A tavaszi virághagymák gondozása elvirágzásuk után

VN, NA

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A virághagymáknak köszönhetően sok kertben már igazán korán beindul a tavaszi szezon. Az év első sáfrányaitól és nárciszaitól kezdve az utolsó tulipánokig és hagymákig, ez a virágzó kavalkád márciustól egészen május végéig eltarthat. De mi a teendő ezekkel a hagymás szépségekkel, miután elvirágzanak? Íme néhány fontos tudnivaló ebben a témában!

Tavaszi hagymás virágok, mint egynyári növények

Habár számos tavasszal virágzó növény újra és újra visszatér a következő esztendőben, nem mindegyikükre vonatkozik ez a viselkedés. A tulipánok és jácintok például mindig az ültetésüket követő első tavasszal mutatnak a legjobban, a későbbi években pedig általában kevesebb virág jelenik meg rajtuk, amelyek ráadásul kisebbek is az első évhez képest. Az ilyen növényeket éppen ezért érdemes minden évben újraültetni.

Ha egynyáriakként bánsz tavaszi hagymás virágaiddal, akkor az első virágzást követően ásd fel őket. Fogj egy vasvillát és óvatosan emeld ki őket a talajból, majd helyezd őket a komposzt közé. Minél kevesebb ideig hagyod a talajban az elvirágzott növények hagymáit, annál könnyebben előzheted meg a fuzárium nevű betegséget, ami megtámadhatja hagymáidat.

Ha tehát egynyáriakként bánsz tavaszi hagymás virágaiddal, akkor minden évben a lehető legszebb látványban lehet majd részed, ráadásul minden tavasszal új vizuális összeállítást készíthetsz magadnak!

Tavaszi hagymás virágok, mint évelők

Az olyan korán virágzó virágok, mint a hóvirág, a sáfrány, a nárcisz, a csillagvirág és a hófény nem csak újra és újra virágzanak évről-évre, hanem idővel meg is sokasodnak majd. Ezek a virágok szinte biztos, hogy újból visszatérnek majd jövő tavasszal, és nagyon sok törődést sem igényelnek. Nem kell levágni az elvirágzott virágaikat és nem kell trágyázni sem őket. Szétválasztásukra csak akkor van szükség, ha már túlzottan elterjednek egy adott helyen, vagy ha szeretnél belőlük a kertben máshová is telepíteni.

A jácintok évekig virágzanak majd, habár az első esztendőt követően minden évben egyre kisebb virágokkal térnek vissza. A gyöngyikék és a hagymák szintén újra és újra virágba borulnak, ha jó vízelvezetésű talaj van alattuk és mind nyáron, ami télen és nyáron is viszonylag száraz marad alattuk.

A tulipánok sok évig virágzanak megfelelő körülmények között. Akárcsak a gyöngyikék és a hagymák, a laza, jó vízelvezetésű talajt kedvelik, ami nyáron meleg és viszonylag száraz, télen pedig hideg (és szintén száraz) marad. Ha a tulipánokat sűrű talajba ültetik, ami sokáig megőrzi a nedvességét, akkor a hagymák szétnyílhatnak (ezt talán tapasztaltad is, miután kiástad őket a helyükről). Miután egy tulipán hagymája szétnyílt, nem lesz elegendő energiája, hogy egy teljes méretű, egészséges virágot növesszen. Szerencsére ez a legtöbb tulipánra nem jellemző.
 

Lapozz, mert adunk még sok tanácsot a tavaszi viréghagymák utógondozásához! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-04-21

Virágzik a csodálatos lilaakác – Te tudod, mikor kell megmetszeni?

A lilaakác (Wisteria sinensis) metszése két fő időszakban történik az év folyamán, hogy segítsd a növényt a virágok és a növekedés optimális kifejlesztésében.

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

2024-04-16

Csodaszép, egyszerűen gondozható: Így ültess margarétát!

A margaréta nem elég, hogy csodaszép, sokak legnagyobb kedvenc virága, számos néphiedelem kapcsolódik hozzá, gyógyhatása van. Nézd milyen egyszerű az ültetése!

2024-04-09

Ezeket a szobanövényeidet kell most kivinned

Itt a tavasz, a jó idő, az idő, amikor a természet is életre kell. Itt az ideje, hogy szobanövényeidet is kividd a napsütésre. Ezeket a szobanövényeket vidd ki!

További cikkek ebben a témában
Érdekességek Növénytermesztés Növényvédelem virág

Tovább a Lexikonhoz

44/2006. (VI. 13.) FVM rendelet

az önálló ingatlanok helyrajziszámozásáról és az alrészletek megjelölésérõl Az... Tovább

homoki borsó (peluska, Pisum sativum ssp. arvense L.)

a mezei borsó tavaszi változata. Jobb homoktalajokon díszlik. Korán, néha már enyhe február... Tovább

Tovább a lexikonra