Védekezés méhtámadás ellen

hirdetes

Mit tegyünk méhtámadás esetén?

Szélesi Ferenc - Főkertész, AN
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Méhtámadás elleni teendők

Fontos kérdések a méhtámadásokról

Most, hogy tudod, mi az általános protokoll egy méhtámadás esetén, íme néhány további tudnivaló, amiket jó észben tartani ezekről a hasznos, de veszélyes állatkákról.

Támadásnak számít, amikor egy méh beléd ütközik?

Ezzel a kérdéssel sok helyen találkozhatsz, ha a méhészkedéssel kapcsolatos biztonsági tanácsokról olvasgatsz az interneten. Sajnos a legtöbb helyen nem megbízható információkat olvashatsz erről a jelenségről. A helyzet az, hogy a háziméhek első sorban inkább kíváncsi, mint agresszív élőlények, amiket még a legnagyobb szakemberek sem ismertek ki igazán.

Amikor egy méh neked repül, akkor ennek több oka is lehet. Csinálhatják azért például, mert kíváncsiak rád, tudni akarják, hogy mit csinálsz, és összességében, hogy mi is vagy valójában. A méheknek nincsenek kezeik és ujjaik, amikkel megtapogathatnak dolgokat, így repülés közben úgy „tapasztalhatnak meg” legegyszerűbben, ha beléd ütköznek testükkel. Egy másik ok, amiért a méhek lökdösődhetnek, hogy izzadsz.

hirdetes

A méhek lényegében két lábon járó itatónak nézhetnek, és megpróbálhatnak inni rólad. Ha be vagy parfümözve, akkor könnyedén összetéveszthetnek egy illatos virággal. A méhek lökdösődése tehát nem feltétlenül agressziót vagy támadást jelent, így még csak véletlenül se próbálj meg hadonászni, vagy elhessegetni őket, amikor ezt tapasztalod (és akkor sem, ha tényleg támadnak – mint fentebb olvashattad).

hirdetes

Érdemes kiirtani a méheket, hogy elkerüld a támadásokat?

Gyakori kérdés továbbá a kezdő méhészek köreiben, hogy érdemes-e inkább kiirtani a méheket, ha kezdenek fokozottan agresszívakká válni. Erre az lehet a magyarázat, hogy manapság sok méztermeléshez használt még a háziméh és az afrikanizált méh hibridje, amelyek közül az utóbbi egy meglehetősen ingerlékeny fajta. Azonban a válasz az, hogy nem.

Semmiképpen nem érdemes kiirtani őket, ugyanis a méheknek rettenetesen fontos munkájuk van, és lényegében nincs náluk hasznosabb rovar a világon. Szó szerint az életünk függ tőlük. Ha azt tapasztalod, hogy méheid kezdenek egyre agresszívabbá válni, akkor szerezz nekik egy új királynőt, aminek jobb génjei vannak. Ezek a gének idővel lecserélik az agresszívabbakat, amitől méhkolóniád lenyugszik majd.

Csak azért, mert nehezebb kezelni őket, még nem szabad rögtön a kiirtásukon gondolkodni. Ha van egy vad méhkas a környéken, ami sok fejfájást okoz családodnak, akkor hívj egy profi méhészt, aki a lehető legkíméletesebben áthelyezi majd azt egy biztonságosabb helyre, vagy kicseréli benne a királynőt, hogy lenyugtassa az állományt.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Dombóvári Körzeti Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Dombóvár Jókai u. 18. 7200 Magyarország Tovább

angolperje (kurtaperje, Lolium perenne L.)

a ->pázsitfüvek családjához tartozó, sűrű —>gyepet alkotó évelő aljfű... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok