A dracéna nevelése, a dracéna gondozása, bemutatása

A dracéna bemutatása, gondozása, növényvédelme

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Lassan elmúlnak a melegebb napok, ezért jellemzően több szobanövényt mutatunk be nektek ilyenkor, mivel a hidegebb időben sem hagyjuk abba a kertészkedést, csak éppenséggel beszorulunk a szoba melegébe. Mostani cikkemben egy közkedvelt és mutatós növényt mutatok be nektek, ami nem más, mint a sárkányfa, vagy közismertebb nevén a dracéna! 

Minden, ami dracéna

A dracéna fajok

A dracéna (Dracaena), vagy másnéven sárkányfa, sárkányvérfa a spárgavirágúak rendjébe, a spárgafélék családjának Nolinoideae alcsaládjába tartozó növénynemzetség. Neve az ógörög nőstény sárkány szóból származik – ezt egyes fajainak felsértett törzséből kifolyó, megszáradva vörös színű gyantáról kapta. Korábban az agávéfélék családjába, illetve saját családba, a Dracaenaceae-be sorolták.

Összesen nagyjából negyven fafaj tartozik ide, leginkább óvilági trópusi cserjék, amiket dísznövényként tartanak. Egyik legismertebb faja a szokotrai sárkányfa, ami az Afrika keleti csúcsánák található Szokotra szigeten él. Másik ismert faja a kanári sárkányfa, ami (talán kitaláltátok) a Kanári-szigeteken él. Alkatuk szerint két csoportot különböztethetünk meg, az egyik csoportba a nagyobb, faméretű fajok tartoznak, melyek vaskos törzzsel, merev, széles alapú levelekkel rendelkeznek – ezek leginkább a félsivatagos területen élnek.

A másik csoportba a kisebb, cserjeméretű fajok tartoznak, melyek karcsú szárral, hajlékony szalag formájú levelekkel rendelkeznek – ezek leginkább az esőerdők aljnövényzetében nőnek, gyakran szobanövényként tartják őket. A továbbiakban az utóbbiakról fogok beszélni nektek, mivel ezeket a fajokat kedveljük és tartjuk a legtöbben! 

Magyarországi dracénák

Magyarországon ugyebár szobanövényként vannak jelen a dracénák, ez nem meglepő, hiszen impozáns megjelenésükkel minden egyes lakásban találhatunk méltó helyet a számukra, gondozásuk pedig nem igényel óriási szaktudást – persze azért van egy-két dolog, amire oda kell figyelni, de erről majd később. Hazánkban leggyakrabban a sávos-, a tarka-, és a fehérszélű dracénával találkozhatunk.

A dracénák jótékony hatásai

Kevesen tudják, de a dracénák nemcsak szépek, hanem hasznosak is! Kutatók bizonyították be, hogy a dracénák javítják a lakás levegőjének minőségét – csökkentik annak szén-dioxid szintjét. Azonban ez még nem minden, ugyanis a dracénák képesek kiszűrni a káros anyagokat (benzol, formaldehid, xycol és triklór-etilén) a levegőből. Szóval megéri dracénát tartani otthonunkban, most pedig nézzük, mit kell tudni a gondozásáról, a következő oldalon ezt fogom elmondani nektek! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ásványi anyag

a takarmányokban az á.-ok sók és szerves kötésű vegyületekben találhatók. A különböző... Tovább

franciaperje (magasperje, Arrhenatherum elatius [L.] Presl.)

a pázsitfüvek családhoz tartozó, laza bokrú, bojtos gyökerű, magasra növő szálfű... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem