Milyen szempontokat kell figyelembe venni a tökéletes tyúkól megépítésekor, hogy a tyúkjaink boldogok és komfortosan érezzék magukat?

Alapvető tippek a tökéletes tyúkól megépítéséhez: tyúkjaid hálásak lesznek!

NA
Frissítve: 2024.03.24
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Amikor megépítettem az első csirkeólomat, fogalmam sem volt, mennyi mindent nem tudok. Sok év és sok tanlás során azonban megtanultam, hogy az alapelvek egyértelműek. A csirkeólnak tágasnak, erősnek és biztonságosnak kell lennie, védve a tyúkokat a ragadozóktól és a betegségektől. Könnyen hozzáférhetőnek, javíthatónak és tisztíthatónak kell lennie. Győződj meg arról, hogy a csirkeól terve megfelel ezeknek az előírásoknak, hogy a tyúkjaidnak biztonságos otthona legyen.

Tökéletes tyúkól

Szellőztess megfelelően

A tyúkok érzékenyek különféle légúti betegségekre. A megfelelő szellőzés biztosítása az egyik legfontosabb dolog, amit megtehetsz, hogy megvédd őket. A másik az, hogy legalább egy hónapra karanténba helyezzük az új madarakat, amelyek az állományunkba kerülnek.
A megfelelő szellőztetés segít szárazon és pormentesen tartani a levegőt az ólban, az egészséges légáramlás pedig megnehezíti a betegségek terjedését a madarak között.

A szellőztetés legegyszerűbb módja? Adj hozzá az ólhoz két szellőzőnyílást a mennyezet közelében. Ezeknek az ól ellentétes oldalán és a fészkek felett kell lenniük, hogy egész évben nyitva maradjanak anélkül, hogy a tyúkok huzatot éreznének. A melegebb hónapokban további szellőztetésre lesz szüksége az egész ólban, egyszerűen csak nyisd ki az ajtókat és ablakokat a nappali órákban.

Védd meg a tyúkokat a ragadozóktól

Védd a tyúkokat a ragadozóktól, ügyelve arra, hogy a csirkeól ajtaja ne legyen nagyobb 35 x 35 centinél. A jobb hozzáféréshez építs be egy teljes magasságú ajtót máshol, vagy egy nyitható tetőt.

Tekintsd a csirkehálót a legfontosabb ragadozómegelőző eszköznek. Rögzítsd a hálót a padló alján és a kerítés alsó három lábánál. Süllyeszd legalább 30 centivel a föld alá a hálót vagy a hálófalakat is. Használd az összes szellőzőnyílás lefedésére, különösen az alacsonyan lévőkre.

Az olyan légi ragadozók számára, mint a sólymok és baglyok, építs egy fából készült túlnyúlást a kifutó fölé, amely extra árnyékot és védelmet nyújt a zord időjárással szemben. A fényvisszaverő szalagok lógó füzérei vagy régi CD, DVD-k darabjai szintén elriaszthatják a ragadozó madarakat.

Tökéletesítsd a fészkelő dobozaidat 

Az odúkhoz hasonlóan a költőládák is egyszerű szerkezetek. Helyezd őket az ól egy sötét, csendes részébe. A csirkék inkább egy kis magányra vágynak tojásrakáskor. Ha túl hangos és fényes, előfordulhat, hogy másik helyet keresnek, ahol tojást rakhatnak.

Normál méretű tyúkok esetében a dobozokat körülbelül 75 négyzetcentiméterben kell tartani. Nagyobb fajták (több mint 3.5 kg) esetén akár 90 is kelleni fog. Lehetnek erre a célra épített fadobozok vagy akár újrahasznosított ládák is. Adj hozzá sok „ágyneműt” faforgáccsal, aprított levelekkel, aprított újságpapírral, levágott fűvel vagy szalmával.

Az „ágynemű” kifejezés ellenére a fészkelődobozoknak ott kell lenniük, ahol a tyúkok lerakják a tojásaikat, nem pedig ott, ahol alszanak. Ha a tyúkok fészkelődobozokban alszanak, rendetlenek lesznek, így nem lesz tiszta helyük a tojásrakáshoz. Előzd meg ezt azáltal, hogy a fészkelődobozokat lejjebb helyezed z ólban, mint az odúikat.

További tippek:

  • Biztosíts elegendő ülőrudat a tyúkok számára.
  • Helyezz el homokfürdőt a tyúkólban, hogy a tyúkok megszabadulhassanak a parazitáktól.
  • Adjon a tyúkoknak friss vizet és takarmányt naponta.
  • Rendszeresen ellenőrizd a tyúkokat, hogy észrevedd-e az egészségügyi problémákat.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-07-20

A tyúkok nyári gondozása, ezt add nekik a melegben

A nyári hónapokban a tyúkok különös figyelmet igényelnek, hiszen a meleg időjárás komoly kihívást jelenthet egy tyúknak. Legyen élettel teli a baromfiudvarod!

2024-09-06

Ezért szedd fel a burgonyát a kertből a nagy esőzések előtt

Tudd meg, miért fontos a burgonyát időben felszedni a nagy esőzések előtt! Védd meg a termést a rothadástól és a gombás betegségektől a megfelelő időzítéssel.

2024-09-06

Túl sok cukkini termett a kertedben? - Készíts házi lisztet cukkiniből!

Túl sok cukkini termett a kertedben idén? Készíts belőlük egészséges lisztet! Egyszerű lépésekkel bemutatjuk, hogyan hozd ki a legtöbbet a termésből.

2024-09-01

5 ok, amiért barna színű a padlizsánod (és hogyan kerülheted el!)

Miért barnul a padlizsánod? Ismerd meg az 5 leggyakoribb okot és egyszerű megoldásokat, hogy egészséges, szép termést nevelhess a kertedben!

2024-09-01

Ezt ültesd a fenyőid alá és tündérkertté változik az udvarod

Fedezd fel a legjobb növényeket a fenyőfa alá, hogy árnyékos kertedet tündérkertté változtathasd. Praktikus tippek és varázslatos ötletek várnak!

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-06-16

14 ritka cicafajta, amik biztosan levesznek a lábadról

Az összes cica nagyon cuki, aki létezik a világon, de cicaszeretőként érdekelhetnek a ritkább cicafajták is. Most 14 ritka cicafajtát ismerhetsz meg...

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bibor here (Trifolium incarnatum L.)

a ->pillangósok családjához tartozó, egyéves v. áttelelő takar¬mánynövény. Az... Tovább

fertőző növénybetegségek

olyan kóros folyamatok, amelyek kiváltói a beteg növényekről az egészségesre átterjednek... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok állattartás Állattenyésztés Érdekességek