Hosszú életű tulipán

Legyen hosszú életű és gyönyörű a tulipánod!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Sokaknak gondot okoz még mindig az, hogy a tulipán hosszú életű legyen, éppen ezért szakértőnket megkértük arra, hogy mondjon el pár remek tippet, amik segítenek mindenkinek abban, hogy ne csak idén, hanem akár 3-4 év múlva is gyönyörűen virágozzon a tulipánunk. Mindenkinek kötelező tippek!

Így lehet hosszú életű a tulipánod

1. Ez a legfontosabb tanács, bár, mivel tavasz van, ezzel már egy kicsit elkéstünk. Reméljük, hogy azért figyeltetek erre, ha nem, még talán nem lesz akkora baj. Szóval, az őszi telepítésnél ügyelnünk kell arra, hogy a hagyma csúcsa felett legyen legalább 11.14 centiméter takaróföld, így a virághagymák nem fognak elfagyni.

2. Óvjuk meg a tulipánt a sártól és a portól. Erre tökéletes megoldást nyújt a fenyőkéreg, ami megakadályozza, hogy esős időben a sarat és a port felverje a növényre. A fenyőkéreg ráadásul nem csak véd, de még mutatós is.

3. Figyelnünk kell az öntözésre is, a túlzott öntözés ugyanis több kárt okoz, mint hasznot. Ahogy megjelennek az első bimbók, kerülnünk kell az esőztetőt öntözést, ügyeljünk inkább arra, hogy csak a földet érje a víz.

4. Hagyjuk a száron a leveleket – Sokan elvirágzás után eltávolítják a leveleket is, pedig jobban tesszük, hogyha csak a virágszárat távolítjuk el, a leveleket meghagyjuk a tövén, hogy ebből tudjanak a hagymák tápanyaghoz jutni.

5. Ügyeljünk arra, hogy a növények vírusmentesek legyenek. Ezt úgy tudjuk megtenni, hogy a szárakat denaturált szeszbe mártott, fertőtlenített ollóval vágjuk le. Az is jó megoldás, hogyha nem levágjuk, hanem egyszerűen csak letörjük a szárat kézzel, de vigyázzunk arra, hogy a letört szárrészeket ne érintsük meg.

6. Akadályozzuk meg a keresztbeporzást is, ezt pedig úgy tehetjük meg, hogy nem várjuk meg azt, hogy elnyílik a tulipán teljesen, hanem már előtte levágjuk a virágfejeket.

7. Figyeljünk oda a tápoldatozásra is. Sokan elfelejtkeznek arról, hogy a tápoldatozás fontos az elvirágzás után is, hiszen a tápanyagra ekkor is szüksége van a tulipánnak a hagymája növekedéséhez. Használhatunk a cél eléréséhez szerves trágyát, vagy műtrágyát, az elnyílást követő 5-6 hétben, egészen addig, amíg el nem száradnak a levelei teljesen.

8. Szedjük fel a tulipánhagymákat 2-3 évente. A legtöbb ember abba a hibába esik, hogy minden évben felszedik, viszont erre nincsen szükség. Elég, hogyha két-három évente felszedjük akkor, amikor már teljesen visszahúzódott a hagymába, elszáradtak a levelek.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

lapálymarhák

a természeti adottságoknak, a következetes és kitartó nemesítőmunkának köszönhetően e... Tovább

homoki bab (csicseribab, piribab, tehénborsó, Vigna sinensis [L.] Endl. var. sinensis [Stickmann Hegi])

a pillangósok családjához tartozik. Virágja szimmetrikus, a csónak nem kunkorodik. Levele kék.... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gyeptermesztés Kertészet Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem NVT, mezõgazdasági támogatások