Szükségszerűség és lehetőség

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Az alternatív energiaforrások előállítása növeli a hazai termelők jövedelmét - Gráf József szerint a megújuló energiaforrások felhasználása a bioeteanol és biodízel termelése egyszerre jelent szükségszerűséget és lehetőséget Magyarország számára.
A földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter a Biodízel szerepe az agrárgazdaságban című konferencián pénteken Hódmezővásárhelyen úgy fogalmazott: a fosszilis energiahordozók iránt növekvő igény és a felhasználásuk során keletkező széndioxid okozta környezeti veszély önmagában is elegendő ok, hogy intenzíven foglalkozzon Magyarország a megújuló energiaforrások kérdésével.
 
Az alternatív energiaforrások előállítása növeli a belföldi hozzáadott értéket, a hazai termelők jövedelmét és az import kiváltásával javítja az ellátás biztonságát - sorolta a megújuló energiaforrások használatának további előnyeit a miniszter.
 
A jelenleg "kétlábú", élelmiszertermelésre és takarmány-előállításra alapozódott magyar mezőgazdaságot az ipari- és energetikai célú növénytermesztéssel "háromlábúvá" kell tenni - jelentette ki az agrártárca vezetője.
 
Az elmúlt években négy olyan esztendő is volt, amikor az átlagos 12 millió tonna helyett 15-18 millió tonna volt a gabonatermés. Jelenleg a belső szükséglet 8,3 millió tonna, azaz mintegy 8 millió tonnányi gabonát nem használunk föl Magyarországon - mondta Gráf József.
 
Adottságaink kiválóak, ezért nem cél semmilyen módon a gabonatermesztés visszafogása, a hasznosítás módját kell megkeresni - jelentette ki a politikus.
 
A miniszter elmondta, az állatállomány tervezett növekedése ellenére évente 2-2,5 millió tonna kukorica az, amit hosszútávon is bioetanol előállításra lehet használni. A jelenleg tervezett 2010-ig megvalósuló három nagy - 200-500 ezer tonna éves kapacitású - és több kisebb bioetanol-üzem működtetéséhez rendelkezésre áll a szükséges alapanyag.
 
Az uniós követelményeknek megfelelő mennyiségű biodízel előállításhoz szükséges alapanyag-termelés még nem éri a kívánatos szintet. A repce vetésterülete a korábbi 200 ezer hektárról mintegy 300 ezer hektárra nőtt, a napraforgó esetében azonban még jelentős növekedésre van szükség - fogalmazott a miniszter.

Forrás: FVM


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Tovább a Lexikonhoz

állathigiénia

az a tudományág, amely az egészséges állati szervezet életműködését, az ehhez szükséges... Tovább

fagyzug

olyan lefolyástalan felszíni mélyedés, amelybe minden oldalról beáramlik a lehűlt levegő. A... Tovább

Tovább a lexikonra