Madáretető építése házilag – Építs madáretetőt házilag, egyszerűen

Madáretető építése házilag – A legjobb, legolcsóbb megoldások

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Madáretető építése házilag, a legjobb megoldások madáretető építéséhez

A madarak etetése

A hazai időjárási viszonyok mellett általában december és február között lehet etetni. A télen előforduló enyhe napokon kevesebbet tegyünk az etetőbe, ha viszont zord az idő, mérjük bőségesebben a táplálékot. Mindig este töltsük fel az etetőt, hogy a már szürkületkor jelentkező első vendégeknek is kapjanak a jóból. Kétféleképpen lehet etetni. Az egyik a zsebbenyúlós verzió, amikor madáreleséget veszünk, a másik verzió pedig, ha saját magunk készítünk eleséget.

A legjobb eleség természetesen a napraforgó, ezt szereti a legtöbb madár. Azért a napraforgót sem érdemes piacról beszerezni, mert ott elég borsos ára van jobb, ha termelőkkel kötünk egyességet a máshol eladhatatlan, kissé szemetes, apró szemű napraforgóra, ami viszont a madarak számára még tökéletesen megfelel. Készíthetünk úgynevezett madárkalácsot is. Ehhez először olvasztunk fagyút, majd a folyékony masszát a hozzáöntött napraforgóval jól elkeverjük és formába öntjük. Ha zsinórt is húzunk bele, szilárdulás után a kész madárkalácsot bárhová kiakaszthatjuk.

A cinegék boldogan elvannak rajta, azonban az első pillantásra jámbornak tűnő cinegék meglehetősen agresszívek, összeférhetetlenek és az öregebb hímek mindent a maguk számára szeremének lefoglalni. Ezért célszerű a madárkalácsból több kisebb adagot készíteni, hogy valamennyien ehessenek belőle, de etethetünk akár faggyút is önmagában.

A feketerigók és az áttelelő vörösbegyek a konyhai hulladékból is szívesen válogatnak, de készíthetünk számukra külön keveréket is. Nyers, lereszelt sárgarépát jól kinyomjuk, majd sajtot, szétmorzsolt túrót, zsemlemorzsát, apróra vágott főtt tojást, almát, főtt vagy nyers húsdarabkákat keverünk hozzá. A kész lágyeleséget az e célra készített, oldalt nyitott etetősátor alatt a földön, vagy egy ágon lógva szervírozhatjuk.

Szimplán kenyeret ne adjunk nekik, mert a nedves időben könnyen megsavanyodik, és akár halálos bélgyulladást okozhat. A magevők számára a napraforgón kívül ocsút, a szaküzletekben kapható madáreleséget, kölest, fénymagot stb. szórhatunk ugyancsak etetősátor alá, de ide önthetjük a hullámos papagáj és a kanári maradékát is.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-11

Különleges csípős paprika fajták, amelyek termesztésével te lehetsz a környékbeli kiskertek királya

A csípős paprika fajták beszerzése, termesztése nem is olyan nehéz dolog. Különleges chili fajták, amelyekkel te lehetsz a környékbeli kiskertek királya!

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-06-14

A vargánya gomba - ízletes és nagyon egészséges is!

Ha már unod a legnépszerűbb gombát, a csiperkét, és valami újra vágysz, akkor érdemes kipróbálnod a vargánya gombát. Én nagyon szeretem, te se fogsz csalódni!

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-06-13

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása. A régebben élt gazdálkodók még így csinálták, nekünk is így kellene.

2024-06-25

Tuti megoldás a bio növényvédelemre: A tejes permetezés

A tejes permetezés tényleg működik. Rengetegen alkalmazzák, és növényeik boldogabbak, mint valaha. Ha következőnek marad egy kis tej a hűtőben, gondolj erre.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bika tenyészértékbecslése

a tenyészbikák -> tenyészértékének megbízható megállapítása a nemesítő munka sikerének... Tovább

Termelő kereső

A termelő kereső segít mindenkinek, a termelőknek egy ingyenes hirdetési felületet biztosít,... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Környezetgazdálkodás Környezetvédelem