Gyümölcsöseinkben a tartós hó miatt nagyobb valószínűséggel találkozunk vadkárokkal. Erre a veszélyre már korábban felhívtam a figyelmet. Amennyiben hetenként legalább egyszer szemlézzük fáinkat, és felfedezzük a kezdeti rágásokat, dörzsöléseket, a vadásztársaságokkal közösen a riasztást el lehet végezni (fizikai és vegyszeres vadriasztás), és a már meglévő sérüléseket időben lehet kezelni. A kezeletlen sebeken, az enyhébb napokon az ágelhalást, gutaütést okozó baktériumok és gombák akadálytalanul tudnak behatolni a fás részekbe, ezzel akár a fa életét is veszélyeztethetik. Fontos, hogy a sebeket, roncsolásokat éles (kacor)késsel simára kell faragni, így ugyanis gyorsabb a gyógyulás. Ezt követően azonnal el kell végezni a sebkezelést. Erre sok jó készítmény áll rendelkezésünkre: Betica, Biocera, Fabalzsam, Fadoktor, Fagél, Fixpol, Vulneron CS. Ezek tartósan védenek, felületük a száradást követően sem repednek fel, tehát hatékonyan zárják le a sebeket, ellentétben a még mindig megtalálható olajfestékes kenegetésekkel szemben.
Felkészülve a téli lemosó permetezésekre vegyük figyelembe, hogy más szerek szükségesek az almástermésűek, és más a csonthéjas gyümölcsfák védelmére. Az áttelelő rovarkárosítók mellett a baktériumos és gombás betegségek elleni hatékony védelmet ilyenkor alapozzuk meg. Ennek elhagyása a további védekezések eredményességét veszélyeztetik.
Az almástermésűeknél rügypattanás előtt a Novenda 1,5%-al véd a pajzstetvek, levéltetvek, sodrómolyok, a körtelevélbolha és a varasodás ellen. Meg kell jegyezni, hogy ez erős méreg, 8 napos munkaegészségügyi várakozási idővel. Az előírt védőfelszerelések mellőzése akár halált is okozhat.
Rügypattanáskor a kéntartalmú lemosó szerek (Nevikén, Tiosol) mellett a réz tartalmú szerek, valamint az Agrol Plussz és a Vektafid A és S védenek a károsítók ellen.
A cseresznye és meggynél a kéntartalmúak (Bárium poliszulfid, Nevikén 800FW, Tiosol) mellett itt is a Vektafid A és S és az Agrol Plussz véd. Ezek mellett a levélbetegségek ellen, és a monília elleni védekezés megalapozásához, valamint a gombás és baktériumos ágelhalások ellen el kell végezni a rezes lemosást is a maximálisan előírt töménységgel.
Az őszibarack védelmére ugyanezek használhatók. Mivel fakadás után a rézérzékenység miatt a rezek már nem használhatók, ez a lemosás elengedhetetlen.
A kajsziban, ha előző évben erős volt a gnomóniás levélfoltosság, és ősszel elmaradt a "lombfertőtlenítés", rügypattanás előtt még pótolható Novenda vagy Fundazol 50 WP permetezésével.
Általánosságban elmondható, hogy a lemosást, mint ahogy a nevében is benne van, lemosásszerűen, bő lémennyiséggel, úgy kell végrehajtani, a felső ágrészektől lefelé haladva, hogy a szerből bőségesen, teljes fedettséget biztosítva, mindenhová jusson.
Felhívom a figyelmet az óvórendszabályok betartására, illetve a törvényben előírt veszélyt jelző, figyelmeztető táblák kihelyezésére a méreg jelű, illetve veszélyes kategóriába sorolt szerek használatánál.
Forrás: Agrárágazat