Miért fehéredik ki a cukkini levele? – Ez a 3 oka lehet!
2022/07/21Mik is lehetnek a cukkini leveleinek kifehéredésének okai? De ami még fontosabb mi lehet rá a megoldás? Ismerd meg a kifehéredett levelek okát és tudd meg mit tehetsz ellene!
Nem vitás, hogy különösen kényelmes helyzetben vannak azok, akik saját kertjükből szerzik be a zöldségeket az ételek elkészítéséhez. Hiába, a házi minősége utánozhatatlan. Azonban ha ezt olvasod, akkor nagy valószínűséggel te is abban a helyzetben vagy, mint sokan mások – szeretnél saját kertet magadnak, de a rendelkezésedre álló hely megnehezíti, vagy egyszerűen lehetetlenné teszi ezt. Azonban ez csak a látszat.
Valójában még a legkisebb életterekben is készíthetsz magadnak saját „kerteket”, pontosabban inkább miniatűr ágyásokat, amelyek tökéletesen alkalmasak néhány zöldség termesztésére. A következőkben egy rendkívül egyszerű, mégis hatékony módszert mutatunk ezek kialakítására.
Eleinte érdemes csupán néhány tárolóval indítani, majd miután idővel kitapasztalod a dolgokat, tovább bővíteni házi kertedet. Kezdjük most 10 növénytartóval. Ezekhez az alábbiakra lesz szükséged:
Még csak külön keresgélni sem kell ezeket, ugyanis az összes szükséglet megtalálható az interneten. A fent felsoroltakon kívül persze talajra is szükséged lesz a zsákokba, amelyet helyileg gyűjthetsz össze magadnak.
Törd össze a préselt blokkot, majd mérj ki nagyjából 500 gramm rostot. Öntsd az 500 grammnyi kókuszrostot egy tiszta vödörbe, majd öntsd fel 3-4 liter vízzel. A rostok magukba szívják a vizet és ennek hatására több helyet foglalnak majd el.
Áss fel némi talajt egy olyan helyről, ahol nem tilos, vagy kérj meg egy ismerőst, hogy begyűjthess egy kevés talajt a kertjéből. Minden zsákhoz nagyjából 14 köbdeciméter talajra lesz szükséged, de érdemes többet összeszedni, hogy biztosan elegendő legyen mindhez.
Helyezd a talajt egy tárcsára, vagy bármilyen más tárolóba, amelyben könnyedén elkeverhető. Mérj ki 500 grammnyi gilisztahumuszt, add hozzá a talajhoz és keverd össze őket. Adj egy maréknyi vízzel teleszívott kókuszrostot a keverékhez és keverd tovább az egészet. A maradék kókuszrostot hagyd a saját vödrében.
Nyisd fel a műanyag zsákot, majd egyengesd ki úgy, hogy az alja felvegye megfelelő formát (általában négyzet). Először töltsd fel a zsák alsó felét némi vizes kókuszrosttal. Ezután töltsd fel a felső felét nagyjából a zsák háromnegyedéig az előbb kikevert talaj mixszel.
Ez a lépés nem igényel különösebb magyarázatot – fogd a magokat, és ültesd el őket a zsákokban.
Miután minden zsákot feltöltöttél a fenti lépések alapján, és elültetted bennük a magokat, ideje olyan helyre tenni a miniatűr kerteket, ahol elegendő napfény éri majd őket. Ez lehet az ablakpárkány, terasz, erkély, vagy bármi más, ahol fényközelben lehetnek. Érdemes észben tartani, hogy sok frissen kicsírázott növényben a közvetlen napfény kárt tehet – ezt már a zöldségek megvásárlása előtt ellenőrizd, és ezek alapján találj helyet nekik. Ne feledkezz meg a rendszeres öntözésről sem. A magvak nagyjából egy héten belül (ez változó lehet) csírázni kezdenek majd.