Zöldtrágya talajtakarókból - szakértői tanácsokat mutatunk, ezeket érdemes Neked is ismerni

Használjuk a talajtakarókat zöldtrágyaként - Szakértői tanácsok!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Zöldtrágyaként használhatjuk a talajtakarókat

Abrakzab (Avena sativa)

Ha kifejezetten a talaj betakarása (mulcsozás) a célod, akkor az abrakzab tökéletes választás számodra. Ez a haszonnövény már fiatalkorában sűrű, vastag takarót képez és mivel viszonylag hamar learatod majd, nem igazán lesz esélye felmagzani. Javítja a talaj vízmegtartását is, ezért ideális választás szárazabb ágyásokra. Az abrakzabot tavasszal is elültetheted talajtakarásra, például olyan ágyásokban, ahol egynyári növényeket szeretnél termeszteni a nyár folyamán.

Ültesd el őket bőkezűen, amikor a talaj megmunkálhatóvá válik, majd nyírd le őket, nagyjából 3 héttel az ültetés után. Ezzel remek tápanyagforrást biztosítasz majd paprikáidnak, padlizsánjaidnak, paradicsomaidnak, és más burgonyaféle növényeidnek.

Bíborhere (Trifolium incarnatum)

A bíborheréket a nyár végétől bármikor elültetheted. Ha korán végzel az éves betakarítással, akkor korábban is ültetheted el a bíborheréket, ami elég időt ad majd nekik, hogy kivirágozzanak. Ezzel némi plusz táplálékot kínálnak majd a beporzásért felelős rovaroknak a tél beállta előtt. Érdemes megjegyezni, hogy a herék is hüvelyesek, tehát segítenek megkötni a nitrogént a talajban.

Árpa (Hordeum vulgare)

Az árpa egy viszonylag olcsó, mégis nagyon hatékony téli talajtakaró növény, ami kiválóan alkalmas a tápanyagokban szegény talajok feltöltésére. Meglehetősen gyorsan nő, nitrogént köt meg, és biomasszát is alkot – kell ennél több? Habár az árpa szinte bármilyen USDA zónában megnő, inkább a hűvösebb, szárazabb helyeket kedveli.

Ha tehát hűvösebb éghajlaton kertészkedsz, akkor az árpa ideális választás lehet számodra, de csak akkor, ha nem esik sűrűn az eső, ugyanis nem szereti a nyirkos talajt. Ha mindez nem lenne elég, az árpa még a talajban élősködő káros fonálférgeket is segíthet némileg elnyomni, ezért megéri őket paradicsomok és rózsák közelébe ültetni.

Rozs (Secale cereale)

Ez az egynyári gabona az egyik leghatékonyabb védekezés a talajerózió ellen. A rozs meglepően gyorsan nő, ráadásul hideg és meleg területeken is jól érzi magát. A rozs gyorsan növeszt magának hosszú, mélyre nyúló gyökereket, így kiválóan alkalmas a talaj egészségének és minőségének megőrzésére. Mindezek mellett, ha talajod hajlamos az összetömörülésre, akkor a rozs gyökerei segíthetnek szellőzés és a vízelvezetés javításában is.

Hans Braxmeier képe a Pixabay -en.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-12

Egyre forróbb nyarak és a klímaváltozás hatása a magyar mezőgazdaságra

A klímaváltozás Magyarországon egyre érezhetőbb hatásokkal jár. Az elmúlt években az extrém hőség és hőhullámok kihívás elé állítják a mezőgazdaságot is.

2024-07-04

Egy nyaralás Balatonfüreden és az agrármunkák összehangolása

Egy nyaralás Balatonfüreden az agráriumban dolgozók számára is különleges élmény. A város lehetővé teszi programjaival és környezetével, hogy fantasztikus napokat töltsenek el itt.

2024-06-13

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása. A régebben élt gazdálkodók még így csinálták, nekünk is így kellene.

2024-06-12

A mezőgazdaság jövője itt van: Drónokkal a sikeres termesztésért

A drónok és a mezőgazdaság találkozása forradalmi technológiák megjelenését jelenti a földeken. A drónok használata a mezőgazdaságban rendkívül jövedelmező.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

84/2008. (VII. 3.) FVM rendelet

A Magyar Takarmánykódex kötelezõ elõírásairól szóló 44/2003. (IV. 26.) FVM rendelet... Tovább

82/2006. (XI. 29.) FVM rendelet

a baromfihús- és tojáságazat rendkívüli piactámogatási intézkedéseirõl szóló 64/2006.... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Mezőgazdaság