Így nevelj palántákat műanyag flakonban

Forradalmi ötlet a palántanevelésben – Filléres módszerrel az egészségesebb növényekért!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Vészesen nehéz manapság megítélni, hogy az év egy adott időszakában milyen időjárásra is lehet számítani. Az előrejelzések általában csak néhány napra előre pontosak, de a palántanevelés ennél persze sokkal tovább tart. Mindez megannyi kényelmetlen kérdést tesz fel – mikor ültessem el a magokat? Bent ültessem el őket? Mikor ültessem ki a palántákat? Most jó meleg van, akkor lehet már kiültetni? Ha szeretnéd egy jó adag fejfájástól megkímélni magadat, és biztonságos körülményeket biztosítani növényeid számára, akkor neveld palántáidat műanyag flakonokokban! Ez a megoldás azoknak is sokat segít, akik csak minimális hellyel vagy költségkerettel rendelkeznek, de mindenképpen szeretnének magokat ültetni és palántákat nevelni a szabadban. Nézzük, mire lesz szükség! 

Műanyag flakonban palántanevelés

Alapvető tudnivalók a palántanevelésről

Máris jönnek a műanyag flakonok, de előbb a kezdő kertészek kedvéért tisztázzuk, hogy mikhez is van szüksége palántáidnak, hogy erősen és egészségesen fejlődhessenek a kezdeti szakaszokban. Az első ilyen szükséglet a fény. A legtöbb mag a talajban természetesen nem juthat fényhez, de amit kibújnak onnan, azonnal elkezdik hasznát venni a nap éltető sugarainak. Ez a fény megfelelő típusú palántanevelő lámpákkal is helyettesíthető.

A növényeknek továbbá levegőre is szükségük van, méghozzá a talajban, ahol gyökereik húzódnak meg. A legtöbb növény laza, szellős talajban érzi jól magát, ahol gyökereik sok oxigénhez juthatnak. Ezért nem szabad soha túlöntözni a növényeket vagy összenyomni a talajt körülöttük – így nem kapnak elég levegőt! Elengedhetetlen, hogy palántáid kellő mennyiségű tápanyagot is kapjanak fejlődésük során.

A legtöbb palántaneveléshez használt talaj elegendő tápanyaggal rendelkezik, hogy két átültetés között biztosítsa a megfelelő mennyiséget a növények számára. A növények a hőmérsékletre is kényesek. Vannak, amelyek hűvösebb, míg mások melegebb körülmények között csíráznak ki szívesebben. Szerencsére, ha palántáidat műanyag flakonban neveled, mindezen szükségleteiknek könnyedén eleget tehetsz majd.

Palántanevelés műanyag flakonban: Előnyök és hátrányok

A házi megoldásoknak általában számos előnyök és néhány megkerülhetetlen hátrányuk is van – nincs másképp ez a műanyag flakonos módszerrel sem. A műanyag flakonok azért ideális palántanevelő kellékek, mert védelmet biztosítanak a bennük nevelkedő növények számára. Ha úgy tetszik, akkor miniatűr melegházakként is tekinthetsz rájuk, amelyekben életerős palántákat nevelhetsz fel.

A módszer előnyei, hogy költséghatékony megoldás és környezetbarát. Az így nevelt növények nem igényelnek kiszoktatást, mert erősebbre nőnek meg, ha műanyag flakonban neveled őket. Mindezek mellett nem igényelnek folyamatos megfigyelést. Hátrányokként jegyezhetjük fel azonban, hogy ez a megoldás meglehetősen sok türelmet és némi gyakorlati előkészületet követel meg. A következő oldalon további részletek következnek, érdemes lapozni egyet! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

biotikus tényezők

az élőlények egymás közötti kapcsolatai (fajon belüliek és fajok közöttiek) folyamán... Tovább

csőkutas talajvízszint-süllyesztő berendezés

nagyobb vízáteresztő talajokon a munkagödör víztelenítésének egyik módja. A csőkutak... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem