A szélenergia hasznosítása a vízgazdálkodásban

A XXI. században az emberiségnek nagy feladata lesz, hogy a kimerüléshez közel lévő fosszilis tüzelőanyagokat új, alternatív megújuló energiaforrásokra cserélje és a környezeti szennyezést lényegesen csökkentse. E feladat megoldása rendkívül fontos az emberiség túlélése és a Föld ökológiájának megőrzése miatt.
A XXI. században az emberiségnek nagy feladata lesz, hogy a kimerüléshez közel lévő fosszilis tüzelőanyagokat új, alternatív megújuló energiaforrásokra cserélje és a környezeti szennyezést lényegesen csökkentse. E feladat megoldása rendkívül fontos az emberiség túlélése és a Föld ökológiájának megőrzése miatt.

Az előjelzéseknek megfelelően planétánk népessége az évszázad közepéig várhatóan 10 milliárd emberre növekszik. Ez és a civilizációnak a gyorsan növekvő igénye kb. háromszorosára növeli a mai energiafogyasztást, amikor a nyersolaj (kőolaj) készletek kétharmadát és a földgáz készletek felét már felhasználtuk.

Hosszú évtizedeket vesz majd igénybe az áttérés a hagyományos tüzelőanyagokról az alternatív, megújuló energiaforrásokra. Azonnali akció szükséges, mivel, ha a probléma megoldását halasztjuk, akkor a jövendő generációknak súlyos árat kell majd fizetniük.
Ha megvizsgáljuk a lehetséges alternatív energiaforrásokat (olyanokat, mint a nap, a szél, apály-dagály, a biomassza, a geotermia stb.), akkor abszolút módon nyilvánvalóvá válik, hogy a szélenergia hasznosítása adja meg az emberiség számára a kielégítő
megoldást.

A szélenergia hasznosításának története azt mutatja, hogy elődeink sokáig nem is ismertek más olyan energiát, amit a szolgálatukba állíthattak volna. A szélnek köszönhetjük, hogy a bátor felfedezők eljutottak a világ ismeretlen helyeire.
Sok megvalósult és meg nem valósult találmány épült erre a kiszámíthatatlan, de mindig jelenlévő energiára. Gondoljunk őseink szélmalmaira a prérik vizét szivattyúzó szélkerekeire, melyek igen hasznos szerkezetei a farmoknak - gazdaságoknak - gazdálkodóknak.

Az energiatermelés fokozódása következtében a levegőben feldúsultak az üvegház gázok, ami végső soron a globális felmelegedéshez, ennek következményeképpen pedig az éghajlat megváltozásához, de legalábbis ingadozáshoz vezetett (katasztrófák).
Magyarország energia gazdálkodása, ezen belül a NYÍR-ÖKO-WATT Kft. valódi változásokat akar, hogy végre a cselekvésé legyen a főszerep.

A megoldás egyik iránya a környezetet nem szennyező, ráadásul mindig meglévő, megújuló energiák egyre nagyobb mértékű kihasználása.
A NYÍR ÖKO-WATT Kft. a szélenergia "kisüzemi" hasznosításával szinte az egész ország területén sikeresen próbálkozik. Ezen a szivattyúzás és a kis feszültségű elektromos áram (2-3 kW) előállítását értem, amelyek megkönnyítik a tanyákon élők, vagy kiskert, kert, halastavak tulajdonosainak és vadásztársaságok, horgász egyesületek életét.
Azt mondják, a vízzel mindig gond van: vagy túl sok, vagy túl kevés. Mindkét esetben segíthet a szélenergia.

A környezetkímélő energia szerzés és az EU elvárásai Magyarország felé követelőleg hatnak. Ezt a szemléletet Magyarország Kormánya is aláírta.
A szélenergia víz központú hasznosítási lehetőségeit vizsgálva megállapítható: abban az esetben, ha a szél erejét energia termelésére kívánjuk használni, s az így nyert energia felhasználási lehetőségeit vizsgáljuk, egészen új távlatok nyílnak a szél és a víz kapcsolatrendszerében.

A szélenergia legfőbb sajátossága, hogy nem folyamatosan, és állandó energiaszinten létező forrás, az energianyeréshez a szélmotor típusát kell méretezni. A szélmotorok által termelt energia ma még kiaknázatlan területének tekinthetők azok a lehetőségek, amelyek különböző állapotú vízterek víz utánpótlásának biztosításában, illetve egyes vízterek oxigénháztartásának javításában rejlenek.
Különböző vízterek (halastó, vizes élőhelyek, medencék, kisebb tározók, holtágak, stb.) párolgási és szivárgási veszteségeinek pótlása oldható meg a szélenergia hasznosításával.

Gazdasági megfontolások azt mutatják, hogy a szelet elsősorban azokon a vidékeken érdemes kiaknázni, ahol a szélsebesség évi átlaga eléri a 2,5-5 m/s értéket. A kutatások e fázisának összegzése képen levonható az a következtetés, hogy Magyarországnak van kinyerhető szélenergia kincse, amit elődeink a kor technológiai szintjének megfelelően fel is használtak.
Mindennek kézzelfogható, helyesebben szemmel látható példája a NYÍR-ÖKO-WATT Kft. által létrehozott szélerőgép park.

MEGNEVEZÉS

SZÉLMOTOROS SZIVATTYÚ

BENZINMOTOROS

SZIVATTYÚ

Vízkitermelés literben

2.410.000.-

2.410.000.-

Költségek forintban

beszerzés

630.000.-

98.000.-

Üzemanyag költség:

A benzinmotornál 446 órára

1.5 l/ó, egy 240 ft/l

üzemanyagárral

 

363.770.-

Éves karbantartás

1.000.-

3.000.-

1. évi költség összesen:

631.000.-

464.770.-

2. évi költség

1.000.-

366.770.-

2. évi költség összesen:

632.000.-

831.540

A 2. év végén mutatkozó nyereség

199.540.-

 


A szélerőgép használatának előnyei
v A szélerőgépek igen csekély karbantartást igényelnek.
v Hosszú időn át felügyelet nélkül dolgoznak, üzemanyagot nem igényelnek.
v Rövid idő alatt megtérülnek a költségek.
v A szélerőgépek hosszú élettartalomra vannak tervezve (20-25 év).
A SZÉL INGYENES ÉS NEM FOGY EL!
Környezetbarát, nem szennyezi a földünket, levegőnket!
Egy biztos és tiszta jövőt ajánl a NYÍR-ÖKO-WATT Megújuló Energiahasznosító és Szélerőgép Építő Kft., 4400. Nyíregyháza, Szarvas u. 1-3.