Hasznos tudnivalók a citromfa metszéséről - minden, amit érdemes tudnod a citromfáról

A citromfa szakszerű metszése

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A citromfa metszése – Szakértői tanácsok a citromfa metszéséhez

Miért szükséges a citromfa metszésének elvégzése?

A lombhullató fák esetében cél a korona alakítása, szerkezetének javítása, illetve annak megelőzése, hogy a termés súlya lehúzza, letörje az ágakat. Metszéssel lehetővé tesszük azt is, hogy több fény juthasson be a korona belsejébe, ráadásul a szakszerű metszéssel befolyásolhatjuk a termés minőségét is. Nincs ez másképpen a citroma esetében sem, annyi a különbség, hogy a citrusfélék ágai sokkal erősebbek, ezért nem valószínű, hogy nem bírják el a termés súlyát.

Érdekesség, hogy a citromfa a korona bármely részén érlelhet termést, még az árnyékosabb területeken is, így nem szükséges azzal a céllal metszeni, hogy több fény jusson a korona belsejébe. Elsősorban tehát az elhalt részeket, és a többit keresztező ágakat kell eltávolítanunk a kifejlett citromfáról, fiatal növény esetén viszont a gyengén, rosszul fejlődött ágakat is. 

Mikor végezzük el a citromfa metszését?

A citromfa esetében is nagyon fontos, hogy időben elvégezzük a metszést, mert csak így nem sodorjuk veszélybe az aktuális termést. Ha szabadban neveljük a citromfát (ez csak az enyhe éghajlatú területeken érvényesül, Magyarországon sajnos nem igazán), akkor arra kell odafigyelnünk, hogy ne kánikulában végezzük el a metszést. Ha viszont edényben tartjuk a citromfát, akkor kisebb a mozgásterünk, a legjobb időszak február és április között van, ekkor ugyanis még nem indultak rohamos fejlődésnek az új hajtások. 

Hogyan kell elvégezni a citromfa metszését? 

Minden egyes metszéssel kapcsolatos cikkemben elmondom, hogy mindig olyan eszközökkel dolgozzatok, ami élesek és tiszták, nincs ez másképpen a citromfa esetében sem! Említettem korábban, hogy a citromfa ágai erősebbek, mint a gyümölcsfáké általában, viszont a kérge vékony és sérülékeny, ezért erre mindenképpen oda kell figyelni metszés során.

Kezdjük a beteg, sérült, elszáradt, elhalt növényi részekkel a metszést, ezt követően vágjuk el a rossz irányba, lefelé, vagy a korona belseje felé, vagy a többit keresztezve nőtt ágakat. Fontos megjegyezni, hogy metszéskor ne távolítsuk el a korona több mint egyharmadát, és a teljesen egészséges ágakat csak nagyon indokolt esetben távolítsuk el! Sok sikert kívánok mindenkinek a citromfa neveléséhez, remélem, hogy cikkemmel tudtam segíteni nektek.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-22

Itt az idő: Így alakítsd ki a tökéletes veteményeskertet!

Már egy ideje tervezgeted a veteményeskertet? Itt a tökéletes idő, alakítsunk ki együtt egy a tökéletes veteményeskertet! Hoztunk ehhez szakértői tippeket.

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

harcsa (Silurus glanis)

a harcsafélék (Siluridae) családjába tartozó, Mo.-on a legnagyobbra növő, nagy fejű,... Tovább

páratlanujjú patások (Perissodactyla)

az —>emlősök osztályának egyik rendje, közepes v. nagy testű állatok, lábujjaik száma... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Gazdaság gyümölcs gyümölcstermesztés Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem