Az Egerszalóki sódomb bemutatása

Az Egerszalóki sódomb

Szélesi Ferenc
hirdetes

Nem olyan régen Egerszalókon jártunk, szeretném megosztani veletek élményeinket, elmondom, hogy miért kellene mindenkinek legalább egyszer ellátogatnia erre a varázslatos, a világon egyedülálló helyre! 

Egerszalók és környéke

Az Egerszalóki sódomb

Ha azt mondom, hogy Egerszalók, akkor a legtöbb embernek a világon egyedülálló sódomb jut eszébe. Mi is így voltunk ezzel, elsősorban azért látogattunk el ide, hogy megtekintsünk a dombot. Azonban hamar rájöttünk arra, hogy az eltöltött három nap is kevés megismerni azt a sok csodát, ami a környéken található! Az egerszalókihoz hasonló sódomb egyébként csak Törökországban és az Amerikai Egyesült Államokban, a Yellowstone Nemzeti Parkban található.

Az Egerszalóki sódomb a kis falu legnagyobb nevezetessége, a dombhoz nem lehet teljesen közel menni, mivel a 410 méter mélyről feltörő víz 65-68 Celsius fokos. Nagyjából 4-5 méteres távolságból viszont megtekinthető. A domboldalon lefolyó víz eddig összesen 1200 négyzetméteres, látványos mészkőlerakódást épített ki, ami Európában egyedülálló! A sódomb mára helyi védelem alá került, a fürdő építése után pedig létrehoztak egy sétautat is, melyen könnyedén megközelíthetjük a csodát!

hirdetes

Egerszalóki barlanglakások

Számomra ez jelentette a legnagyobb élményt, könnyen meg lehet találni a községen belül a Sáfrány utcában található barlanglakásokat, melyeken azért látszik, hogy sem pénzt, sem munkát nem kímélve újították fel. Ezeket a barlanglakásokat az 1800-as évek környékén alakították ki, a riolittufába faragták. A legtöbb lakásban konyha, alvóhely és istálló is ki van alakítva, sőt, a külső részeken a kutyáknak és a tyúkoknak is vájtak helyet. Estére az állatokat beterelték a barlang belső helyiségébe, kívülre rakták azokat az állatokat, amelyek sokat értek, belülre pedig az értéktelenebbeket, illetve a büdösebbeket, mint például a disznókat.

hirdetes

A lakásokat még az 1960-as évek környékén is lakták, ma már azonban nem, legfőképpen népi bemutató helyiségeket, kézműves műhelyeket, népi kézművességet oktató termeket, boros pincéket, és egy tájházat láthatunk itt.  A Bükkalján egyébként összesen 18 barlanglakásos település ismert, némely lakást ma is használnak például nyári konyhának. A következő oldalon elmondom, mennyi minden vár még rátok a környéken! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

talajművelő gépek

mindazon gépek és eszközök gyűjtőneve, amelyek —>talajművelésre alkalmasak. A... Tovább

ciklon

1. (met.) Olyan légköri képződmény, amelynek a belseje felé haladva a légnyomás fokozatosan... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek