Bonsai nevelése, bonsai gondozása, bonsai metszése

hirdetes

Bonsai alapok és metszési tippek

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A bonsaiok nem mások, mint különleges növénytartókban nevelt, miniatűr hétköznapi fák. A bonsaiokat szándékosan kicsire szokás metszeni, hogy minél jobban hasonlítsanak nagyobb, a természetben is megtalálható verzióikra. Ha szeretnél többet tudni ezekről az apró fákról, vagy éppen most tervezel belekezdeni egy bonsai nevelésébe, akkor az alábbi tippek neked szólnak!

Tanácsok a bonsai neveléséhez

Az alapok

A bonsai kifejezés a kínai „pun sai,”azaz „fa a cserépben” szavakból származik. Habár lehetséges, inkább csak a szakértők számára ajánlott a bonsaiok beltéri nevelése. Ezen növények alapjaként szolgálhatnak magok, dugványok, fiatal fák, cserjék vagy indák is. Magasságuk néhány centistől egészen 90 cm-ig is terjedhet, persze ez sok mindentől függ. A nevelési folyamat részét képezi az ágak és gyökerek rendszeres és óvatos metszése, az időnkénti átültetés, az új hajtások lecsípése, illetve a törzs és az ágak drótokkal való kimerevítése a kívánt forma elérése érdekében.

A bonsai fák formálása során érdemes figyelembe venni a fa természetes sajátosságait annak érdekében, hogy a legmegfelelőbb metszési módszereket alkalmazhasd rajta. A stílustól függően továbbá szükség lesz egy ideális cserépre is. Ne feledd, hogy a legtöbb bonsait nem a cserép közepébe, hanem kissé oldalra szokás ültetni.

hirdetes

A kis méret megtartása érdekében a bonsaiok rendszeres metszést igényelnek, ez azonban nem csak az ágakra vonatkozik. Megfelelő gyökérmetszés hiányában a bonsaiok idővel belenőnek a cserépbe. A bonsaioknak évente vagy legalább kétévente átültetésre van szükségük. Mint minden más növénynek, úgy nekik is nedvességre van szükségük a túléléshez, így érdemes napi szinten ellenőrizni, hogy szükség van-e öntözésre. 

Bonsai metszési módszerek

Többféle bonsai stílus létezik, ezek közül a leggyakoribbak a szabályos egyenes, a nem szabályos egyenes, a döntött, a seprű, a szélfútta, a lépcsőzetes, a félig lépcsőzetes és a kéttörzsű. A szabályos egyenes, a nem szabályos egyenes és a döntött stílusok esetén a három a legfontosabb szám. Az ágakat hármas csoportokba szokás szétválasztani, a törzs egyharmadánál. Ezen kívül úgy szokás nevelni őket, hogy a fa magasságának egyharmadával érjen a lomb a törzs fölé.

hirdetes

Szabályos egyenes

A szabályos egyenes stílus lényege, hogy a fa egyenlően elosztottnak tűnjön, akárhonnan is nézi az ember. Ideális esetben a törzs egyharmada egyenletesen szűkül felfelé haladva, az ágak pedig egy szabályos mintában helyezkednek el rajta. Az ágak egészen a fa felső harmadáig nem néznek előrefelé, és vagy vízszintesek, vagy enyhén lefelé hajlóak. A boróka, a lucfenyő és a tűnyalábos fenyő számára ideális ez a stílus. A következő oldalon mindent elmondok a bonsai metszéséről! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-03-20

5 tipikus tavaszi ültetési hiba, amit kerülj el!

Itt a tavasz, irány a kert, és dobjunk össze egy csodaszép kertet, amire később büszkék lehetünk, nem igaz? Vagy ácsi, és gondoljuk át ezt az egészet!

2023-03-16

Az esővíz gyűjtése jót tesz a növényeknek, a környezetnek és a pénztárcádnak – így készíthetsz esővíz hordót

Az esőhordó otthoni elkészítése egyszerűbb, mint gondolnád, és több okból is kifizetődő. Nagyszerű módja, hogy fenntarthatóbbá válj, és csökkentsd a vízszámlát

2023-03-16

Mikor kell átültetni a paradicsompalántákat – tippek a palánták kiültetésének megfelelő időzítéséhez

Tudod, mikor kell kiültetni a paradicsompalántákat, hogy erős és egészséges növényeid legyenek? Ha nem vagy benne biztos, akkor most eláruljuk cikkünkben!

2023-03-16

Hogyan írtsd ki a gyomokat az ágyásból anélkül, hogy károsítanád a növényeket – óvd meg a virágokat és a cserjéket ezekkel a szakértői tippekkel!

A gyomok gyors növekedése minden kertész életét megnehezítik, főleg, ha olyan helyen kezdenek növekedni, ahol igazán nem kéne, mint például a veteményes.

2023-03-07

Mit kell tavasszal megmetszeni? 5 növény, amit ne hagyj ki a metszési szezonból!

Sok növényt tavasszal le kell metszeni, beleértve a levendulát, az orgonát és a díszfüvet. A tavaszi metszés nagyobb növekedést és több virágot tesz lehetővé.

2023-02-24

Késő van már a lemosó permetezéshez?

Mikor van ideje a lemosó permetezésnek és mikor késő már elvégezni? Cikkünkben bővebben kifejtjük mikor kell elvégezni a gyümölcsfák lemosó permetezését.

2023-03-16

Hogyan lehet megszabadulni a rojtosszárnyúaktól? – Gyors és egyszerű módszerek a kártevőkkel szemben

Szakértői módszerek, amelyek megmentik a beltéri, üvegházi és kerti növényeket ezektől a kártevőktől! Hogyan írtsuk ki a rojtosszárnyú kártevő rovarokat?

2023-03-16

Hagymatermesztési hibák – Ezt 8 gyakori hibát követjük el hagymatermesztés során

Ha azon tűnődsz, hogy miért nem nő a hagymád, akkor ez az egyik ilyen gyakori probléma eredménye lehet! Milyen hibákat követhetünk el hagymatermesztés során?

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

domolykók (Leuciscus)

a pontyfélék (Cyprinidae) családjába tartozó halak; folyóvizeinkben csupán horgászati... Tovább

orrkorong

a sertésen az orr hegyén és a felső ajkakon található, porcos, csontos alapú, mozgékony,... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem