Hogyan ültesd ki a földlabdás fenyőt?

hirdetes

Hogyan ültesd ki a földlabdás fenyőt?

Puskás Rékka, NA
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Sokan karácsonykor nem vágott, vagy műfenyőt választanak, hanem földlabdás darabokat, amelyeket később aztán kiültetnek a kertbe. De olyanok is akadnak szép számmal, akik egyszerűen csak szeretik az örökzöldeket, és szeretnének a saját kertjükben is gyönyörködni bennük. Azonban gyakran a fenyők nem élik túl az átültetés folyamatát. Most megmutatom, hogyan ültesd ki a földlabdás fenyőfát, hogy aztán szépen növekedhessen!

Hogyan ültesd ki a földlabdás fenyőfát?

Fokozatosan szoktasd ki!

Ha a fenyőd eredetileg karácsonyfa volt, akkor huzamosabb ideig a fűtött lakásban vendégeskedett. Ez azt jelenti, hogy ha egyből kiteszed szegényt a téli hidegbe, akkor hősokkot fog kapni. Hogy ezt elkerüld, először egy kevésbé fűtött helyiségbe, pincébe, garázsba, lépcsőházba tedd ki 1-2 hétre, hogy fokozatosan szokjon hozzá a hidegebb hőmérséklethez! Az is nagyon fontos, hogy öntözd, és ne legyen egész télen a garázs vendége, ugyanis ott nem jut napfényhez. A szabadba való kihelyezéshez válassz egy enyhébb napot, ne a hóvihar közepén telepítsd ki.

Amikor már kikerül a fenyő, lehetőleg olyan helyre helyezd el, ahol az épület árnyékolja, és esetleg védve van a széltől is. A műanyag cserép nem jó, könnyen átfagy, ha süti a nap, akkor felforrósodik, ez pedig nem tesz jót a növénynek. Ha nem tudod más tárolóedénybe áthelyezni, akkor bugyoláld be hullámpapírral, buborékfóliával, esetleg zsákokkal. Ugyan nem a legigényesebb így az összkép, de a növénynek ez kell ahhoz, hogy átvészelje a telet.

Az örökzöldek egyik jellemzője, hogy télen is fotoszintetizálnak, amihez pedig vízre van szükségük. Ha huzamosabb ideig csapadékmentes az idő, akkor neked kell öntözni. A tűlevelein keresztül nagy felületen párologtat, ráadásul amikor a földből a cserépbe került, a vízfelvevő hajszálgyökerei lettek lemetszve, úgyhogy nagyon fontos, hogy elegendő vizet adj neki! Akkor szabad kiültetni, ha már felengedett a talaj és tartósan enyhe az idő is. 

hirdetes

Hogyan válaszd ki a helyét?

hirdetes

Amikor helyet választasz a földlabdás fenyőd számára, vedd figyelembe, hogy mekkorára fog megnőni. A különböző fajta fenyőfák különböző nagyságúra nőnek – a szerb luc és a duglasz fenyő karcsú, míg a normann fenyő és az ezüstfenyő széles koronát növeszt. Ha olyan helyre ülteted, ahol nincs neki elegendő hely, akkor el fogja nyomni idővel a többi növényt, esetleg magát a házat. Arra is érdemes odafigyelni, hogy a fenyőfák környékén kikopik később az aljnövényzet, mivel savassá válik talaj. Ha pedig közvetlenül a ház mellé ülteted, néhány év múlva számíts rá, hogy csak alig fogja átengedni a napfényt, így a fenyőre néző szobákban állandó félhomály fog uralkodni.

Hogyan ültesd el a földlabdás fenyőt?

Alapvetően a cserép méreténél, amiben jelenleg van, másfélszer nagyobb gödröt kell neki ásni, 30-30 cm-rel mélyebbet és szélesebbet, mint a tartóedény. A gödör aljára helyezz szerves trágyát, a legjobb a komposztált marhatrágya. Amikor leválasztod a fenyőről a tartóedényt, próbáld a földet minél inkább egyben tartani! Ha van egy úgynevezett jutazsák, amely összefogja a növény gyökereit, azt semmiképpen ne távolítsd el! Ez ugyanis egyben tartja a fenyő gyökérzetét, ráadásul összetételének köszönhetően néhány év alatt elkomposztálódik. Amikor ültetsz, a talajt folyamatosan tömörítsd a gyökerek mellett, a végén pedig taposd körbe, így elkerülhető, hogy levegő maradjon a gödörben.

Mindig ügyelj rá, hogy elegendő vizet kapjon!

Miután elültetted, többször is alaposan, bőséggel öntözd meg a fenyőfádat. Amennyiben a tavasz során nem esik túl sok eső, akkor is figyelned kell rá, hogy elegendő vizet kapjon a növény. Ez azért fontos, mert a fenyő csak úgy tud hajszálgyökereket növeszteni, ha a gyökérzónában sosincs szárazság. Abban az évben, amikor kiülteted, nyáron is rendszeresen kell locsolnod! Így érheted el, hogy a következő télre már rendesen begyökeresedjen és viruljon.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-18

A díszkertek királynői: ezt kell tudnod a levenduláról és rózsáról

Inspiráló ötletek és egy kertész tanácsai segítenek, hogy a rózsák, levendulák ragyogása beragyogja a kertedet. Így gondozd rózsádat és levenduládat szakszerűen!

2024-03-14

Így termesszünk csicsókát, a szegények krumpliját

Csicsóka, a szegények krumplija: nagyanyáink kedvence, se nem krumpli, se nem alma, de annyira szerettük. Igy ültesd el te is a csicsókát a tippjeink szerint!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-12

A terasz éke lesz: így ültess tavasszal önellátó fűszersarkot

Arra gondoltam, hogy tavasszal kicsit feldobom nemcsak a kertet, hanem a teraszt is, ehhez pedig találtam egy tök jó ötletet. Így készíts önellátó fűszersarkot!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

pajzsmirigy

a nyaktájékon, a gége pajzsporcán levő —>belső elválasztású mirigy. —>... Tovább

indító műtrágya (starter)

a vetőmaggal egy időben kijuttatott műtrágya, amelynek célja, hogy a növényt a kezdeti... Tovább

Tovább a lexikonra
Karácsony kert Kertészet Növénytermesztés