Online tanácsadás
Tisztelt Szakértő Úr!
Község külterületén van egy "szántó" művelési águ ingatlanunk 1/2-1/2 tul. részben nejemmel, amire vételi ajánlatot tett egy országos szerv, közcélra. A szántó jelenleg 5 éves bérleti idő 4. évében van. A vételi ajánlat tartalmaz: szakértő által megállapított forgalmi értéket + zöldkárt, mindkettő forintosítva.
A bérleti szerződés felbontásának módját kérdezném Öntől és azt, hogy a bérlőnek jár-e a zöldkár, ha neki nem is keletkezik kára?
Köszönettel.
Az önkormányzat vételi ajánlata vélhetően közérdekből történik, s ha nem fogadják el az ajánlatot, kisajátítási eljárást indítanak az ingatlan megszerzése érdekében. Adásvételi megállapodás esetében ugyan kisajátítás nem indul, de nem csak a tulajdonosokat kell kártalanítani, hanem az esetleges haszonélvezőt, haszonbérlőt is. A haszonbérleti szerződést Önöknek nem kell feltétlenül felbontaniuk. Egyoldalúan, a haszonbérlő beleegyezése nélkül nem is tehetnék, ugyanis határozott idejű szerződést rendes felmondással csak közös megegyezés esetén lehet felbontani. Lehetőség van azonban rá, hogy az önkormányzat az adásvétellel „magával vigye” a haszonbérlőt is, s majd ő állapodik meg vele a haszonbérlet felbontásáról. Az önkormányzat választhatja azonban azt a megoldást is, hogy adásvétel helyett kisajátítási eljárást indít, ekkor ugyanis a kisajátított ingatlanra vonatkozóan más személyt (tehát a haszonbérlőt is) megillető jogok a törvény erejénél fogva szűnnek meg, nem kell tehát külön felbontani a szerződést. Mivel a haszonbérlő művelési joga ezzel megszűnik, megilleti megfelelő mértékű kártalanítás. Ha pl. a földön lábon álló gabona vagy más növényzet található, akár zöldkár címén is megilletheti kártalanítás. A volt tulajdonosoknak kisajátítás esetén természetesen szintén teljeskörű kártalanítás jár, tehát nem fognak rosszabbul járni, ha az adásvétel valamely ok miatt meghiúsulna.
Vissza a kérdések listájához