Így ültess sarkantyúkát áprilisban egy kertész tanácsaival

Ültessünk sarkantyúkát április közepén ezekkel a tanácsokkal

Kiss Jázmin, kertész
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A sarkantyúka (Tropaeolum majus) egy vidám, kúszónövény, melynek élénk színű virágai díszítik a kertet nyáron. Virágai ehetőek, enyhén csípős ízük miatt salátákba is tehetők. Április közepe ideális időpont a sarkantyúka ültetéséhez, kövessétek tanácsainkat, hogy sikeres legyen a kertészkedés!

sarkantyúka ültetése

A megfelelő hely kiválasztása

A sarkantyúka (Tropaeolum majus) egy napfényt kedvelő növény, ami azt jelenti, hogy a legjobban abban a kerti részben érzi magát, ahol naponta több órányi közvetlen napfény éri. Bár a részleges árnyékot is elviseli, ez csökkentheti a virágzás gazdagságát. A hely kiválasztásakor fontos figyelembe venni a talaj állapotát is: a sarkantyúka jól lecsapolt, tápanyagban gazdag talajt igényel.

Talaj előkészítése

  • Ássuk fel a talajt: A talaj fellazítása segít a gyökerek mélyebb behatolásában és a víz jobb elvezetésében. Ásással vagy kultivátor használatával lazítsuk meg a talajt legalább 20-25 cm mélységig. Ez különösen fontos, ha a talaj tömődött vagy agyagos.
  • Javítsuk a talaj minőségét: Komposzt, trágya vagy más szerves anyag hozzáadásával javíthatjuk a talaj tápanyagtartalmát és víztartó képességét. A szerves anyag lebomlása során tápanyagokat juttat a talajba, és segít megtartani a nedvességet. Egy jó ökölszabály az, hogy a talaj térfogatának körülbelül egyharmadát tegygye ki a hozzáadott szerves anyag.
  • Ellenőrizzük a pH-t: A sarkantyúka a 6,0-7,0 közötti pH-értékű talajt kedveli. Ha a talaj túl savas vagy lúgos, meszet vagy ként adhatunk hozzá a pH-érték beállításához. A talaj pH-ját egyszerűen tesztkészletekkel ellenőrizhetjük, amelyek a legtöbb kertészeti áruházban kaphatók.

A sarkantyúka kúszik fel a kerítésre

Ültetés

  • Magvetés: A sarkantyúka magokat közvetlenül a kertbe vethetjük, de a csírázás felgyorsítása érdekében érdemes a magokat az ültetés előtti napon beáztatni. A magokat májusban vessük el, 2-3 cm mélyre és 30-40 cm távolságra egymástól. A talajt tartsuk nedvesen a csírázásig, ami általában 1-2 héten belül megtörténik.
  • Palántanevelés: Ha korábban szeretnénk virágzó sarkantyúkákat, akkor palántákat is nevelhetünk beltérben. A magokat márciusban vessük el cserépbe vagy tőzegágyba. A palántákat tartsuk meleg és napos helyen, és rendszeresen öntözzük őket. A palántákat májusban kiültethetjük a kertbe.

Öntözés

A sarkantyúka szárazságtűrő növény, de a folyamatosan nedves talajt részesíti előnyben. Az öntözés gyakorisága a talaj típusától, az időjárástól és a növény méretétől függ. Általánosságban elmondható, hogy a fiatal növényeket és a forró, száraz időszakokban lévő növényeket gyakrabban kell öntözni. Az öntözés során kerüljük a túlzott locsolást, mert a pangó víz a gyökérrothadáshoz vezethet

További tippek

•    A sarkantyúka nem szereti a pangó vizet, ezért fontos, hogy a talaj jól lecsapolt legyen.
•    Ha a talaj túl szegényes, a sarkantyúka kevésbé fog virágozni.
•    A sarkantyúka gyorsan növekvő növény, ezért fontos, hogy elegendő helye legyen a növekedéshez.
•    A sarkantyúka vonzza a beporzókat, mint a méhek és pillangók.
•    A sarkantyúka ehető virágokat és leveleket is hoz.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-25

105 éve született Bálint gazda: emlékezzünk az ország kertészére örökzöld tanácsaival

Bálint gazda egy legendás kertész volt, akire néhány kedves szóval és kertészeti tanácsával is emlékezünk. Olvasd el a szőlő zöldmunkáiról szóló gondolatait.

2024-07-22

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy igazán örömteli feladat. Most mutatunk néhány hasznos információt, ami segít sikeresen szaporítani kedvenc növényeidet.

2024-07-18

5+1 érv a csepegtető öntözés mellett a kertekben

A csepegtető öntözés egyre népszerűbbé válik a kerttulajdonosok körében, és jó okkal. A csepegtető rendszer egy modern és gazdaságos megoldás a kertben.

2024-07-18

Locsolás kánikulában: ezeket a hibákat ne kövesd el

A locsolás kánikulában szükséges és hasznos. A kert megfelelő öntözése elengedhetetlen a növények egészségének megőrzéséhez és a megfelelő fejlődéshez.

2024-07-24

Fa ültetése nyáron? Felfedjük a titkokat, hogyan lehet a melegben is sikerrel járni!

A fa ültetés nyáron egy izgalmas dolog, extra gondoskodást kíván. Megfelelő odafigyeléssel nyáron is lehet fákat ültetni. Megmutatjuk mire érdemes odafigyelni.

2024-07-22

Kiirthatatlan gyomnövények a kertben? Ezektől minél előbb szabadulj meg!

Vannak olyan gyomnövények, amelyek mindent megtesznek azért, hogy átvegyék az uralmat a kertben. Vedd fel velük a harcot, olvasd el cikkünket a gyomokról.

2024-07-25

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. A kertészek rendszeresen találkoznak vele. Tudd meg, hogy el lehet-e fogyasztani.

2024-07-23

A legszebb őshonos, magyar virágok, amiktől egy oázis lesz a kerted

A magyar virágok gyönyörűek, mutatunk néhány őshonos fajtát, amiktől burjánzó kerted lesz. Ezektől az őshonos, magyar virágoktól egy igazi oázis lesz a kerted.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kórisme (diagnózis)

a klinikai v. kórbonctani, valamint a kiegészítő laboratóriumi vizsgálatok eredményeinek... Tovább

gyöngytyúk (gyöngyös, Numida meleagris)

a fácánfélék (Phasianidae) családjába tartozó háziszárnyas. Vadon élő őse napjainkban is... Tovább

Tovább a lexikonra
kert Kertészet kertfenntartás