Így nevelj palántákat műanyag flakonban

hirdetes

Forradalmi ötlet a palántanevelésben – Filléres módszerrel az egészségesebb növényekért!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Vészesen nehéz manapság megítélni, hogy az év egy adott időszakában milyen időjárásra is lehet számítani. Az előrejelzések általában csak néhány napra előre pontosak, de a palántanevelés ennél persze sokkal tovább tart. Mindez megannyi kényelmetlen kérdést tesz fel – mikor ültessem el a magokat? Bent ültessem el őket? Mikor ültessem ki a palántákat? Most jó meleg van, akkor lehet már kiültetni? Ha szeretnéd egy jó adag fejfájástól megkímélni magadat, és biztonságos körülményeket biztosítani növényeid számára, akkor neveld palántáidat műanyag flakonokokban! Ez a megoldás azoknak is sokat segít, akik csak minimális hellyel vagy költségkerettel rendelkeznek, de mindenképpen szeretnének magokat ültetni és palántákat nevelni a szabadban. Nézzük, mire lesz szükség! 

Műanyag flakonban palántanevelés

Alapvető tudnivalók a palántanevelésről

Máris jönnek a műanyag flakonok, de előbb a kezdő kertészek kedvéért tisztázzuk, hogy mikhez is van szüksége palántáidnak, hogy erősen és egészségesen fejlődhessenek a kezdeti szakaszokban. Az első ilyen szükséglet a fény. A legtöbb mag a talajban természetesen nem juthat fényhez, de amit kibújnak onnan, azonnal elkezdik hasznát venni a nap éltető sugarainak. Ez a fény megfelelő típusú palántanevelő lámpákkal is helyettesíthető.

A növényeknek továbbá levegőre is szükségük van, méghozzá a talajban, ahol gyökereik húzódnak meg. A legtöbb növény laza, szellős talajban érzi jól magát, ahol gyökereik sok oxigénhez juthatnak. Ezért nem szabad soha túlöntözni a növényeket vagy összenyomni a talajt körülöttük – így nem kapnak elég levegőt! Elengedhetetlen, hogy palántáid kellő mennyiségű tápanyagot is kapjanak fejlődésük során.

hirdetes

A legtöbb palántaneveléshez használt talaj elegendő tápanyaggal rendelkezik, hogy két átültetés között biztosítsa a megfelelő mennyiséget a növények számára. A növények a hőmérsékletre is kényesek. Vannak, amelyek hűvösebb, míg mások melegebb körülmények között csíráznak ki szívesebben. Szerencsére, ha palántáidat műanyag flakonban neveled, mindezen szükségleteiknek könnyedén eleget tehetsz majd.

hirdetes

Palántanevelés műanyag flakonban: Előnyök és hátrányok

A házi megoldásoknak általában számos előnyök és néhány megkerülhetetlen hátrányuk is van – nincs másképp ez a műanyag flakonos módszerrel sem. A műanyag flakonok azért ideális palántanevelő kellékek, mert védelmet biztosítanak a bennük nevelkedő növények számára. Ha úgy tetszik, akkor miniatűr melegházakként is tekinthetsz rájuk, amelyekben életerős palántákat nevelhetsz fel.

A módszer előnyei, hogy költséghatékony megoldás és környezetbarát. Az így nevelt növények nem igényelnek kiszoktatást, mert erősebbre nőnek meg, ha műanyag flakonban neveled őket. Mindezek mellett nem igényelnek folyamatos megfigyelést. Hátrányokként jegyezhetjük fel azonban, hogy ez a megoldás meglehetősen sok türelmet és némi gyakorlati előkészületet követel meg. A következő oldalon további részletek következnek, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

33/2006. (V. 2.) FVM rendelet

A Nemzeti Vidékfejlesztési Terv alapján a központi költségvetés, valamint az Európai... Tovább

zárt körzet

bizonyos növényfajta termesztésére kijelölt körzet, ahol annak a fajnak egyéb fajtáját... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem