Online tanácsadás

Dr. Kisslegyi Tünde

Tisztelt Hölgyem, Uram!
A következő kérdéssel kapcsolatban kérném segítségét:
0,3 ha földterülettel rendelkezünk, évek óta kukoricát ültetünk bele. A terület kis mérete miatt bármilyen más növény is csak veszteséggel termeszthető rajta, a kukorica családi alapon művelve talán nullszaldós. Szóval lehet rajta dolgozni éven át a semmiért. Felmerült a gondolat, ültethetnénk-e bele fát, elsősorban akácot, (erdőnek nevezni túlzás lenne, de valami hasonlót) a növekvő fűtési terhek jövőbeni ellensúlyozására. A terület belterület, de mezőgazdasági művelés alatt áll, belátható ideig az is fog maradni. Kétoldalon hasonló területekkel határos, agy oldalon szomszédos egy családi házzal és kertjével. Szükséges-e ehhez valamilyen engedély a művelési mód változtatása miatt, vagy azt ültetünk bele amit akarunk?
Tisztelettel:
Kovács Tamás
Sárvár

Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény szerint erdő művelési ág alá az erdei fafajokkal fedett, 1500 m2-t elérő, vagy azt meghaladó földterület tartozik. A 0,3 ha, azaz 3000 m2 elvileg tehát már erdőnek számítana. Ugyanakkor szintén ez a törvény szabályozza azt is, hogy a település belterületének 1 ha-t meg nem haladó földrészletét a fő hasznosítási módra tekintet nélkül művelés alól kivett területként kell nyilvántartani. Ebből viszont az következik, hogy fásítás esetén sem kell művelési ág változtatási kérelmet benyújtania, ugyanis a földhivatal a fenti szabály miatt a földterület művelési ágát egyébként sem változtathatná meg.
Önmagában tehát ilyen kis terület fásításához nem szükséges engedélyt kérnie, ugyanakkor a szomszédjogi szabályok betartására felhívnám a figyelmét. Ugyanis az erdő adott esetben beárnyékolhatja a szomszédos családi ház kertjét, ami birtokháborításnak minősül. Így az erdőtelepítés során figyelembe kell venni a majdani fák magasságából adódó beárnyékolást, így a szomszéd telekhatárától kellő rátartással lehet csak a szélső fasor telepítését elvégezni.
Agrároldal
agrár szakértő
Vissza a kérdések listájához