Vessük be kertünkben a szolarizációt - íme, a vegyszermentes megoldás a gyomok, növénybetegségek ellen

Szolarizáció - Vegyszermentes megoldás gyomokra és növénybetegségekre

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
hirdetes

Az organikus kertészkedés vagy földművelés híveként bizonyára te is ódzkodsz vegyszerekkel teli gyom- és gombaölő szerek gondolatától. Kell, hogy legyen egy alternatív megoldás, amivel ilyen veszélyes vegyi anyagok nélkül veheted fel a küzdelmet a kertészek legnagyobb ellenségei ellen, nem igaz? Itt lép színre a szolarizáció. De mi is pontosan a szolarizáció, és hogyan alkalmazhatod hatékonyan kertedben? Ezekre és kapcsolódó kérdésekre kínálunk választ mai cikkünkben!

A szolarizáció hasznosítása a kertben

Mi az a szolarizáció?

A szolarizáció az az eljárás, amely során egy műanyag fóliával takarod le kerted talaját, hogy a nap sugarai minél jobban felmelegíthessék azt. A forró talajban számos gyom magja és sok kórokozó is elpusztul majd, így sokkal biztonságosabbá válik az ezután ültetett növényeid számára. A szolarizációhoz ideális esetben valamilyen színtelen, átlátszó műanyagot használsz majd, habár színes, sötétebb (akár fekete) ponyvákat is leteríthetsz a kerti talajra (habár ezek messze nem olyan hatékonyak, mint a teljesen átlátszó műanyag).

Miért érdemes a szolarizációt alkalmazni?

A szolarizáció már az előtt képes megsemmisíteni a gyomokat kertedben, mielőtt azok ellephetnék kertedet. Hogy csak néhány példát említsünk, ez a módszer hatékony a perje, a csillagpázsit, az ujjasmuhar, a piros árvacsalán, a kövér porcsin, a pásztortáska és számos egyéb gyom ellen is. A szolarizáció továbbá sok gyakori kórokozóval is végez – ezért szokás a komposztáláskor is arra törekedni, hogy a komposzthalom minél jobban felmelegedjen.

hirdetes

Számos baktérium és gomba úgy fejlődött ki, hogy csak egy bizonyos hőmérsékleti tartományban képesek ételben maradni, ezért ha a hőmérséklet túlságosan felszökik, elpusztulnak benne. Ez a módszer a fonálférgek ellen is hatásos. Habár léteznek hasznos, jótékony fonálférgek is, a legtöbb kerti talajban inkább a káros, ártó fajták élősködnek, amelyek gyökérrothadást és hasonló betegségeket okozhatnak. Végezetül, sok élősködő rovar petéi és lárvái sem élik túl a szolarizációt. A szolarizáció tehát lényegében olyan, mintha szándékosan belázasítanád kerti talajodat.

hirdetes

Egy másik nyomós érv, ami a szolarizáció mellett szól, az az ára. Egy méretes műanyag fóliát jobb esetben csak egyszer kell megvenni, és ha vigyázol rá, hosszú évekig jól szolgálja majd kertedet. Ezzel szemben a gyomirtók és gombaölők rendszeresen elfogynak majd, ráadásul szó szerint mérgezed velük azt a talajt, amiben fogyasztásra szánt haszonnövényeidet neveled.

Ha mindez nem lenne elég, a szolarizáció elérhetőbbé teszi a talaj tápanyagtartalmát a növények számára. A szolarizált talajban a növények könnyebben és több nitrogénhez, kalciumhoz és magnéziumhoz juthatnak hozzá, de ugyan ez vonatkozik sok ásványi anyagra is. A szolarozációt továbbá több alkalommal is hatékonyan alkalmazták már olyan területeken, amelyeket teljesen benőtt a gaz.

Az eljárás lehetővé tette, hogy ezeken a helyeket újra őshonos virágokkal ültethessék be, amelyek élelmiszerforrást biztosítanak a méhek és más állatok számára. Nézzük, hogy és hol használható a szolarizáció, a következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-26

Több rejlik benne, mint hinnéd: Jerikó rózsája, az újjászülető csoda

A Jerikó rózsája a természet egyik legkülönlegesebb csodája, az újjászületés szimbóluma. Képes teljesen kiszáradni, majd víz hatására újra kibontakozik.

2024-10-01

A japán fűz őszi gondozása: praktikus tippek a tökéletes formáért

A japán fűz kertünk egyik legdekoratívabb növénye lehet, amely a rózsaszín, fehér és zöld színeivel tűnik ki. Ismerd meg hogyan gondozd ősszel a japán fűzfát.

2024-09-28

Minden, amit a sivatagi rózsáról érdemes tudni: így lesz csodaszép

Hogyan érhetjük el, hogy ez a különleges szobanövény nálunk is a legjobb formáját hozza? Bemutatjuk a sivatagi rózsa gondozását részletesen,hogy csodaszép lehessen.

2024-08-27

Magok gyűjtése a kertben: praktikák pénztárcabarát növénytermesztéshez

Tedd a kertészkedést költséghatékonnyá: gyűjtsd össze saját magjaidat, és nevelj bőséges termést minimális ráfordítással! Saját magokkal a jövő évi kertért.

2024-08-31

Nevelj otthon rukkolát – egyszerűen konténerben vagy mikrozöldként

Tapasztald meg a friss rukkola ízét közvetlenül a saját otthonodból – neveld konténerben vagy mikrozöldként, és élvezd a frissességet minden étkezésnél!

2024-09-01

5 ok, amiért barna színű a padlizsánod (és hogyan kerülheted el!)

Miért barnul a padlizsánod? Ismerd meg az 5 leggyakoribb okot és egyszerű megoldásokat, hogy egészséges, szép termést nevelhess a kertedben!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

humusz (televény)

a talaj jellegzetes, nagy molekulájú, kolloid tulajdonságú anyaga. Pontos kémiai szerkezeti... Tovább

makkoltatás

majdnem kizárólag a régi parlagi sertések és a mangalica sertés ősi, extenzív hizlalási... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem