Tyúktojás begyűjtése egyszerűen és hatékonyan!

Így gyűjtsük össze és tisztítsuk meg a tyúktojást

NA
hirdetes

Akár vállalkozásként, akár saját családod számára nevelsz tojótyúkokat, vagy egy termelői piacon árulsz tojásokat, biztos szeretnél lenni abban, hogy a tojás friss, tiszta és biztonságos. Tanuld meg a tojások helyes gyűjtését és tisztítását a cikkben lévő tippek segítéségével! 

Tyúktojás begyűjtése

Hogyan gyűjtsünk tojást?

Mielőtt megtisztítanád a tojásokat, először össze kell szedni őket. Vannak alapvető kellékek és tippek, amelyek kéznél vannak a baromfik sikeres felneveléséhez , különösen a tojótyúkok esetében, amelyek alapvetően felelősek a tojásokért. Van néhány dolog, amit megtehetsz annak érdekében, hogy a leszedett tojások a lehető legfrissebbek legyenek, és a lehető legtisztábbak is, ezek a trükkök pedig minimálisra csökkentik a későbbi tisztítási folyamatokat.

Általános tipp, hogy próbálj friss tojást szedni, ami azt jelenti, hogy a nap lehető legkorábbi időpontjában gyűjtsd össze, vagy közvetlen, ahogy látod, hogy lerakták azt. Ha sikerül, naponta kétszer-háromszor gyűjts tojást, ami segíthet tisztán tartani, hiszen nem tölt a tojás sok időt abban a közegben. Ez a gyors beszedést megakadályozza azt is, hogy a csirkék megegyék a tojást. Ha hagyjuk, hogy a tojások egy éjszakán át a fészekben álljanak, gyakran foltos vagy törött tojások keletkeznek: egyik napról a másikra tele lesznek tyúkürülékkel a dobozokban hagyott tojásokat, vagy ráléphetnek a tyúkok és feltörhetik a héját. Mindenesetre egy nap kihagyása a tojásgyűjtésből általában sokkal több munkát jelent, mint az, hogy folyamatosan, mindennap beszeded azokat.

Egy másik tipp, hogy a tyúkok fészkét jól béleljük ki. Győződjön meg róla, hogy a tyúkok fészekdobozában bőséges forgács vagy szalma van bélelve. Ha ürülék van a fészekdobozokban, alaposan tisztítsd meg, amikor összegyűjtöd a tojásokat, és cseréld ki a szalmát vagy forgácsot. Hasonlóképpen, ha egy tyúk feltört egy tojást, alaposan takarítsd ki a rendetlenséget; távolíts el minden nedves és szennyezett szalmát. A gondos karbantartás az egyik legjobb módja annak, hogy  ösztönözze a tyúkokat a fészekbe tojni.

hirdetes

Hogyan tisztítsuk meg a tojást?

Ha megtanulod, hogyan kell helyesen tisztítani a tojást, megóvhatod családodat és ügyfeleidet – ha eladod a tojást – a betegségektől. A tyúktojás tisztításának két alapvető módja van: száraz tisztítás és nedves tisztítás. A vegytisztítást előnyben részesítik a nedves tisztítással szemben, mert érintetlenül hagyja a tojás természetes antibakteriális védőrétegét és lehetővé teszi a tojások hűtetlenül történő tárolását, ha szükséges.  A vegytisztítás magában foglalja a tojás dörzsszivaccsal, luffával vagy akár finom csiszolópapírral történő letörlését, hogy eltávolítsuk a héjból az összes szennyeződést és székletet.

Ha a tojás nagyon piszkos, vagy a sárgája ráragadt a héjára, nedves tisztításra lehet szükség. Mosd meg a tojásokat folyó meleg csapvíz alatt. A víznek melegebbnek kell lennie a tojás hőmérsékleténél, de nem forrónak. Szárítsd meg minden tojást papírtörlővel, és tedd tiszta, nyitott kartondobozba vagy rácsba. Fertőtlenítsd a megmosott tojásokat vízzel hígított fehérítő oldattal permetezve.

Tippek a tojás tárolásához

Ha a tojások tiszták és szárazak, csomagold be őket tojásdobozokba, és címkézd fel a kartondobozokon a tojásgyűjtés dátumát. Általában a legjobb a tojást hűtőszekrényben tárolni. Viszont a nedvesen tisztított tojást kötelezően hűtőszekrényben kell tárolni, míg a szárazon tisztított tojást lehet hűteni is vagy szobahőmérsékleten tárolni. Általában minden tojás hosszabb ideig eláll hűtve. 

Íme néhány általános szabály a tojástartással kapcsolatban:

•    A tojások a begyűjtéstől számított 4-5 hétig jók, ha hűtőszekrényben tároljuk őket.
•    Ha a tojások idősebbek, süssünk velük vagy főzzük keményre.
•    A szárazon tisztított tojás több hétig is eltartható szobahőmérsékleten, és közvetlenül a főzés előtt kell megmosni.

A tojás frissességének tesztelése

A tojás frissességének teszteléséhez használd az úszótesztet. Helyezd a tojásokat egy vízzel teli tálba. Ha egy tojás lebeg, túl nagy légzseb van a héjában, ami azt jelenti, hogy a benne lévő tartalom túlságosan elpárolgott, és a tojás valószínűleg megromlott, de ne dob ki, komposztálhatod!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-26

Aloe vera gondozása lakásban: így lesz hosszú életű a gyógynövényed

Az aloe vera gondozása egyszerű, ráadásul ez a csodanövény nemcsak az otthonodat díszíti, hanem számos jótékony hatásával a mindennapjaidat is gazdagítja!

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-14

Meseszép adventi koszorú házilag kerti növényekből és termésekből

Készíts egyedi adventi koszorút saját kezűleg kerti növényekből és termésekből, hogy otthonodat természetes, ünnepi hangulattal töltse meg – mindezt könnyedén.

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hiperparazitizmus

az a jelenség, amikor az élősködőben szintén valódi élősködő (hiperparazita) él. Tovább

hegyi rét

a tengerszint felett 600 m-nél magasabb fekvésű rét. Termése többnyire kevesebb, de jobb... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek