Praktikus magágy palackokból

hirdetes

Így készíts magágyat műanyag pohárból vagy palackból

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Egyik nagy feladatunk a növények tárolóban való nevelése. Ennek célja egyszerűen az, hogy mire az idő eléggé felmelegszik, a növények eléggé erősek legyenek, hogy kiültethesd őket a szabadba. Erre több módszer is létezik, de általában minden a magokkal indul, most megmutatom azt a megoldást, ami nálam eddig mindig bevált! 

Magágy készítése

Ha azt szeretnéd, hogy magjaid ideális körülmények között erősödhessenek meg, akkor már elültetésük pillanatától kezdve biztosítanod kell ezeket számukra. Ezért mutatunk most egy egyszerű, mégis hatékony (és nem mellesleg pénztárcakímélő) megoldást, aminek legfőbb eleme nem más, mint egy egyszerű műanyag pohár vagy palack! Lássuk, hogy hogyan is készül!

1. Hozzávalók

A házi készítésű kertészeti megoldások egyik legnagyobb előnye, hogy fillérekből elkészíthetők. Az aktuális projekt az alábbiakat igényli: műanyag pohár vagy palack, virágföld, magok, fúró, vagy egyéb eszköz, amivel a műanyag átszúrható, pumpás flakon.

2. Lyukaszd ki a műanyagot

Első feladatod néhány lyukat szúrni a műanyag pohár vagy palack aljára. Erre a megfelelő vízelvezetés miatt van szükséged, hiszen míg a természetben a maradék víz idővel szétoszlik a talajban, a pohár fenekéről nincs hová távoznia. A megrekedő víz gombásodást okoz, ami elpusztíthatja a fiatal növényeket.

hirdetes

3. Töltsd fel a műanyagot virágfölddel

Helyezz virágföldet a műanyagba egynegyedét. Mielőtt elhelyeznéd a magokat, fújd be egy kis vízpermettel a földet. A magok így nehezebben mozdulnak el onnan, ahová ülteted őket, továbbá a csíráztatás megkezdésében is segíthetsz ezzel nekik.

4. Ültesd el a magokat

A magágyba ültetendő magok mennyisége függ a műanyag tárolók méretétől és attól, hogy hány növényt szeretnél termeszteni bennük. Ezen kívül az alábbiakra érdemes odafigyelned: egy lyukba két magot ültess, mert nem minden mag lesz képes kicsírázni. Két mag esetén sokkal nagyobb esélyed van arra, hogy legalább egy megindul majd. A magok elhelyezése után takard be őket földdel (ne helyezz több földet a tárolóba), majd fújj a földre egy kis vizet a palackból – ezúttal kevesebbet, mint az ültetés előtti öntözés során.

hirdetes

5. Növényeid gondozása

A magok előbb-utóbb apró palántákká cseperednek majd. Fontos, hogy növényeid érdekében az ültetést követően vedd figyelembe az alábbiakat:

  • helyezd a magágyat olyan helyre, ahol mindig közvetlen napfény éri. Mindig tartsd nedvesen a virágföldet;
  • várj 1-2 hetet – ennyi idő alatt a növények kibújnak majd a talajból, és elkezdenek megerősödni;
  • amint a növényeken legalább 4 nagyobb levél jelenik meg, ideje átültetni őket egy nagyobb cserépbe, vagy egyéb tárolóba;
  • ha az egy lyukba ültetett két magból mindkettő kicsírázik, akkor az egyiket levághatod, hogy a másiknak legyen elég helye a fejlődéshez.
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-11-30

Az évelők szaporítását most is elvégezhetjük!

Az évelő növények gondozása és szaporítása fontos lépése a kertfenntartásnak. A tőosztás, pedig épp olyan téli feladatok közé tartozik, mint a metszés, vagy a gyümölcsfa ültetés.

2023-11-30

Így segít az ecet a növényeiden

Az ecet, amit általában tisztítószerként ismerünk, kiváló segítség lehet a növények egészséges növekedésének elősegítésében és más hasznos célokra is a növényeinkkel kapcsolatban.

2023-12-05

Természetes tápanyagok a szobanövények számára: banánhéj, zacc és cukor?

Természetes tápanyagok segítségével, a cukor, kávézacc, zöldségek főzőlevének és banánhéjnak titkait megismerve kertünkben exponenciálisan növelhetjük a növények szépségét

2023-11-30

A nagymamámtól tanultam ezt a leander teleltetési technikát – Mióta így csinálom minden nyáron ontja a virágot

A nagymama leander teleltetési technikája kiváló eredményekkel szolgál, és nemcsak a növények életében, hanem a családunk kertjének szépségében is látható.

2023-12-05

Növények a fürdőszobában: páfrány, aloe vera és orchidea, ne hagyd növény nélkül a fürdőt!

Növényeket a fürdőszobába! Talán nem is gondolnánk, de az olyan növények, mint az orchideák, páfrányok és aloe verák kiválóan érzik magukat a nedves klímájú térben!

2023-11-17

Tízezreket spórolhatsz, ha most ültetsz és nem várod ki a tavaszt!

Az őszi ültetés előnyeit vesszük sorra, amelyek a növények egészséges fejlődése mellett még jelentős költségmegtakarítást is hozhatnak a kertészek számára

2023-11-28

5 kihagyhatatlan gőzgombóc a városban, amit neked is meg kell kóstolni!

Budapesten több olyan hely is akad, ahol a legfinomabb gőzgombóc változatokat kóstolhatjuk meg. Fedezzük fel együtt ezeket az izgalmas helyeket, és próbáljuk ki mindet!

2023-11-16

Készíts otthon tökéletes sült gesztenyét, úgy ahogyan az adventi árusok csinálják!

Az igazán finom sült gesztenye titka az alapanyagok frissességében rejlik. De még mire kell odafigyelned? Készíts sült gesztenyét az adventi árusok tippjeivel

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

genetikai kód

a fehérjékben levő aminosavak sorrendjét meghatározó jelrendszer, a dezoxiribonukleinsav... Tovább

Advent

  Adventi készülődés időszaka azt jelenti, hogy hamarosan itt a karácsony, a... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés