Városi kiskertek dísze: a csüngő borsófa ültetése és gondozása

Kertszépítési inspiráció: a városi kedvenc, a csüngő borsófa gondozása

KZs
hirdetes

A kerttervezés egyik titka, hogy olyan növényeket válasszunk, amelyek nem csak esztétikusak, de funkcionálisan is tökéletesen illeszkednek környezetükbe. A csüngő borsófa (Caragana arborescens 'Pendula') egy ilyen választás, amely látványos megjelenésével és kevés gondozást igénylő tulajdonságaival könnyen válhat a kert fókuszpontjává. Ráadásul a szoliter növényként való ültetésével kiemelhetjük egyedi formáját, ami modern és rusztikus kertekben egyaránt jól mutat. A csüngő borsófa mindezeken felül kifejezetten alkalmas városi környezetben történő ültetésre is, hiszen ellenálló, és a szennyezett levegőt is jól tűri.

csüngő borsófa ültetése

Miért válasszuk a csüngő borsófát?

A csüngő borsófa nemcsak szép, de nagyon karakteres megjelenésű növény. Elegáns, lecsüngő ágrendszere érdekes és szemet gyönyörködtető formát kölcsönöz a kertnek. Ez a fa tavasszal sárga virágokat hoz, amelyek nemcsak színt visznek a kertbe, de az illatukkal is vonzzák a méheket és más beporzókat, így környezetbarát választás is.

Szoliter növényként való ültetése különösen ajánlott, hiszen így maximálisan érvényesül különleges formája. Egy üres udvarrészen, egy díszkert közepén vagy akár a bejárat közelében is impozáns hatást érhetünk el vele. A városi környezetben való alkalmazása is ideális, mert jól tűri a szennyezett levegőt és a szűk helyeket, így teraszokon vagy kisebb előkertekben is kitűnően megél.

Lépésről lépésre: a csüngő borsófa ültetése

hirdetes


1.    Hely kiválasztása: A csüngő borsófa napos, félárnyékos helyet kedvel. Válasszunk neki olyan helyet, ahol teljes szépségében érvényesülhet. Szoliter növényként ügyeljünk arra, hogy körülötte elegendő hely legyen, hogy ki tudjon fejlődni.

hirdetes

2.    Talaj előkészítése: A fa jó vízelvezetésű, laza talajt kedvel, bár szinte bármilyen talajtípusban megél. A nehéz, agyagos talaj esetén érdemes komposzttal és homokkal lazítani a talajt, hogy a gyökerei könnyen terjedhessenek. Az ültetőgödör legyen kétszer akkora, mint a gyökérlabda, hogy bőven legyen hely a gyökerek számára.

3.    Ültetés ideje: A csüngő borsófát a legjobb tavasszal (március-április) vagy ősszel (szeptember-október) ültetni, amikor az időjárás még hűvös, de a fagyok nem fenyegetnek. Ezekben az időszakokban a fa gyorsan meg tud gyökeresedni, és jól felkészül a melegebb, illetve hidegebb időjárásra.

4.    Ültetési folyamat: Helyezzük a fát a gödörbe úgy, hogy a gyökérnyak a talajszinttel egy vonalban legyen. Töltsük fel a gödröt talajjal, és enyhén tömörítsük meg. Ügyeljünk arra, hogy a talaj ne legyen túl tömör, hogy a gyökerek könnyen terjeszkedhessenek.

5.    Öntözés és talajtakarás: A csüngő borsófa ültetését követően alaposan öntözzük meg a növényt. Ezt követően alkalmazzunk talajtakarást (pl. fenyőkéreg, komposzt), hogy megőrizzük a talaj nedvességtartalmát és megakadályozzuk a gyomok növekedését. Az első évben rendszeres öntözést igényel, különösen meleg, száraz időszakokban.

A csüngő borsófa gondozása

A csüngő borsófa gondozása viszonylag egyszerű, és nem igényel különösebb szakértelmet. Mivel szárazságtűrő, felnőtt korában már kevesebb öntözést igényel, és jól viseli a városi környezetet, beleértve a levegő szennyezettségét is. Fontos azonban, hogy évente egyszer tavasszal vagy ősszel vágjuk vissza a fát, hogy fenntartsuk a szép, csüngő formáját.

1.    Metszés: A csüngő ágakat szükség szerint visszavághatjuk, hogy ne érjenek a földre, és tetszetős alakja megmaradjon. Tavasszal az elhalt vagy beteg ágakat is el kell távolítani, hogy egészségesen fejlődhessen.
2.    Táplálás: Tavasszal érdemes egy kis komposztot vagy általános műtrágyát a talajhoz adni, hogy elősegítsük a virágzást és a növekedést. Azonban a csüngő borsófa nem igényel túlzott trágyázást, így ezzel sem kell túlzásba esni.
3.    Téliesítés: Bár a csüngő borsófa jól tűri a hideget, fiatal korban érdemes mulccsal vagy szalmafedéssel óvni a gyökérzetet a kemény fagyoktól. Felnőtt korában azonban már elég ellenálló, és nem igényel különösebb téli védelmet.

Városi kertekben is tökéletes választás

A csüngő borsófa különösen alkalmas városi kertekbe, mert jól viseli a szennyezett levegőt, a száraz körülményeket, és kevés gondozást igényel. Kisebb mérete miatt alkalmas erkélyre vagy kisebb előkertekbe is, ahol gyönyörű fókuszpontot képezhet. Utcai sorfaként is alkalmazható, mivel kiválóan tűri a városi környezet kihívásait.

A csüngő borsófa megjelenése és növekedése

A csüngő borsófa (Caragana arborescens 'Pendula') növekedési üteme mérsékelt, vagyis nem tartozik a gyorsan növő fák közé. Az érett fa magassága általában 1,5-2 méter körül van, így viszonylag kompakt méretű növényről van szó, amely jól illeszkedik kisebb kertekbe vagy akár városi környezetbe is.

Növekedési üteme az első néhány évben lassabb, majd az ültetést követően fokozatosan fejlődik. A fa csüngő ágai viszont tovább nőhetnek és szélesedhetnek, így a szétterjedés mértéke akár 1-2 méter átmérőjű is lehet. Ezzel szép, terülő formát vesz fel, amely szoliterként különösen mutatós.
Ez a viszonylag lassú növekedés azt is jelenti, hogy nem igényel túl gyakori metszést vagy visszavágást, mivel mérete kontrollálható és viszonylag egyenletesen fejlődik.

Fajtaváltozata, a keskenylevelű csüngő szomorú borsófa 

A Caragana arborescens -Walker vagyis a keskenylevelű csüngő borsófa főként a megjelenésében tér el a Pendula változattól. Mindkét fajta csüngő ágrendszerrel rendelkezik, és alapvetően hasonló igényeket támaszt a környezetével szemben.

Különbségek a két fajtaváltozat között

  • A Walker változat levelei sokkal finomabbak, páfrányszerűek, és kecsesebb megjelenést adnak a fának.
  • A Walker fajtának csüngő ágrendszere karcsúbb, elegánsabb. Sokkal könnyedebb, légiesebb hatást kelt.
  • A Walker jellemzően kompaktabb, kisebb méretű (1,2-1,8 méter), így szűkebb helyeken is jól érvényesül.

Összességében tehát mindkét változat csüngő formájú, de a Walker főként a finomabb, kecsesebb megjelenése miatt tér el a Pendula változattól, míg a Pendula inkább egy markánsabb, robusztusabb fa.

A csüngő borsófa egyedi alakja, elegáns megjelenése és alacsony gondozási igénye miatt ideális választás lehet a kerttulajdonosok számára. Szoliter növényként különleges dísze lehet a kertnek, és városi környezetben is jól megél. Ültetése és gondozása nem igényel különösebb szakértelmet, így kezdő kertészek számára is tökéletes lehetőség, hogy valami igazán különlegeset hozzanak létre kertjükben.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-09

Botanikai tulipán vagy törpe tulipán? Ismerd meg ezeket a vad fajtákat

A botanikai tulipánok és törpe tulipánok nem csak szépségükkel, hanem ellenállóságukkal is kiemelkednek. Ismerd meg ezeket a csodaszép vad tulipán fajtákat.

2024-10-08

Az angolkert egy varázslatos kertészeti élmény: így alakíts ki otthon

Az angolkert kialakítása egy varázslatos kertészeti élmény, ha követed ezt az útmutatót, segít neked egy igazi angolkert kialakításában. Próbáld ki Te is!

2024-10-11

A nemes babér gondozása a kezdetektől: babérlevél otthoni termesztése

A nemes babér (Laurus nobilis) nem csak fűszernövényként ismert, hanem dísznövényként is kedvelt a kertben és a lakásban. Ismerd meg ezt a fűszeres csodát!

2024-10-10

Szabadgyökerű gyümölcsfák ültetése: ezeket a hibákat érdemes elkerülni

A szabadgyökerű gyümölcsfák ültetése egyszerűnek tűnhet, de könnyen előfordulhat, hogy olyan hibákat követsz el, amelyek visszavetik a fák növekedését.

2024-10-03

Mire van szüksége az írisznek ősszel? Útmutató az írisz gondozásához

Ősszel az írisz megfelelő gondozása kulcsfontosságú, ez az útmutató segít abban, hogy tudd, mire van szüksége a virágnak, hogy tavasszal szépen virágozzon.

2024-10-07

Ezek a legszebb díszfák, amiket most minden kerttulajdonos szeretne

Bemutatjuk a legnépszerűbb és legszebb díszfákat, amiket most minden kertbarát szívesen látna a kertjében. Válaszd ki melyik díszfa mutatna jól a kertedben.

2024-10-01

Barnul a tuja, szárad a belseje – Mi okozhatja a tuják pusztulását?

Barnuló tuják és kiszáradó belső hajtások? Ismerd meg, mi állhat a tuja pusztulásának hátterében, és hogyan mentheted meg kerted kedvenc örökzöldjét!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

lencsebükköny (bükkönylencse, Vicia lens Leganyiana Rpcs. et Legny.)

a lencse és a közönséges tavaszi bükköny természetes hibridje. Alaktanilag a bükkönyhöz... Tovább

Diabétesz

 Az 1-es típusú diabétesz    más néven inzulinfüggő diabétesz mellitus egy... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény kert Kertészet