríthatatlan külsõ ok (vis maior) esetén alkalmazandó egyes szabályokról szóló 109/2004. (VI. 9.) FVM rendelet (a továbbiakban: vis maior rendelet) 3. § (2) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(2) Az (1) bekezdésben meghatározott eseteket az MVH csak akkor fogadhatja el, ha azokat az ügyfél - az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott esetben örököse - hatósági igazolással tudja bizonyítani. A 3. § (1) bekezdés c) pontjában foglalt eseteket a földterület fekvése szerint illetékes megyei (fõvárosi) földmûvelésügyi hivatal igazolja. Az igazolásnak - amennyiben a kár mértéke parcellánként eltérõ - parcellánként azonosítható módon tartalmaznia kell a kár mértékét is."
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejûleg a vis maior rendelet 3. §-ának (3) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(3) A földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter (a továbbiakban: miniszter) egyes országos, illetve nagy jelentõségû helyi eseményeket vagy körülményeket (aszály, árvíz, belvíz, szélvihar, jégesõ, tûzeset, földrengés, országos jelentõségû sztrájk vagy tüntetés stb.) közleményben vis maiornak nyilváníthat. A miniszter a vis maior bekövetkeztét meghatározott területre, illetve gazdálkodók meghatározott körére is kimondhatja. A közleményt a miniszter a Földmûvelési és Vidékfejlesztési Értesítõben, a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, valamint az MVH honlapján, illetve egy országos napilapban közzéteszi. A közlemény kezdeményezése vagy közzététele nem érinti a 3. § (2) bekezdésében és a 4. § (1) bekezdésében foglalt kötelezettségeket."
(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejûleg a vis maior rendelet 4. §-ának (1) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(1) Amennyiben jogszabály vagy közlemény eltérõen nem rendelkezik, az elháríthatatlan külsõ ok bekövetkeztével kapcsolatos igazolást az MVH - a kérelem benyújtási helyeként meghatározott - illetékes szervéhez kell benyújtani. Jogszabály eltérõ rendelkezése hiányában
a) az igazolást az elháríthatatlan külsõ ok megszûnésétõl számított tíz munkanapon belül,
b) a véglegesen és az elõzetesen elismert TÉSZ-nek az 1433/2003/EK rendelet 4. cikk (4) bekezdésében és az 1943/2003/EK rendelet 2. cikk (3) bekezdésében foglaltak alkalmazása érdekében az igazolást a hivatkozott rendeletekben meghatározott támogatási kérelmekkel egyidejûleg
kell benyújtani."
(4) E rendelet hatálybalépésével egyidejûleg a vis maior rendelet 4. §-ának (3) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(3) A 3. § (3) bekezdésében foglaltaknak megfelelõ közlemény hatálya alá tartozó, és a 3. § (2) bekezdésének, valamint a 4. § (1) bekezdésének megfelelõen igazolt eseményt vagy körülményt az MVH vis maiorként elfogadja."
(5) A HMKÁ rendelet 1. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.
24. § Ez a rendelet a következõ közösségi rendeletek végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg:
a) a Tanács 1782/2003/EK rendelete (2003. szeptember 29.) a közös agrárpolitika keretébe tartozó közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezõgazdasági termelõk részére meghatározott támogatási rendszerek létrehozásáról, továbbá a 2019/93/EGK, 1452/2001/EK, 1453/2001/EK, 1454/2001/EK, 1868/94/EK, 1251/1999/EK, 1254/1999/EK, 1673/2000/EK, 2358/71/EGK és a 2529/2001/EK rendeletek módosításáról;
b) a Tanács 2004/281/EK határozata (2004. március 22.) a Cseh Köztársaság, az Észt Köztársaság, a Ciprusi Köztársaság, a Lett Köztársaság, a Litván Köztársaság, a Magyar Köztársaság, a Máltai Köztársaság, a Lengyel Köztársaság, a Szlovén Köztársaság és a Szlovák Köztársaság csatlakozásának feltételeirõl, valamint az Európai Unió alapját képezõ szerzõdések kiigazításáról szóló okmánynak a közös agrárpolitika reformját követõ adaptációjáról;
c) a Bizottság 1973/2004/EK rendelete (2004. október 29.) az 1782/2003/EK tanácsi rendelet IV. és IVa. címeiben meghatározott támogatási rendszereket, továbbá a pihentetett terület alapanyag-termelésre való használatát illetõen ugyanezen rendelet alkalmazásának részletes szabályozásáról;
d) a Bizottság 796/2004/EK rendelete (2004. április 21.) a közös agrárpolitika keretébe tartozó közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezõgazdasági termelõk részére meghatározott támogatási rendszerek létrehozásáról szóló, 2003. szeptember 29-i 1782/2003/EK tanácsi rendelet által elõírt kölcsönös megfeleltetés, moduláció, valamint integrált igazgatási és ellenõrzési rendszer végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról;
e) a Bizottság 239/2005/EK rendelete (2005. február 11.) a közös agrárpolitika keretébe tartozó közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezõgazdasági termelõk részére meghatározott támogatási rendszerek létrehozásáról szóló, 2003. szeptember 29-i 1782/2003/EK tanácsi rendelet által elõírt kölcsönös megfeleltetés, moduláció, valamint integrált igazgatási és ellenõrzési rendszer végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 796/2004/EK bizottsági rendelet módosításáról és helyesbítésérõl;
f) a Bizottság 1954/2005/EK rendelete (2005. november 29.) a közös agrárpolitika keretébe tartozó közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezõgazdasági termelõk részére meghatározott támogatási rendszerek létrehozásáról szóló, 1782/2003/EK tanácsi rendelet által elõírt kölcsönös megfeleltetés, moduláció, valamint integrált igazgatási és ellenõrzési rendszer végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 796/2004/EK rendelet módosításáról és a támogatás kifizetése tekintetében az 1782/2003/EK rendelettõl való eltérésrõl;
g) a Bizottság 2184/2005/EK rendelete (2005. december 23.) a közös agrárpolitika keretében tartozó közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezõgazdasági termelõk részére meghatározott támogatási rendszerek létrehozásáról szóló 1782/2003/EK tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 796/2004/EK és 1973/2004/EK rendelet módosításáról.

Melléklet a 24/2006. (III. 31.) FVM rendelethez

"1. számú melléklet a 4/2004. (I. 13.) FVM rendelethez

A "Helyes Mezõgazdasági és Környezeti Állapot" elõírásai
1. Tizenkettõ százaléknál nagyobb lejtésû területeken kapás kultúrák (burgonya, csicsóka) termesztése tilos.
2. Szántóterületek mûvelésben tartása, gyommentes állapot biztosítása mellett.
3. A mezõgazdasági területeken a hasznosítás szempontjából nemkívánatos lágy és fás szárú növények megtelepedését és terjedését meg kell akadályozni."


címkék:
Kapcsolódó cikkek
Bálint gazda születésnapja

105 éve született Bálint gazda: emlékezzünk az ország kertészére örökzöld tanácsaival

Bálint gazda szinte mindenki számára ismert szakember volt. Egy népszerű videóval emlékezünk Bálint gazdára, az ország kertészére születésnapján.  Továbbá, nézd meg...

zöld paradicsom ehető vagy mérgező

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. Miközben egyesek ízletes csemegének tartják, mások óvva intenek a fogyasztásától. De vajon mi...

rezgő virág jellegzetességei

A légies szépségű rezgő virág, ami eleganciát kölcsönöz kertednek!

A rezgő virág (Gypsophila), más néven buglyos fátyolvirág vagy rezgő hópehely, az egyik legszebb és legkecsesebb virág, amit kertünkbe ültethetünk. Légies megjelenése és...

fa ültetés nyáron

Fa ültetése nyáron? Felfedjük a titkokat, hogyan lehet a melegben is sikerrel járni!

A faültetés nagyszerű módja annak, hogy hozzájáruljunk környezetünk védelméhez, javítsuk otthonunk környezetét, és hosszú távú értéket teremtsünk. A tipikus faültetési...

magyar virágok amik őshonosak

A legszebb őshonos, magyar virágok, amiktől egy oázis lesz a kerted

A magyar kertek varázslatos oázisokká válhatnak, ha az őshonos, magyar virágok sokszínűségét és szépségét használjuk fel. Ezek a virágok nemcsak esztétikai élményt...

madárinfluenza vírus tény

Madárinfluenza - ezt a tényt kevesen tudják róla

A madárinfluenza, más néven avian influenza, egy vírusos betegség, amely elsősorban madarakat érint, de bizonyos törzsei képesek átterjedni más állatokra és akár emberekre is....

kerti növények szaporítása házilag

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy izgalmas és kihívásokkal teli feladat. A kertészkedés szerelmesei számára nincs is nagyobb öröm, mint amikor saját maguk szaporítják kedvenc...

gyomnövények kiirtása

Kiirthatatlan gyomnövények a kertben? Ezektől minél előbb szabadulj meg!

A gyönyörű kert titka a gondosan ápolt növények és a folyamatos karbantartás. Azonban vannak olyan gyomnövények, amelyek mindent megtesznek azért, hogy átvegyék az uralmat. Ezek...

árnyéktűrő növények a fa alatt

Mit ültess a fák alá? Ellenálló, árnyéktűrő növények a kertben

A kertészkedés egyik legnagyobb kihívása a fák alatti területek beültetése amihez remek segítséget jelentenek az árnyéktűrő növények. A fák lombkoronája alatti terület...

aszály kihívásai

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban. Az...

balatoni tájak

5+1 legszebb balatoni táj a természet szerelmeseinek

A Balaton vidéke nem csak a nyári strandolásról szól. A természeti kincsekben bővelkedő régió változatos tájaival, lenyűgöző növény- és állatvilágával, valamint festői...

tyúkok gondozása a forróságban

A tyúkok nyári gondozása, ezt add nekik a melegben

A nyári hónapokban a tyúkok különös figyelmet igényelnek, hiszen a meleg időjárás komoly kihívást jelenthet számukra. Ahhoz, hogy egy tyúk egészséges és produktív maradjon,...