Licsifa nevelése, gondozása, minden a licsi termesztéséről

Hogyan termeszthetsz te is licsit házilag?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A hazánkben kevésbé ismeretes licsi a licsifa (Litchi chinensis) termése. Természetes termőhelyeire a jó vízellátású, humuszos talaj jellemző, valamilyen szubtrópusi éghajlaton. Ennek köszönhetően a házon belüli körülmények nem igen ideálisak termesztésére, és sok kertész számára csupán egy érdekes projektet jelent a licsifa nevelése. Ha te magad is szeretnéd próbára tenni kertésztudásodat, akkor most megtudhatod, hogy mi fán terem a licsi (szó szerint)!

Licsi termesztése házilag

Fényigény – Szubtrópusi növény lévén a licsifa olyan helyen szeret lenni, amit minél több nap ér. A fiatal növényeket azonban először hozzá kell szoktatni az erős fényhez, ugyanis ha hirtelen túl sokat kapnak belőle, akkor az akár árthat is nekik. Amint megszokják, sokkal jobban fejlődnek majd benne.

Vízigény – A licsifáknak egész évben bőséges, rendszeres vízutánpótlásra van szükségük. Mivel ezek a fáknak nincs nyugalmi időszakuk télen, így ebben az évszakban is úgy kell folytatni öntözésüket, mint máskor.

Talajigény – A licsifák számára az enyhén savas termőközegek ideálisak, lehetőség szerint apró fenyőkéreg-darabkákkal, vagy fenyőlevelekkel kiegészítve.

Táplálás – Gyenge folyékony táppal ajánlatos trágyázni őket a tenyészidőszak során. Télen havonta csak egyszer kell alkalmazni ezt. 

Szaporítás – A licsifákat a termőföldeken légbujtással szokás szaporítani. A termesztők ilyenkor belevágnak egy vékony ágba, majd azt egy kis zsákban nedves mohával vagy talajjal veszik körül. A nedves termőközegben a fa gyökereket ereszt majd a vágáson keresztül, így később az egész bevágott ágat le lehet vágni és egy kis faként elültetni.

A házi kertészek általában magról nevelik ki licsifáikat. A magok csíráztatásához először termőtalajba kell helyezni őket, majd gondoskodni a megfelelő hőmérséklet és nedvesség biztosításáról, amíg a csírák elő nem bújnak. Néhány héttel a csírázás után naposabb helyre lehet mozgatni a palántákat. 

Átültetés

A licsifákat melegebb éghajlatokon kisméretű terasznövényekként lehet tartani, vagy akár 10-12 méter magas fákká is ki lehet nevelni, ha megfelelőek számukra a körülmények. A cserépben termesztett példányokat minden tavasszal át kell ültetni egy nagyobb tárolóba, míg el nem érik maximális méretüket. Ha szeretnéd megőrizni fád kompaktabb méretét, akkor minden évben bátran metszd le a középső törzsét, hogy alacsonyabb, bokorszerű formát vegyen fel.

A licsifa fajtái

A közönséges licsifa latin neve Litchi chinensis – ez az a fajta, amit a trópusi területeken általában termesztenek, és aminek a gyümölcsét előszeretettel fogyasztják az emberek. A licsinek persze több fajtája is van, amelyeket más és más tulajdonságaik miatt termesztenek. Válogatási lehetőséged nagy valószínűséggel nem nagyon lesz, ezért termessz olyat, amilyet sikerül beszerezned.

További tippek

Ha gyümölcstermésre nem is számíthatsz, a licsifával szimplán megjelenése miatt is érdemes foglalkozni. Hosszúkás levelei miatt bármelyik dísznövénnyel felveheti a versenyt otthonodban.

Ügyelj rá, hogy ne száradjon ki alatta a talaj, és hogy annak pH-értéke mindig maradjon enyhén savas. A licsifa szubtrópusi növény létére nagyon jól tűri a hideget, és egy bizonyos ideig a fagyközeli körülményeket is képes túlélni. Természetesen a meleget sokkal jobban kedveli.

A viaszos pajzstetvekre, atkákra és levéltetvekre sajnos számítani kell, és érdemes odafigyelni az ezekre jellemző árulkodó jelekre (apró hálók, fehér „poros” csomók a növényeken, stb.) Lehetőség szerint (ha találkozol velük) minél előbb kezeld ezeket a rovarfertőzéseket, nehogy továbbterjedjenek többi növényedre.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-09-06

Túl sok cukkini termett a kertedben? - Készíts házi lisztet cukkiniből!

Túl sok cukkini termett a kertedben idén? Készíts belőlük egészséges lisztet! Egyszerű lépésekkel bemutatjuk, hogyan hozd ki a legtöbbet a termésből.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-03

Így gondozd a közkedvelt szibériai mézbogyót a bőséges, nagy termésért

A szibériai mézbogyó vagy mézbogyó népszerűsége nem véletlen: megfelelő gondozással ez a különleges gyümölcs bőséges, nagy terméssel hálálja meg a törődést.

2024-09-02

A spenót többhullámos betakarítása - így lesz folyamatos a szüret

A spenót többhullámos betakarítása révén hosszabb időn keresztül, szakaszosan szüretelhetünk friss spenótot, biztosítva ezzel a maximális terméshozamot.

2024-09-06

Ezért szedd fel a burgonyát a kertből a nagy esőzések előtt

Tudd meg, miért fontos a burgonyát időben felszedni a nagy esőzések előtt! Védd meg a termést a rothadástól és a gombás betegségektől a megfelelő időzítéssel.

2024-09-01

5 ok, amiért barna színű a padlizsánod (és hogyan kerülheted el!)

Miért barnul a padlizsánod? Ismerd meg az 5 leggyakoribb okot és egyszerű megoldásokat, hogy egészséges, szép termést nevelhess a kertedben!

2024-08-18

Ne költs többet répa magra! Fedezd fel a kétéves növények előnyeit

Bemutatjuk hogyan használhatod ki a répa és más kétéves növények rejtett előnyeit, hogy ne kelljen minden évben új magokra költened.Próbáld ki ezt a módszert!

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bőrszövetrendszer

a gyökeres, száras növények testfelületét borító szövetrendszer, amely védi a növény... Tovább

állat-egészségügyi zárlat

a fertőző állatbetegségek elhurcolásának megakadályozását szolgáló hatósági... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert kert Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés