Zöldtrágya talajtakarókból - szakértői tanácsokat mutatunk, ezeket érdemes Neked is ismerni

Használjuk a talajtakarókat zöldtrágyaként - Szakértői tanácsok!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Zöldtrágyaként használhatjuk a talajtakarókat

Milyen őszi és téli talajtakaró növényeket ültessünk?

Mindenképpen derítsd ki, hogy ágyásaidnak mire van szükségük – legyen az tápanyag, vagy épp védelem a kora tavaszi földcsuszamlások ellen. Íme néhány népszerűbb talajtakaró növény őszre és télre!

Takarmányborsó (Pisum sativum)

A takarmányborsó tökéletes talajtakaró olyan kertekbe, ahol a talajban több nitrogénre van szükség. Ezen kívül ideálisak olyan ágyások takarására is, amelyekben gabonákat tervezel termeszteni.

A búza például remekül érzi magát olyan talajba, amibe az előző ősszel takarmányborsót öltettek. A takarmányborsók nem csak nitrogénnek gazdagítják a talajt, hanem biomasszát is teremtenek, illetve javítják a talaj vízmegtartását is.

Ha otthonod környékén gyakoriak a szárazságok, akkor egy őszi takarmányborsós talajtakarást követően a talaj nedvesebbnek és könnyebben megmunkálhatónak érződik majd a következő tavasszal és nyáron. Ideális takaró a talajba visszaforgatva, vagy azon elterítve is. Ültesd el a nyár végén, amikor az időjárás ősziesedni kezd. Ez elegendő időt hagy majd a borsóknak, hogy megnőjenek, mielőtt belearatnád őket a talajba.

Hajdina (Fagopyrum esculentum)

A hajdina gyorsan növekszik, ezért kifejezetten ideális olyan helyekre is, ahol rövidebb növekedési időszakok jellemzők. Érdemes nagyjából 5 héttel az első várható fagy előtt elültetni, mert ennyi idő már elegendő neki, hogy megnőjenek az aratás előtt. A hajdináról érdemes tudni, hogy nagyon gyorsan és könnyedén felvirágzik, és még ez előtt le kell aratni, különben felmagzik, és a következő tavasszal lesz egy hatalmas hajdinaültetvényed.

Ez a talajtakaró nem ideális sem a nitrogén megkötésére, sem pedig biomasszának, de kiválóan segít enyhíteni a talajeróziót. Ez a hajdina sűrű, rostos gyökérzetének köszönhető, ami megakadályozza, hogy a talajt elvigye az olvadó víz, vagy elfújja a szél.

Hans Braxmeier képe a Pixabay -en.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-12

Egyre forróbb nyarak és a klímaváltozás hatása a magyar mezőgazdaságra

A klímaváltozás Magyarországon egyre érezhetőbb hatásokkal jár. Az elmúlt években az extrém hőség és hőhullámok kihívás elé állítják a mezőgazdaságot is.

2024-07-04

Egy nyaralás Balatonfüreden és az agrármunkák összehangolása

Egy nyaralás Balatonfüreden az agráriumban dolgozók számára is különleges élmény. A város lehetővé teszi programjaival és környezetével, hogy fantasztikus napokat töltsenek el itt.

2024-06-13

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása. A régebben élt gazdálkodók még így csinálták, nekünk is így kellene.

2024-06-12

A mezőgazdaság jövője itt van: Drónokkal a sikeres termesztésért

A drónok és a mezőgazdaság találkozása forradalmi technológiák megjelenését jelenti a földeken. A drónok használata a mezőgazdaságban rendkívül jövedelmező.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

érzéstelenség

az érzőidegek és pályák (idegrendszer) károsodásának, sérülésének (v.... Tovább

hegyibetegség

2500 m tengerszint feletti magasságban alakul ki; a hemoglobin oxigénnel való telítődése... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Mezőgazdaság