Hogyan gondozzam megfelelően a hortenziát? Hortenzia a kertben: így gondozd megfelelően

A hortenzia gondozása: tippek a szép kerti hortenziához

SzSz, ZH
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Hortenzia a kertben: így gondozd megfelelően

A hortenzia gondozása tavasszal 

Tavasszal, mint minden növény, a hortenzia is szeret egy kicsit “felfrissülni”. Éppen ezért kell megtennünk pár olyan dolgot, amellyel elősegítjük a dús és szép virágzását a következő időszakban. Először érdemes megvizsgálnunk a növényt és ha találunk elhalt ágakat rajta, azokat vágjuk le. Mivel a hortenzia igen tápanyagigényes növény, tavasszal óvatosan keverhetünk hozzá egy kis komposztot, hogy serkentsük növekedését. Amennyiben a növény már kivirágzott az elvirágzott részeket a virág alatti első, kifelé néző rügy felett vágjuk le, ügyfelve arra, hogy az új hajtásokat ne bántsuk. Ha ezeket betartod, és odafigyelsz a növényre, biztosan pompás virágzást fogsz a hortenzián tapasztalni. 

A kék hortenzia

A hortenzia alapjában véve nem található meg kék színben. Ahhoz, hogy kék színű hortenziád legyen, rózsaszín hortenziára lesz szükséged, hiszen a rózsaszínű virágok változnak át kékké. A rózsaszín virágok abban az esetben lesznek kéket, ha a növény földje megfelelően savas. Kék virágunk akkor lehet, amikor a föld pH értéke 6.0 alatt van, amennyiben ez az érték ennél magasabb a virágok rózsaszínűek maradnak. Ha savasabbá szeretnénk tenni a földet, használhatunk kávézaccot, komposztált tölgyfa levelet vagy fenyőfa tűlevelet. Persze, mesterséges szert is kaphatunk a legközelebbi kertészetben erre. 

A hortenzia betegségei, kártevők

A hortenzia különösebben nem túl “beteges” növény, azonban előfordulhat, hogy megtámadják a növény levéltetvek vagy takácsatkák. A levéltetvek leginkább a fiatal növényt támadhatják meg, amelyeket erős vízsugárral, rovarölőval vagy kézzel is eltávolíthatunk. 

Gyakoribb esetekben tapasztalhatjuk a levelek sárgulását, ami leginkább a növény vashiányára utalhat. Ebben az esetben vasat kell hozzáadni a talajhoz, amelyet savas hatású szerves anyag formájában tehetünk meg a legegyszerűbbenn. Figyeljünk oda, hogyha viszont a virágok fakulását tapasztaljuk, akkor annak a túlzott napsütés lesz az oka és nem a vashiány. Ebben az esetben ültessük át a hortenziát máshova, és készítsünk talajtakarót. 

Ritkább esetekben a növényen gombás betegségek is jelentkezhetnek, amely között a lisztharmat és a rozsda a legáltalánosabb. Amennyiben bármelyiket észleljük a hortenzia levelein, távolítsuk el a megbetegedett részeket és figyeljünk oda öntözésnél, hogy ne érje víz a hortenzia leveleit. 

Reméljük tudtunk segíteni hasznos tippjeinkkel a hortenzia gondozásában!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS


Tovább a Lexikonhoz

hidrofor (nyomólégüst)

zárt, hengeres tartály. Feladata a kisebb termelői vagy kommunális egységek (lakó-, iroda-... Tovább

gyökérgümők

a pillangósokkal együtt élő (szimbiózis), a levegő szabad nitrogénjét megkötő... Tovább

Tovább a lexikonra