Védd meg kertedet a mókusoktól

Így védheted meg kertedet természetes módon a mókusoktól

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Küzdj meg a mókusokkal eredményesen

Miért ne használj mókuscsapdákat

Habár elsőre jó ötletnek hangzik, a mókuscsapdák valójában nem oldják meg a problémát. Ha eltávolítasz néhány mókust a kertedből, akkor csak több érkezik majd a helyükre. Ezért koncentrálnak az előbb felsorolt módszerek a kiűzésre és a távol tartásra. A csapdák ellen szóló másik indok, hogy fennáll a veszélye, hogy egy anyamókust kapsz el, és ezzel elszakítod a kicsinyeitől. Ez egy egész család pusztulását okozhatja – szükségtelenül.

Hogyan tartsd távol a mókusokat a madáretetőktől

A mókusok nem csak neked, hanem a kertedbe térő madaraknak is fejfájást okozhatnak, hiszen előszeretettel fosztják ki a madáretetőket. Szerencsére beszerezhetsz kifejezetten mókusbiztos madáretetőket, amelyek megnehezítik, hogy a rágcsálók hozzáférjenek a madarak magvaihoz. Egy másik megoldás egy nem túl magas, kúpformájú lemezt erősíteni az etető alá, vagy fölé (attól függően, hogy álló, vagy felfüggesztett az etető), ami ugyan ezt a célt szolgálja.

Ügyelj továbbá arra, hogy az etető alatti részről rendszeresen takarítsd el a magvakat, hiszen ezek is vonzzák a rágcsálókat. Az etetőidet legalább a talajtól 1,8 méterrel magasabbra helyezd el, 3 méter távolságra minden közeli szerkezettől, amire a mókusok felmászhatnak. Szükség esetén vágd le a közeli faágakat is. Ha teheted, töltsd fel a madáretetőket sáfrányos szeklice magokkal, amit a madarak szeretnek, de a mókusok nem.

Hogyan védd meg növényhagymáidat?

Jó megoldás például dróthálóval körbekeríteni és lefedni az ágyás azon részeit, ahová hagymákat ültettél. Ezt aztán fedd le talajjal, majd talajtakaróval. A mókusok – mint említettük – nem kedvelik a talajtakarót, de ha mégis rátévednének, nem fogják tudni elérni a hagymákat a földbe ásott drótháló miatt. Ezzel szemben a hagymák csírái gond nélkül átbújnak majd a hálón.

Egy másik módszer műanyag hálóval letakarni a hagymákkal beültetett részeket, majd szintén talajtakarót húzni rájuk. Érdemes lehet néhány apróra (de nem porrá) összezúzott kavicsot helyezni a lyukba a hagyma mellé ültetéskor, megnehezítve ezzel a kiásást (ügyelj rá, hogy legyen helye a csírának a felszínre jutnia).

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-07-12

Egyre forróbb nyarak és a klímaváltozás hatása a magyar mezőgazdaságra

A klímaváltozás Magyarországon egyre érezhetőbb hatásokkal jár. Az elmúlt években az extrém hőség és hőhullámok kihívás elé állítják a mezőgazdaságot is.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-08-26

Összeszedtük mindent: A paradicsom betegségei elleni bio védekezésről

A paradicsom betegségei elleni bio védekezés elősegíti a vegyszermentes, egészséges termést, miközben megóvja a kerted természetes egyensúlyát és vitalitását.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Gyomirtó Callisto 4 SC

A Callisto - a kukorica gyomirtásában fogalommá vált atrazin hatóanyag bevezetése óta - az... Tovább

Országos Mezõgazdasági Könyvtár és Dokumentációs Központ

Könyvtár Az Országos Mezõgazdasági Könyvtár és Dokumentációs Központ országos... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Növényvédelem