Online tanácsadás
Kérdés:
Kérdést felvető neve: MIKE TIBOR
Tisztelt Hölgyem.szamóca termeléssel foglalkozom idén összel olyan levél elváltozást tapasztaltam amire eddig nem volt példa. az eper levele elkezd kanalasodni ami az egész bokorra átterjed fonákján barnás vöröses elváltozás mutatkozik.eddig lisztharmatra gyanakodtam minden fellelhető vegyszert probáltam kontakt felszivodó keverékét is de semmi eredmény nem látszik.szeretném kérdezni milyen kór lehet ez és mivel tudnám kezelni.még a új frigó ültetést is megtámadta.válaszát megköszönve üdvözlettel mike tibor
Válasz:
Kedves Mike Tibor!
Tünetek leírása alapján lisztharmat betegség pusztít a szamócáján. Ez a gomba a fiatal, zsenge leveleket támadja meg először, a tünetek kezdetben nem feltűnőek, mire észlelhető, már késő. A kórokozó a fertőzött leveleken telel ár, és tavasszal a szívleveleket fogja megfertőzni, majd azt követően a virágokat, termést.
Lisztharmat ellen az elemi kén tartalmú szerek, a dinokap hatóanyagú Karathane alkalmazható, mindkettő kontakt hatású, ezért a levélzet mindkét oldalát be kell fedni a permetlével. A felszívódó hatású szerek közül a Nimród, a Systhane, a Score, a Switch, a Chorus, a Topas, valamint az Amistar, Quadris nevű szerek hatásosak. 2-3 alkalommal megismételt permetezés szükséges a betegség fellépésekor, hogy megfelelően meg tudja állítani a betegséget. Tavasszal pedig már áprilisban meg kell kezdeni a lomb védelmét még a virágzás előtt.
Üdvözlettel: Dr. Némethy Zsuzsanna

Büszkeségeink - A magyar tyúk bemutatása
A magyar tyúkokra valóban mindenki nagyon büszke lehet, ugyanis világhíresek. Mostani cikkemben mindent elmondok nektek a magyar tyúkok történetéről!

A legveszélyeztetettebb magyar kutyafajta – Az erdélyi kopó
Az erdélyi kopó a legveszélyeztetettebb helyzetben lévő magyar kutyafajta, érdemes nagyon odafigyelnünk rá, mivel nagyon értékes. Most mindent elmondok nektek az erdélyi kopóról!

Nagy-Magyarország öröksége – Az erdélyi kopasznyakú tyúk
Mostani cikkemben egy nagyon különleges tyúkfajtát mutatok be nektek, tartsatok velem és ismerkedjetek meg közelebbről az erdélyi kopasznyakú tyúkkal!

A Kárpátok pónija – A hucul bemutatása
A kárpátok póniját mutatom most be nektek, ami nem más, mint a hucul. Ismerkedjetek meg kicsit közelebbről ismét egy nagy büszkeségünkkel!

Azt hiszed, hogy gyomnövény, pedig inkább gyógyító hatású!
Ez az a gyomnövény, ami mindenki kertjében megtalálható, sőt, szinte mindenhol, ahol csak sétálunk. Sokan azonban nem tudják, hogy a kövér porcsinnak rendkívül sok jótékony...

Paprikapalánta nevelése – Szakértői kisokos mindenkinek!
Nem lehet vitatkozni azzal a ténnyel, hogy a paradicsom után a paprika a legkedveltebb, legnépszerűbb zöldségnövény Magyarországon! Szerencsére termesztése nem annyira bonyolult,...

A tavasz csodás hírnöke - A hóvirág gondozása, nevelése
Szedni tilos, ültetni viszont szabad és szinte kötelező is, mivel ez a növény a tavasz egyik legcsodálatosabb hírnöke! Mostani cikkemben mindent elmondok nektek a hóvirág...

Íme, a világ legokosabb madara (Videó)
Elképesztő madarat mutatunk most be nektek, nálunk elnyerte a legokosabb madár címet, ez pedig nem véletlen!

Világhíres magyar juhfajta – A magyar racka bemutatása
Az egész világon ismerik a magyarok nagy büszkeségét, a juhok gyöngyszemét, a magyar rackát. Mostani cikkemben elmondom, miért olyan különleges ez a juhfajta!

A kamilla előnyei a kertben - Ültess te is mindenképp!
Tudtad, hogy a kamillának számtalan előnye van a kertben? Pedig így van, mostani cikkemben elmondok, miért érdemes mindenképpen ültetned kamillát a kertbe!

Hogyan és mire használhatjuk fel a chiát?
Nézzük, hogyan és mire lehet felhasználni a fantasztikus aszték zsályát, vagyis a chiát! Mindenkinek ajánlom, hogy velem tartson, mindent elmondok a chiáról!

Mit tegyek, ha denevért találtam?
Sajnos egyre több helyről érkeznek hírek arról, hogy denevérek lelik halálukat az emberi gondatlanság miatt, mostani cikkemben elmondom, mit kell tenned, ha denevért találsz!