A kínai lilabogyó gondozása, a kínai lilabogyó nevelése

Kertünk gyöngyszerű ékessége – A kínai lilabogyó

Szélesi Ferenc
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Sok olyan növény van, ami Kínából származik, mégis nagyon jól érzi magát Magyarországon is, mostani cikkemben egy ilyen csodanövényt mutatok be nektek, ami nem más, mint a kínai lilabogyó! 

Minden a kínai lilabogyóról

A kínai lilabogyó bemutatása

A kínai lilabogyó (Callicarpa bodinieri) Kínában őshonos, lombhullató cserje, leginkább októberben lilásra színeződő, fényes bogyótermésével díszít, ami eszméletlenül szép kontrasztot alkot az őszi/téli szürkeséggel. Érdekesség, hogy ez a különleges cserje egy meglehetősen rövid ideig tartó virágzástól eltekintve nagyrészt észrevétlen marad a kert többi, zöld lombú növénye között, ősszel viszont hirtelen a figyelem középpontjába kerül.

Ez pedig annak köszönhető, hogy gyöngyszerű bogyói szépen fokozatosan lilára színeződnek. Ez azért is különleges látványosság, mert a hideg idő beköszöntével a növény megválik csúcsos, ovális levelekből álló lombjától, a csupasz ágakon pedig szembe találjuk magunkat a tömött fürtökben álló, lila bogyókkal. Ilyenkor már nem sok növény díszít, éppen ezért érdemes szereznünk belőle egyet a kertbe! 

A kínai lilabogyó gondozása

Érdemes a kínai lilabogyót a kert egyik legnaposabb területére ültetni, oda, ahova süt a Nap legalább napi 6-7 órán keresztül. A növény nagyon szereti a napfényt, ráadásul még csodálatosabban néznek ki a bogyók, ahogy megcsillannak rajtuk a Nap sugarai. Ültetés szempontjából válasszuk tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású talajt számára. Kezdetben több öntözést igényel, a későbbiekben csökkenthetjük a vízadagok számát. Fontos még tudni azt is, hogy a fiatalabb növények érzékenyek lehetnek a fagyra, ezért mindenképp takarjuk tövüket a téli időszakban! A különféle betegségekkel és kártevőkkel szemben ellenálló.  

A kínai lilabogyó értékei

Leginkább a lila bogyóival díszít, de megemlíteném még az apró, rózsaszínes-lilás virágait is, amiket a nyár derekán hoz. Lombja is mutatós, mely bronzosan zöld, ősszel pedig pirosra színeződik. A lila bogyói nem mérgezők, sőt, nyugodtan megehetjük őket, viszont egyáltalán nem ízletesek, inkább hagyjuk meg a madaraknak, ők nagyon szeretik. A bogyós ágakat le is vághatjuk, és felhasználhatjuk különféle dekorációk készítéséhez. Érdemes két vagy több tövet ültetni belőle egy csoportba, mivel a keresztbeporzással bő termés jár, tehát rengeteg bogyó. Remélem, hogy mindent megtudtatok erről a mesés növényről, szerezzetek párat a kertetekbe mindenképp! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

előregyártás

rúd-, sík- v. térelemek leszabása, előkészítése és előre összeállítása épületek v.... Tovább

Kobak Állatbarát és Állatvédelmi Egyesület

Állatvédõ szervezet Az egyesület céljai: állat- és természetbarátok, állatvédõk baráti... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem