Online tanácsadás

Dr. Kisslegyi Tünde

Állattenyésztéssel foglalkozom. Egy -az én birtokommal szomszédos- földterület adásvételéről szóló vételi nyilatkozat kifüggesztését megláttam a Polgármesteri Hivatalban. Mint helybenlakó, helybenlakó szomszéd, regisztrációs számmal rendelkező mezőgazdasági vállalkozó éltem elővásárlási jogommal. A vételárat ügyvédi letétbe helyeztem. A kifüggesztés 2007. február 14-én letelt, az eladó azt átvette. Az ügyvédem értesítését először nem vette át, majd február 16-án átvette. Ezt követően 2007. február 19-ei feladású levél február 20-án érkezett a Polgármesteri Hivatalhoz és az ügyvédemhez, amelyben az áll, hogy az eladó 2007. január 29-én (ekkor lett a kifüggesztésre beadva a Polg. Hiv-hoz) 17.25 perckor eláll a nyilatkozat elfogadásától, mert az eladónak nem áll rendelkezésére a vételár. A földhivatal nem jegyzi be a tulajdonjogomat, mert nem az eredeti kifüggesztett dokumentumot adtuk be (az az eladóhoz kerül vissza).
Kérdésem a következő: Mit tegyek? Van-e esélyem a tulajdonjog megszerzésére a bíróságon?

A kérdésben szereplő eljárást a 16/2002. (II.18.) kormányrendelet szabályozza. Eszerint az elővásárlásra jogosult a vételi ajánlat kifüggesztésének ideje alatt a vételi nyilatkozatot a települési jegyzőnek személyesen átadja vagy postai úton, tértivevénnyel megküldi. A jegyző erről iratjegyzéket készít és az ajánlat eredeti példányát, valamint az elővásárlásra jogosult nyilatkozatát megküldi az eladónak.
Az adásvételi szerződés az eladó és az elővásárlásra jogosult között az elővásárlásra jogosult fél elfogadó nyilatkozatának az eladó féllel történt közlésével (átvételével) jön létre, a hirdetményben közölt feltételekkel azonos tartalommal. Fontos szabály tehát, hogy a hirdetményben szereplő fizetési feltételeket az elővásárlásra jogosultnak pontosan be kell tartania ahhoz, hogy az eredetileg kiszemelt vevő helyébe lépjen az adásvételi szerződésben. Különben az eladó fél szerződésszegésre hivatkozhat és adott esetben a szerződéstől elállhat. A kérdésben közöltekből egyértelműen nem dönthető el, hogy jogszerű volt-e az elállás vagy sem.
Az viszont elmondható, hogy az eladó fél elállási nyilatkozata az elővásárlási jog jogosultjával szemben hatálytalan, mivel azt nem nyújtotta be a Polgármesteri Hivatalhoz. Az eladó érvelése, miszerint azért áll el, mert a vevő nem rendelkezett a vételárral, önmagában nem alapozza meg a föld értékesítésére irányuló szándékának visszavonását. Ebben a helyzetben valójában a vevő fél állhatott volna el vételi szándékától.
Ön, mint az elővásárlási jog jogosultja bírósági úton érvényesítheti elővásárlási jogosultságát. Ezért mindenképpen indokolt ügyvédhez fordulnia.
A tulajdonjog bejegyzéséhez valóban szükségesek azok az iratok (a kifüggesztett ajánlat, az elővásárlásra jogosult nyilatkozata és a jegyző által készített iratjegyzék), melyeket a jegyző az eladónak küldött meg postán. Ha ezeket az iratokat az eladó nem hajlandó átadni, az okiratok kiadására lehet kötelezni az eladó felet.
Agrároldal
agrár szakértő
Vissza a kérdések listájához