Zöldtrágya talajtakarókból - szakértői tanácsokat mutatunk, ezeket érdemes Neked is ismerni

Használjuk a talajtakarókat zöldtrágyaként - Szakértői tanácsok!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Zöldtrágyaként használhatjuk a talajtakarókat

Mikor kell talajtakaró növényeket ültetni?

Attól függően, hogy milyen növényeket szeretnél talajtakaróként ültetni, ezek a nyár végétől az ősz végéig bármikor a talajba kerülhetnek, legkésőbb 4-6 héttel az első várható fagy előttig. Mivel csak a talaj táplálása céljából ülteted őket, elég, ha csupán néhány hüvelyknyire nőnek meg a tavasz folyamán, mielőtt lenyírnád őket. Figyeld meg, hogy milyen gyorsan és milyen jól nőnek választott talajtakaró növényeid az adott környéken.

Azok a növények, amelyek lassabban nőnek 3-as és 4-es USDA zónákban, jó eséllyel gyorsabb növekedést mutatnak majd 7-es USDA besorolású területeken (Magyarországra 6-os és 7-es USDA zónák jellemzők). Fontos mindezt előre kideríteni, nehogy egy gyorsabban fejlődő takarónövény elszórhassa magvait, mielőtt lenyírnád, hiszen akkor komoly gyomproblémákkal kellene megküzdened a következő évben.

A lassabban fejlődő egynyári hüvelyesekkel nem lesz ilyen gondod, mert magvaiknak sok időre van szükségük, hogy teljesen kifejlődjenek. Ezzel szemben az olyan rövidéletű évelők, mint a réti here a következő években is visszatérhetnek majd, habár nem zavarják majd zöldségeidet a fejlődésben (sőt, hasznos beporzókat is vonzhatnak hozzájuk). Érdemes esőzés előtt ültetni a talajtakarókat, hogy a víz bemossa és rögzítse a magokat a talajban, megakadályozva ezzel, hogy a szél elfújja őket.

Beforgatás vagy nyírás?

A válasz attól függ, hogy hogy szeretsz kertészkedni. Ha például az ásás nélküli módszerek híve vagy, akkor bizonyára nem fogod felszántani ágyásaidat, hogy visszaforgathasd beléjük a talajtakarókat. Persze ez is egy opció, de vannak, akik szimplán végigmennek ágyásaikon egy fűnyíróval, mielőtt a talajtakaró növények virágba borulhatnának, biztosítva ezzel, hogy ne legyen esélyük felmagzani.

Miután mindent lenyírtál, hagyd a maradékokat a helyükön, hogy természetesen lebomolhassanak a téli hótakarók alatt. A visszaforgatós módszer 8-as vagy annál melegebb USDA zónákban a legideálisabb, ahol a melegebb telek felgyorsítják a növénymaradékok lebomlását.

Bármelyik módszert is alkalmazod, az eredmény általában ugyan az lesz: növényi maradványok kerülnek a talajba, amik idővel lebomlanak, és tápanyagokkal gazdagítják azt. A talajtakaró lenyírását vagy visszaforgatását esőzés előtt érdemes elvégezni, hogy a víz segítsen rögzíteni a növénydarabokat a talajhoz, és ne fújja el őket a szél.

Jasmin Raffaele képe a Pixabay -en.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-12

Egyre forróbb nyarak és a klímaváltozás hatása a magyar mezőgazdaságra

A klímaváltozás Magyarországon egyre érezhetőbb hatásokkal jár. Az elmúlt években az extrém hőség és hőhullámok kihívás elé állítják a mezőgazdaságot is.

2024-07-04

Egy nyaralás Balatonfüreden és az agrármunkák összehangolása

Egy nyaralás Balatonfüreden az agráriumban dolgozók számára is különleges élmény. A város lehetővé teszi programjaival és környezetével, hogy fantasztikus napokat töltsenek el itt.

2024-06-13

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása. A régebben élt gazdálkodók még így csinálták, nekünk is így kellene.

2024-06-12

A mezőgazdaság jövője itt van: Drónokkal a sikeres termesztésért

A drónok és a mezőgazdaság találkozása forradalmi technológiák megjelenését jelenti a földeken. A drónok használata a mezőgazdaságban rendkívül jövedelmező.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Magritte (S 2272)

Cukorrépa Cél: rizománia toleráns Leírás:Monogerm, diploid hibrid, a csíranövény nem... Tovább

dohánytermesztés gépei és géprendszerei

a dohánytermesztésben is a leggazdaságosabb az olyan alaperőgép üzemeltetése, amelyre... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Mezőgazdaság