Minden október utolsó vasárnapján elkezdődik a téli időszámítás, amikor is 3:00 óráról visszafele, 2:00 órára állítjuk óráinkat, így egy órával többet aludhatunk. Ekkor „kapjuk vissza” a nyári időszámítás során elvesztett óránkat. Sajnos, az alvás mellett leginkább csak negatívumokkal jár az átállás: hamarabb sötétedik és emiatt fáradtabbak, lehangoltak lehetünk.
10-ből 9 magyar eltörölné az óraátállítást
Nem túl meglepő adat, a legtöbb magyar nem szimpatizál az óraátállítással, szeretné azt eltöröltetni és a nyárira átállni véglegesen. Eredetileg 2021-ig kaptak időt az uniós tagállamok, hogy döntsenek arról, hogy a téli vagy nyári időszámítást választáj állandónak. A helyzet viszont máshogy alakult, hiszen a covid és jelenleg is tartó válság közbevágott, így ezt a határidőt eltoltál 2024-ig.
Könnyebb lesz a mostani átállás
Kicsit könnyíthet az átálláson az, hogy éppen a négy napos hétvége vasárnapjára esik, így többet tudunk pihenni és nem fog minket annyira megviselni. Mivel jobb esetben tovább alszunk alapvetően a négynapos hétvégen, mintha munkába mennénk, ezért nem fog annyira felűnő lenni a változás, ha pedig wellness hétvégén leszünk, akkor meg még rugalmasabban fogunk hozzáállni.
Mi miatt van óraátállítás?
Az óraátállítás a világban először Németországban és az Osztrák-Magyar Monarchiában vezették be 1916-ban, mára pedig több mint 70 ország él ezek szerint. De mik is a pozitív hatásai az átállításnak?
• jelentős mennyiségű energiát spórolunk vele
• ez kedves a mezőgazdaságban és építőiparban dolgozóknak
• a nyári időszakban pedig a hosszabb nappalok miatt a munka is egyszerűbb nekik, hisz tovább van világos
Sokak szerint ezek a dolgok nem számottevőek, megtakarítani sem tudunk vele sok energiát, viszont az emberi szervezet jobban megsínyli az átállást, mint az gondolnánk.
Hogyan reagál a szervezetünk az óraátállításra?
A téli óraátállítás leginkább az időseket, gyermekeket és betegeket viseli meg. Amikor még nem állt át a szervezetünk, akkor eleinte korábban kelünk és hamarabb is elfáradunk nap végén. A fent említetteket még inkább megviseli az átállás, de az érzékenyekere is hatással lehet, az alvásproblémákkal küzdőknek pedig nem jó hír, hisz így még egy dolog megnehezíti az alvásukat.