Ritkaság Tihanyban

Lencsevégre kapták a ritkaságot Tihanyban!

Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Egyre több ritka és csodaszép madár választja lakhelyéül Magyarországot, szerencsére Tihanyban is felbukkant egy ritka szépség, a most következő cikkből megismerhetitek őt ti is! 

Egy nagyon ritka madár Tihanyban

A Tihanyi-félszigeten két csodálatos állandó tó is található, az egyik a Külső-tó, a másik pedig a Belső-tó. A Külső-tó egy korábbi vulkán főkráteréből alakult ki, mára már fokozottan védett természeti területként tartják számon. A tó vize elég sekély, átlagosan mindössze 1-2 méter mély, területének jelentős részét növényzet borítja, mely helyet ad számos ritka és csodaszép állat-, illetve növényfaj számára. A tó közepén hatalmas gémtelep alakult ki az évek során, elsősorban gémek, nagy kócsagok lakják ezt a területet.

A Külső-tó területén költ azonban a bölömbika, a törpegém és sok más érdekesebbnél érdekesebb madárfaj. A tihanyi Külső-tavon azonban feltűnt egy újabb gyönyörű és ritka madárfaj. Jelenlétét eddig nem tudták bizonyítani, mivel nem sikerült lencsevégre kapni, most viszont ez is megtörtént! A következő oldalon megtudhatod te is, melyik csodálatos madárról van szó!

(Címlapfotó: Vers József, tájegység-vezető, Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, Tihanyi tájegység)

Egy nagyon ritka madár Tihanyban

Az üstökösréce elsősorban Európában, Ázsiában vizek közelében fészkel, télen Észak-Afrikáig is eljut. A Kárpát-medencében fészkelő faj, első alkalommal a Fertő mellett költött 1983-ban. Nyugati irányból terjeszkedik, a jelentősebb dunántúli vizes élőhelyeken időközben rendszeresen fészkelő fajjá vált, az utóbbi években jelezték a Kiskunságból és a Hortobágyról is. Testhossza 53-57 centiméter, a szárnyfesztávolsága 84-88 centiméter, testtömege 900-1400 gramm. A tojó valamivel kisebb, mint a hím.

Elsősorban növényevő. Táplálékszerző magatartása az ún. úszórécék (úszva, esetleg fejüket a víz alá merítve táplálkoznak) és a bukórécék (teljes testükkel a víz alá merülve, a fenékről táplálkoznak) jellegzetességeit egyaránt mutatja. Rendszerint a sekély vízben, szegélyekben legeli a vízi növényzetet vagy az elszaporodó algákat, de előfordul, hogy víz alá bukva szerzi vízinövényekből, magvakból álló táplálékát. Elkapja az ebihalat és a vízi rovarokat is. Enyhe teleken Közép-Európában – Magyarországon is – néhány példány áttelelhet, de jellemzően elvonul. A Fertőnél, hazánkban egyedüli jelentős vonuló helyén tavasszal májusban akár 600-1200 példány is látható egyszerre, őszi vonulása alkalmával ritkább. Ma már, 25 évvel első hazai költése után az országban bárhol felbukkanhat, sőt fészkelhet is az arra alkalmas költőhelyeken.

(Wikipédia)

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-07-20

A tyúkok nyári gondozása, ezt add nekik a melegben

A nyári hónapokban a tyúkok különös figyelmet igényelnek, hiszen a meleg időjárás komoly kihívást jelenthet egy tyúknak. Legyen élettel teli a baromfiudvarod!

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-06-14

A pulykatartás előnyei és hátrányai - Ezeket vesd össze, ha pulykákat szeretnél tartani

A baromfiudvar nemcsak a csirkék tartását jelentheti. Ugyanúgy tarthatunk akár pulykákat is. Most a pulykatartás előnyeit és hátrányait ismerheted meg.

2024-06-16

14 ritka cicafajta, amik biztosan levesznek a lábadról

Az összes cica nagyon cuki, aki létezik a világon, de cicaszeretőként érdekelhetnek a ritkább cicafajták is. Most 14 ritka cicafajtát ismerhetsz meg...

2024-09-06

Túl sok cukkini termett a kertedben? - Készíts házi lisztet cukkiniből!

Túl sok cukkini termett a kertedben idén? Készíts belőlük egészséges lisztet! Egyszerű lépésekkel bemutatjuk, hogyan hozd ki a legtöbbet a termésből.

2024-09-06

Ezért szedd fel a burgonyát a kertből a nagy esőzések előtt

Tudd meg, miért fontos a burgonyát időben felszedni a nagy esőzések előtt! Védd meg a termést a rothadástól és a gombás betegségektől a megfelelő időzítéssel.

2024-09-01

5 ok, amiért barna színű a padlizsánod (és hogyan kerülheted el!)

Miért barnul a padlizsánod? Ismerd meg az 5 leggyakoribb okot és egyszerű megoldásokat, hogy egészséges, szép termést nevelhess a kertedben!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fehér busa (Hypophthalmichthys molitrix Val.)

a pontyfélék (Cyprinidae) családjába tartozó hal. Eredeti hazája Kína folyó- és... Tovább

vállalati formák

tevékenységük alapján a vállalatok lehetnek termelő, kereskedelmi, szolgáltató stb.... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés Érdekességek