Miért fehéredik ki a cukkini levele? – Ez a 3 oka lehet!
2022/07/21Mik is lehetnek a cukkini leveleinek kifehéredésének okai? De ami még fontosabb mi lehet rá a megoldás? Ismerd meg a kifehéredett levelek okát és tudd meg mit tehetsz ellene!
Eldöntötted tehát, hogy szeretnél kialakítani egy kertet magadnak. De mi a teendő, ha a kiszemelt terület tele van gyomokkal? Ha az organikus kertészkedés a célod, és nem szeretnéd szennyezni a környezetedet, akkor a gyomirtó vegyszerek szóba sem jöhetnek. Szerencsére azonban nem ez az egyetlen megoldás, ha szeretnél megszabadulni a gyomoktól kertedben. Arról talán már hallottál, hogy a talajtakarók segítenek megelőzni a gyomokat, de mit tehet egy műanyag ponyva az olyan gyomok ellen, amik már kifejlődtek és elfoglalták kertedet? Az alábbiakban erről lesz szó!
Ha nem is saját kertedben, köztereken vagy más otthonokban biztos találkoztál már olyan műanyag ponyvával, amire még egy réteg organikus talajtakarót vagy kavicsot is elszórtak. Ez egy nagyszerű módszer a gyomok megelőzésére, azonban épp olyan hatékony lehet a már elterjedt gyomok kiirtására is!
Ez a módszer az úgynevezett „szolarizáció”, ami annak ellenére, hogy műanyagot használ, egy teljesen vegyszermentes és organikus megoldás a gyomok ellen. A szolarizációt továbbá kivitelezni is nagyon egyszerű, tehát nem kell hozzá semmilyen profi kertésztudás.
A műanyag ponyvát az év legmelegebb hónapjai idejére kell lefektetni a kezelni kívánt talajfelületre. A műanyag a forró napsütésben felhevíti a talajt, és ezzel minden növényt elpusztít maga alatt. Külön előny, hogy a felforrósodó talajban sok kártevő és egyes kórokozók is elpusztul. A meleg hatására továbbá a talaj kiereszti tápanyagtartalmát is, miközben az organikus anyagok lebomlanak benne.
A szolarizációt tehát ajánlott az év legmelegebb hónapjaira hagyni, de télen is elvégezhető, csak sokkal tovább fog tartani.
Habár máig vitatott, hogy fekete vagy átlátszó műanyag ponyvát érdemes-e használni ehhez, általában a fekete ponyvák a népszerűbbek.
Nincs más teendőd, mint letakarni a ponyvával azt a területet, amin később szeretnél egy kertet kialakítani. Ehhez mindössze egy fekete polietilén ponyvára lesz szükséged, amit aztán téglákkal, kövekkel vagy karókkal rögzíthetsz a talajhoz.
Tényleg ennyire egyszerű az egész. Ha szeretnél, vághatsz néhány lyukat a ponyvára, hogy szellőzni tudjon egy kicsit, de erre sincs szükség.
Attól függően, hogy mennyire terjedtek el a gyomok, illetve, hogy mennyire meleg az időjárás, 3 hétig vagy akár 6 hónapig is fent kell majd hagynod a ponyvát.
Miután a szolarizáció lezajlott és minden gyom elpusztult a ponyva alatt, csak tekerd fel azt, majd dolgozz bele némi komposztot vagy trágyát a talajba, és már ültethetsz is bele!