Ismerkedjetek meg a szumátriai tyúkfajtával - ez a világ egyik legkülönlegesebb tyúkfajtája

hirdetes

Szumátrai tyúkok, avagy még mindig divat a fekete

Szélesi Ferenc
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A kivételesen elegáns szumátrai tyúkok az indonéziai Szumátra szigetéről származnak. Habár manapság többnyire csak versenyekre tenyésztik őket, önálló magatartásuk miatt a tanyasi élethez is remekül alkalmazkodhatnak. Cikkünkben most erről a különleges tyúkfajtáról szeretnénk felsorolni néhány érdekességet és tudnivalót!

A szumátriai tyúkfajta bemutatása

A szumátrai tyúkok jellemzői

Méret és súly – A szumátrai tyúkok – mint a legtöbb dzsungelekben őshonos szárnyas – meglehetősen nagy madarak. Habár farkuk miatt testesebbeknek tűnnek, testalkatuk valójában sokkal kecsesebb, mint sokan gondolnák. Egy teljesen kifejlett kakas durván 2,2 kg-ot nyom, míg a tojók 1,8 kg körül mozognak.

Magatartás – Mivel egy nem széles körökben háziasított fajta, a szumátrai tyúk igen temperamentumos jószág. A tojók kiváló anyák, de nem ideális házi kedvencek. A kakasok nagyon territoriálisak lehetnek más kakasokkal szemben, ezért érdemes egy karámban csak egyet tartani. Ha többet szeretnél, és elkerülhetetlen, hogy egy helyre kerüljenek, adj nekik rengeteg területet, és sok tojót.

Tojókapacitás – A szumátrai tyúkok nem éppen bőséges tojáshozamukról híresek. Mivel a vadonban csupán évente néhány alkalommal kell tojást rakniuk a szaporodáshoz, így nincsenek hozzászokva a folyamatos termeléshez. A szumátrai tyúkok továbbá hajlamosak kotlani, és ilyenkor nem tojnak. Évente durván 100 db kisméretű, fehér tojásra lehet számítani egy-egy példánytól.

Hústermelés – A szumátrai tyúkok nem valók olyan gazdáknak, akik húsuk miatt szeretnének szárnyasokat tenyészteni. Mivel testük a látszatnál kisebb, nem kínálnak tehetős mennyiségű húst, ráadásul húsuk minősége sem éppen a legjobb.

hirdetes

A szumátrai tyúkok gondozása

Táplálkozás – A szumátrai csibéket 8-12 hetes korukig csibetáppal kell etetni. Ahogy aztán elérik a felnőttkort, érdemes tojótápra váltani. Mivel izzik bennük a vad vér, nagyszerű gyűjtögetők lehetnek a ház körül, és étrendjüket bőségesen ki tudják egészíteni a felcsipegetett táplálékkal. Ajánlatos néha fehérjében gazdag táplálékkal (például lisztkukacokkal) is kedveskedni nekik néha, hogy tollaik szépen és egészségesen nőhessenek.

hirdetes

Élettér – Az, hogy milyen lakhelyet biztosítasz szumátrai tyúkjaidnak attól függ majd, hogy mi a fő célod velük. Ha például versenyekre tenyészted őket, akkor a bemutatószezonban érdemes megemelt ketrecekben tartani őket, hogy hosszú farkuk tollai ne érjenek bele a sárba. Ha csak saját magad szórakoztatására tartod őket (vagy nincs éppen bemutatószezon), akkor tökéletesen megfelel nekik egy hagyományos tyúkól. Tyúkonként érdemes 0,4 négyzetméternyi helyet biztosítani nekik, hogy kényelmesen elférjenek egymás mellett.

Betegségek és ápolás – A kevésbé háziasított szárnyasfajták egyik nagy előnye, hogy az átlagnál erősebb immunrendszerrel rendelkeznek, elvégre a vadonban senki sem védi őket egy kalitkában a természet erőitől – a túlélés a legerősebbeké, és ők örökíthetik tovább génjeiket a következő generációknak. Ennek ellenére – mint minden szárnyasodnál – figyelj oda az esetleges külső és belső parazitákra, tetvekre, atkákra, és férgekre, amelyek megtámadhatják tyúkjaidat. A legjobb védekezés a megelőzés!

Szaporítás – A szumátrai tyúkok szaporodása egy kifizetődő elfoglaltság lehet. Mivel egy igazán ritka fajtáról van szó, néhányan hajlandók mélyen a zsebükbe nyúlni néhány díjnyertes példányért. Ennek érdekében érdemes lehet több szumátrai kakast is tartani, és mindegyiknek külön elzárt birodalmat biztosítani a saját tojóikkal. Ezzel változatosabbá teheted állományodat, és elkerülheted, hogy a kakasok egymás torkának ugorjanak.

Alternatív fajták – Yokohama tyúkok

A Yokohama egy japán tyúkfajta, alkatában sokban hasonlít a szumátrai tyúkokhoz, azonban színükben szinte teljes ellentéteik (többnyire fehérek). Ezeket éppúgy érdemes versenyekre (és eladásra) tenyészteni, mint a szumátrai feketéket.

Forrás: Fotó: Pixabay

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-05-27

Ismerd meg a kerti Holdviolát – Nem csak a neve miatt olyan különleges

A holdviola (Lunaria annua), más néven ezüstvirág vagy pénzvirág, egy varázslatos növény, amely különleges és megkapó szépséggel bír. Ismerd meg közelebbről!

2023-05-31

A világ egyik legkülönlegesebb állata - 5 tény, amit eddig nem tudtál a lajhárokról

A világ egyik leglassabb, és legkülönlegesebb állata a lajhár! Most összegyűjtöttünk 5 érdekes tényt a lajhárokról, amelyekkel talán még nem találkoztál.

2023-01-25

A vakond lett az év emlőse

A több mint 120 éve védett vakondot választotta 2023-ban az év emlősének a Vadonleső Program, amelyet az AM és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. működtet.

2023-01-02

A legjobb madáreleségek: 7 dolog, amit adj a madaraknak télen

Szeretnél segíteni télen a madaraknak? De nem tudod,milyen eleséggel készülj a télre, miket tegyél az etetőbe? Mutatjuk a legjobb madáreleségeket a télre!

2022-08-20

5 igazán meglepő tény a csirkékről

Hogy a csirkéknek empátiájuk lenne és az alvási fázisaik még összetettebbek lennének, mint a miénk? Ezekről, és egyéb érdekességekről olvashatsz mostani cikkünkben!

2022-11-17

Ehetnek a cicák felvágottat? Mennyire valók a csemegehúsok a macskáknak?

Ha tegyük fel, egy pulyka szendvicset eszel, egészen nagy esély van rá, hogy macskád kérni fog majd belőle. Adhatsz belőle neki, milyen felvágottat ehetnek?

2023-01-18

Nyulak gondozása a téli, hideg időben

Nyulainkra fokozottan érdemes figyelni a téli időjárás viszontagságai miatt, hisz hamar megfázhatnak: tippjeink segítenek őket megvédeni!

2023-04-04

A kongói vérzéses lázt okozó vírust hordozó kullancsfajt azonosítottak Magyarországon

A Balaton nyugati térségében a foltos nádiposzáta és a barkóscinege egyedein az Afrikában elterjedt Hyalomma rufipes kullancsfaj összesen 10 példányát azonosítottak.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Gyõr-Moson-Sopron Megyei Földhivatal

Földhivatal Bolla Gyula hivatalvezetõ Cím: Gyõr Czuczor G. u. 18-22 9022 Magyarország ... Tovább

.../2007. (...) FVM rendelet

az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alap társfinanszírozásában megvalósuló... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés