A mirtuszdió bemutatása - hogyan érdemes gondozni, milyen fajtái vannak a mirtuszdiónak?

Minden, amit egy kertésznek a mirtuszdió termesztéséről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A mirtuszdió (Acca sellowiana) egy igazán sokoldalú növény, aminek gyümölcsét számtalan étel elkészítéséhez felhasználhatsz. Ez a lassan növő, közepes méretű örökzöld egyszerűen termeszthető, és csinos virágai miatt a kertek egyik fő díszítőeleme is lehet. A következőkben mindent megtudhatsz arról, hogy hogyan termeszd, gondozd, és szüreteld ezt a finomságot!

Tudnivalók a mirtuszdióról

A mirtuszdió fajtái

A mirtuszdiónak számos fajtáját és változatát különböztetjük meg, azonban mivel itthon nem olyan népszerű, mint például a barack, vagy az alma, kissé nehézkes lehet rábukkanni.

Apollo – A szapora Apollo méretes terméseket hoz. Ez egy öntermékeny fajta, de jobban teljesít, ha más fajtájú rokonai is a közelben vannak. Az Apollo a Gemini pollenadója, és a termőidőszak közepétől a végéig teremhet.

Gemini – Mint említettük, a Gemini pollenadója az Apollo, azonban gyorsabban terem annál. A Gemini gyümölcsei kora ősszel érnek be, és meglehetősen sokra számíthatunk belőlük. A termések kisebbek az Apollóénál.

Mammoth – Nevéhez hűen a „mamut” mirtuszdió termései nagyméretűek, és a szezon közepén érnek be. Öntermékeny fajta, de ő is jobban szereti, ha más fajták is vannak a közelben.

Moore – A Moore mirtuszdió tele van életerővel, ami méretes terméseiben is megmutatkozik. A melegebb éghajlatokat kedveli.

Coolidge – A Coolidge egy bőségesen termő fajta, és teljesen öntermékeny is, ezért ha csak egynek van helyed, érdemes ezt választani!

Triumph – Ez a fajta közepes méretű feszes héjú gyümölcsöket hoz, méghozzá jó sokat, ha beporozzák.

A mirtuszdió ültetése

A mirtuszdió 8-11 USDA zónák között hidegtűrő, ami azt jelenti, hogy a hazai körülmények valószínűleg már túl hűvösek neki (habár akár -9°C-ig is bírja a téli hideget). Érdemes megjegyezni, hogy a szubtrópusi éghajlatot kedvelik, és nem tűrik jól a magas páratartalmat.

A mirtuszdió talaj- és fényigénye

A mirtuszdió leginkább közvetlen napfényben érzi jól magát, de a félárnyékot is megtűri, ha muszáj. Ügyelj rá, hogy ha nem kap elég közvetlen napfényt, akkor az rossz hatással lehet a termések méretére és mennyiségére is, ugyanakkor védd a perzselő, forró napsütéstől. Habár talajigényei nem vészesek, igyekezz 5,5-7,0 között tartani a pH értéket. A túl lúgos talaj sárga leveleket okozhat, és tönkremehetnek a gyümölcsök is. A talaj vízelvezetése is jó kell legyen!

Mikor ültesd el a mirtuszdiót?

A mirtuszdió akkor kerüljön a kertbe, amikor az idő még hűvös, de a talaj már megmunkálható. Ne ültess a nyári forróságban, amikor a talaj túl száraz, sem pedig fagyos időben, amikor túl hideg van.

A mirtuszdió ültetése növénytartóba

A mirtuszdiót konténerbe is ültetheted, de tartsd szem előtt, hogy ez korlátozza majd a méretét, és jóval több vízre és trágyára lesz szüksége, mint a szabad talajban.

A magvak csíráztatása

A mirtuszdiót magról is lehet ültetni, de ez egy igen körülményes megoldás, és általánosságban nem ajánlott. Ha mindenképpen ezt a verziót választod, akkor először is fognod kell néhány mirtuszdiót, és a puha húsukat bele kell nyomnod egy tárolóba, amit aztán felöntesz vízzel. Ezt a keveréket aztán durván négy napig kell érlelned, mielőtt egy szűrővel elválasztanád a magokat a folyadéktól. Miután megszáradtak, legfeljebb egy évig tárolhatod őket.

A mirtuszdió ültetése palántázással

Sokkal megbízhatóbb és egyszerűbb módszer magok helyett palántákat beszerezni, és azokat kiültetni a kertbe. Ehhez először is ásnod kell egy gödröt, ami kétszer akkora, mint a palánta földlabdája, és durván 60-90cm mély. Helyezd a palántát a gödörbe és töltsd ki a hézagokat félig a kiásott talajjal, félig pedig komposzttal. Ez után óvatosan nyomkodd le a földlabdát a talpaddal, és vigyél fel egy réteg komposztot rá, hogy egy vonalban legyen talajjal. A palántákat 3-4,5 méterre helyezd egymástól, attól függően, hogy milyen fajtákat ültetsz. A nagyobb fajtáknál 6 méteres távolságra is szükség lehet az ideális szellőzés biztosítása érdekében. A következő oldalon mindent elmondok nektek a mirtuszdió gondozásáról, érdemes velem tartani ott is! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

betonpadló

betonból készült padlóburkolat. Állattartó telepeken párazáró és hőszigetelő burkolat v.... Tovább

burgonyabogár irtása gombával

újabban a burgonyabogár gyérítésére ajánlják a Beauveria bassiana nevű gombát. A talajba... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem