Használjuk fel a csalánt, megmutatom, hogyan!

hirdetes

Az elfeledett csodanövény – Így használd fel a csalánt!

AN
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Habár a csalán szó hallatán sokakban kellemetlen gyerekkori élmények elevenedhetnek meg, ezek a hétköznapi szemmel gyomnak tartott növények valójában legalább annyira hasznosak is, mint amennyire fájdalmasak. A nagy csalán tucatnyi módon használható fel különféle gyógyászati célokra, habár némelyeknél különféle mellékhatásokat is okozhat. Pozitív hatását egyelőre nem sok kutatás támasztja alá, de cikkünkben szeretnénk rávilágítani mindarra, amit jelenleg tudunk erről a gyógynövényről.

Csalán felhasználási módjai

Általános tudnivalók a csalánról

A nagy csalán (Urtica dioica) egy rendkívül elterjedt vadon előforduló gyomnövény, amellyel a világ több kontinensén (például Észak-Amerikában) is találkozhatunk, általában nyirkos, termékeny talajban. A nagy csalán leveleit hegyes, hajszálvékony „szőrszálak” fedik, amelyek különféle vegyületeket, úgymint hangyasavat, illetve hisztamint tartalmaznak – ezek okozzák azt a kellemetlen, szúrós, csípős, viszkető érzést, amivel sokan már gyerekkorukban megismerkedhettek.

A szőrszálak ezen kívül más vegyületeket is hordoznak magukban, amelyek hatással lehetnek az emberekre, ilyen például a acetilkolin, és a szerotonin. A csalánt már az ősi civilizációk is alkalmazták különféle betegségek és panaszok kezelésére. Az egyiptomi kultúrában például teának megfőzve igyekeztek enyhíteni vele az artritiszt, és vannak, akik még ma is használják ilyen és ehhez hasonló célokra.

Mire jó a nagy csalán?

hirdetes

Az artritisz kezelése

A nagy csalán egyik legelterjedtebb felhasználási módja az artritisz tüneteinek kezelése. A betegséggel foglalkozó amerikai Artritisz Foundation szerint sokan állítják, hogy a csalán képes enyhíteni a gyulladást, az oszteoartritisszel járó fájdalmakat, illetve a köszvényt is. A kutatók a nagy csalán több tulajdonságát is vizsgálták már, úgymint antimikrobiális, antioxidáns, fájdalomcsillapító, és fekély elleni hatásait.

Meglepő módon, a nagy csalánokon található apró szőrszálak nem csupán fájdalmat kiváltó, hanem azt csökkentő vegyületeket is tartalmaznak, aminek köszönhetően elméletileg tényleg képesek enyhíteni az artritisszel járó fájdalmat és gyulladást.

Egy 2009-es véletlenszerű, felügyelt kísérlet során a kutatók 81 oszteoartritiszben szenvedő betegnek adtak olyan étrend-kiegészítőket, amelyek halolajat, E-vitamint, illetve nagycsalán-kivonatot, vagy placebót tartalmaztak. A 3 hónapos tesztidőszak során azok, akik kiegészítőket szedtek kevesebb tünetről számoltak be, és ritkábban érezték, hogy szükségük lenne gyulladáscsökkentő gyógyszereikre, mint a placebo csoport tagjai. Persze ennél jóval több embereken kísérletre lesz szükség, hogy meggyőződhessünk a nagy csalánok e pozitív tulajdonságáról.

hirdetes

Egy 2016-ban egereken végzett kísérlet eredményei arra engednek következtetni, hogy a nagycsalán-kivonatot is tartalmazó gélek fájdalomcsökkentő hatásúak lehetnek, illetve ödéma-csökkentő hatással bírhatnak, ráadásul e hatásaikat a bőr irritációja nélkül képesek kifejteni. Gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt – amelyeknek köszönhetően az artritisz és allergiák kezelésére is alkalmazzák – a szakértők azt remélik, hogy a nagy csalánt más gyulladásos problémák (például az IBS) enyhítésére is hasznosíthatjuk majd. A következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

amiloidos elfajulás (amiloidózis, amyloidos elfajulás, amyloidosis)

többnyire hosszan tartó fertőző, szövetszéteséssel járó —>betegségek után alakul... Tovább

talliummérgezés

Talliumtartalmú patkányirtó szerek felvételekor következik be;... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem