Tyúktojás begyűjtése egyszerűen és hatékonyan!

Így gyűjtsük össze és tisztítsuk meg a tyúktojást

NA
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Akár vállalkozásként, akár saját családod számára nevelsz tojótyúkokat, vagy egy termelői piacon árulsz tojásokat, biztos szeretnél lenni abban, hogy a tojás friss, tiszta és biztonságos. Tanuld meg a tojások helyes gyűjtését és tisztítását a cikkben lévő tippek segítéségével! 

Tyúktojás begyűjtése

Hogyan gyűjtsünk tojást?

Mielőtt megtisztítanád a tojásokat, először össze kell szedni őket. Vannak alapvető kellékek és tippek, amelyek kéznél vannak a baromfik sikeres felneveléséhez , különösen a tojótyúkok esetében, amelyek alapvetően felelősek a tojásokért. Van néhány dolog, amit megtehetsz annak érdekében, hogy a leszedett tojások a lehető legfrissebbek legyenek, és a lehető legtisztábbak is, ezek a trükkök pedig minimálisra csökkentik a későbbi tisztítási folyamatokat.

Általános tipp, hogy próbálj friss tojást szedni, ami azt jelenti, hogy a nap lehető legkorábbi időpontjában gyűjtsd össze, vagy közvetlen, ahogy látod, hogy lerakták azt. Ha sikerül, naponta kétszer-háromszor gyűjts tojást, ami segíthet tisztán tartani, hiszen nem tölt a tojás sok időt abban a közegben. Ez a gyors beszedést megakadályozza azt is, hogy a csirkék megegyék a tojást. Ha hagyjuk, hogy a tojások egy éjszakán át a fészekben álljanak, gyakran foltos vagy törött tojások keletkeznek: egyik napról a másikra tele lesznek tyúkürülékkel a dobozokban hagyott tojásokat, vagy ráléphetnek a tyúkok és feltörhetik a héját. Mindenesetre egy nap kihagyása a tojásgyűjtésből általában sokkal több munkát jelent, mint az, hogy folyamatosan, mindennap beszeded azokat.

Egy másik tipp, hogy a tyúkok fészkét jól béleljük ki. Győződjön meg róla, hogy a tyúkok fészekdobozában bőséges forgács vagy szalma van bélelve. Ha ürülék van a fészekdobozokban, alaposan tisztítsd meg, amikor összegyűjtöd a tojásokat, és cseréld ki a szalmát vagy forgácsot. Hasonlóképpen, ha egy tyúk feltört egy tojást, alaposan takarítsd ki a rendetlenséget; távolíts el minden nedves és szennyezett szalmát. A gondos karbantartás az egyik legjobb módja annak, hogy  ösztönözze a tyúkokat a fészekbe tojni.

Hogyan tisztítsuk meg a tojást?

Ha megtanulod, hogyan kell helyesen tisztítani a tojást, megóvhatod családodat és ügyfeleidet – ha eladod a tojást – a betegségektől. A tyúktojás tisztításának két alapvető módja van: száraz tisztítás és nedves tisztítás. A vegytisztítást előnyben részesítik a nedves tisztítással szemben, mert érintetlenül hagyja a tojás természetes antibakteriális védőrétegét és lehetővé teszi a tojások hűtetlenül történő tárolását, ha szükséges.  A vegytisztítás magában foglalja a tojás dörzsszivaccsal, luffával vagy akár finom csiszolópapírral történő letörlését, hogy eltávolítsuk a héjból az összes szennyeződést és székletet.

Ha a tojás nagyon piszkos, vagy a sárgája ráragadt a héjára, nedves tisztításra lehet szükség. Mosd meg a tojásokat folyó meleg csapvíz alatt. A víznek melegebbnek kell lennie a tojás hőmérsékleténél, de nem forrónak. Szárítsd meg minden tojást papírtörlővel, és tedd tiszta, nyitott kartondobozba vagy rácsba. Fertőtlenítsd a megmosott tojásokat vízzel hígított fehérítő oldattal permetezve.

Tippek a tojás tárolásához

Ha a tojások tiszták és szárazak, csomagold be őket tojásdobozokba, és címkézd fel a kartondobozokon a tojásgyűjtés dátumát. Általában a legjobb a tojást hűtőszekrényben tárolni. Viszont a nedvesen tisztított tojást kötelezően hűtőszekrényben kell tárolni, míg a szárazon tisztított tojást lehet hűteni is vagy szobahőmérsékleten tárolni. Általában minden tojás hosszabb ideig eláll hűtve. 

Íme néhány általános szabály a tojástartással kapcsolatban:

•    A tojások a begyűjtéstől számított 4-5 hétig jók, ha hűtőszekrényben tároljuk őket.
•    Ha a tojások idősebbek, süssünk velük vagy főzzük keményre.
•    A szárazon tisztított tojás több hétig is eltartható szobahőmérsékleten, és közvetlenül a főzés előtt kell megmosni.

A tojás frissességének tesztelése

A tojás frissességének teszteléséhez használd az úszótesztet. Helyezd a tojásokat egy vízzel teli tálba. Ha egy tojás lebeg, túl nagy légzseb van a héjában, ami azt jelenti, hogy a benne lévő tartalom túlságosan elpárolgott, és a tojás valószínűleg megromlott, de ne dob ki, komposztálhatod!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-23

Madárinfluenza - ezt a tényt kevesen tudják róla

A madárinfluenza egy vírusos betegség, amely elsősorban madarakat érint, de képesek átterjedni háziállatokra. Komoly gazdasági károkat okozva a gazdálkodóknak.

2024-07-17

Horgászat a Balatonnál: Hol és Hogyan Érdemes Horgászni?

A Balaton számos halfaj otthona, így a horgászok számára ideális helyszín. Ebben a cikkben áttekintjük, hol és hogyan érdemes horgászni a Balatonnál 2024-ben!

2024-07-16

Ezért ne locsold a növényeid kondenzvízzel: egy kertész figyelmeztetései

A kondenzvíz használata elsőre praktikus megoldásnak tűnhet a növények öntözésére. Részletes leírásunkban megtudhatod miért nem javasolt a használata.

2024-07-11

Különleges csípős paprika fajták, amelyek termesztésével te lehetsz a környékbeli kiskertek királya

A csípős paprika fajták beszerzése, termesztése nem is olyan nehéz dolog. Különleges chili fajták, amelyekkel te lehetsz a környékbeli kiskertek királya!

2024-07-22

5+1 legszebb balatoni táj a természet szerelmeseinek

Fedezd fel a Balaton legszebb tájait! Túrázz a Badacsonyban, barangolj a Tihanyi-félszigeten, vagy pihenj Balatonfüred és Szigliget festői vidékén.

2024-07-05

A világ 10 legritkább állata, amik közel állnak a teljes kihaláshoz

Globálisan egy biodiverzitási válság közepén vagyunk. Bemutatok 10 olyan állatot, amik nagyon ritkák, extrémen veszélyeztetettek, és még sosem hallottál róluk.

2024-07-20

A tyúkok nyári gondozása, ezt add nekik a melegben

A nyári hónapokban a tyúkok különös figyelmet igényelnek, hiszen a meleg időjárás komoly kihívást jelenthet egy tyúknak. Legyen élettel teli a baromfiudvarod!

2024-07-17

Állatbarát tippek pele ellen: így űzd el a kertedből

A kertészkedés örömeit beárnyékolhatják a nemkívánatos kártevők, például a pele. Ezek a kis rágcsálók, bár aranyosnak tűnnek, komoly károkat okozhatnak.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

önálló vállalati gazdálkodás

a szocialista társadalmi viszonyok között meglevő gazd. elkülönültség és az ebből... Tovább

erős méreg jelzésű növényvédő szerek

azok a növényvédő szerek, amelyekből állatkísérletekben (ált. patkányon, szájon át... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek