Lovak és menedzserek

Vágtázó menedzserek, avagy leader vs. horseman

Szerző és fotók: Bibók Barbara
hirdetes
Vágtázó menedzserek, avagy leader vs. horseman

Ne gondoljuk azonban, hogy itt már egy egyoldalú megfigyelésről van szó. Lovunk ugyanis éppen úgy „szemmel tart” minket, és folyamatosan ismerkedik csizmánk szorításával, pálcánk érintésével, testünk merevségével, vagy lazaságával, és a zablán keresztül kezünk keménységével, lágyságával. Ő sokkal érzékenyebben, és precízebben teszi ezt, hiszen az ő feladata a végrehajtás, a kérésünk pontos végrehajtása. Az eredményes együttműködés elengedhetetlen feltétele a türelem. Tisztában kell lennünk lovunk szándékaival, és tudnunk kell, hogy az engedelmességhez időre van szüksége. Egy jó lovas célja ugyanis mindenekelőtt az, hogy lova saját döntéséből hajtsa végre a kéréseket, ne pedig a fenyítéstől való félelem hatására. Ám ehhez lovunknak fel kell ismernie a közös együttműködés előnyeit, és élveznie kell a velünk való munkát. A tudtára kell tehát adnunk, hogy a velünk való lovaglás pozitív élményekkel jár a számára. Motiválnunk kell a megfelelő teljesítmény elérése érdekében, és ezt csak hitelesen tehetjük. A ló ugyanis sosem hazudik, de egyből megérzi, ha lovasa sumákolni próbál. Éppen ezért sose tegyük! Tartsuk szem előtt, hogy lovunk okosabb nálunk, és tiszteljük, amiért mégis teljesíti kéréseinket!

hirdetes

Ha megismertük egymás reakcióit, és kiépítettük a kettőnk közti félreérthetetlen kommunikációs jelzésrendszert (kiiktatva a negatív élményeket berögzítő fenyítési módszereket), akkor ezzel párhuzamosan egy újabb nagy lépést is megtettünk a bizalmi körben való beljebb kerüléshez. Lovunk most már tudja, mit miért teszünk, és mire hogyan kell reagálnia. Érzi a kölcsönös bizalmat, és ez még inkább engedelmessé teszi. Eközben pedig „Mindig jó jelzéseket ad: segít eldönteni, mikor használjam a pálcát, és mikor a simogatást.” Valóban: lovunk visszajelzéseket ad, melyekből tanulhatunk. Tudattalanul is folyamatos kontroll alatt tart minket. Ez által javíthatunk kérési technikáinkon, és így tovább csiszolódik kapcsolatunk. A lóval közös „munka” tehát tanít.- és egyben eredményt mutat az eddigi együttműködésünkről.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

villahegy (csirke)

Az egyszerre felvillázható mennyiségű széna.A hagyományos betakarításkor a száradó... Tovább

hízékonyságvizsgálat

a hústermelő képesség örökítő értékének megállapítása, az utódok termelése alapján,... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés