Szobanövények gondozása: hogyan neveljünk szobanövényeket

TK, SFV, NA

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A szobanövények gondozása nem mindig egyszerű feladat, pedig elég csupán néhány dolgot szem előtt tartanod hozzá. Amennyiben ugyanakkor Te is feledékeny vagy, akkor akadnak olyan példányok, melyek nem igényelnek túlzott törődest – ezekről itt olvashatsz.

A szobanövények tartása nem csak tökéletes módja otthonunk színesítésének, de légtisztító és stresszcsökkentő hatással is rendelkeznek. Sok beltéri növény trópusi éghajlatról származik, ezeknek kicsit eltérnek az igényeik az átlagostól, de van néhány szabály, amit érdemes követni, ha szobanövényeket szeretnénk nevelni otthonunkban. Ha kíváncsi vagy ezekre az alapszabályokra, olvass tovább.


Neveljünk szobanövényt


Fény

A fény mennyisége nagyon fontos szempont növényeink tökéletes növekedéséhez. Ahhoz, hogy megtudjuk, mekkora fénymennyiségre van szüksége a különböző fajtáknak, nézzük meg a címkéjét, amikor megvásároljuk. Ha ajándékba kapjuk az új zöld társunkat, kérdezzük meg a személyt, akitől származik, hogy mennyi fényre van szüksége virágunknak. Alapvetően lehet magas, közepes vagy alacsony fényigénye. Ezen felül a növény igényelheti a közvetlen napfényt, vagy, hogy ne érje napsütés.


•    Világos vagy közvetlen fény – Ez a fény az ablakból egyből a növényre érkezik. A déli tájolású ablakok árad be a legnagyobb mennyiségű napsütés, ilyenkor az ilyen elhelyezkedésű ablakok a legmegfelelőbbek.
•    Közvetett fény – Ez a fény jöhet izzóból, vagy ablakon keresztül, de mielőtt elér a virághoz, meg kell, hogy szűrődjön, például függönyön keresztül.
•    Magas fényigény – Ha a gondozási útmutató magas fényigényt említ, akkor a növényünknek öt vagy több napsütötte órára van szüksége egy nap, lehetőleg egy déli irányba néző ablakhoz kettő méteren belül elhelyezve.
•    Közepes fényigény – Az ekkora fényigényű növények egészséges fejlődéséhez néhány óra világos fénynek vagy közvetett napfénynek kell, hogy ki legyenek téve. Ez érkezhet ablakból vagy felső világításból.
•    Alacsony fényigény – Ezeknek nagyon kevés fényre van szükségük. Általánosan jól érzik magukat olyan szobában is, ahol nincs ablak, de van kellő világosság. Szóval nekik csak kell valamilyen fény. Viszont, ha nincs ablak a szobában, és a fényviszonyok is nagyon rosszak, nem fog túlélni virágunk.


Víz

A növény túléléséhez a megfelelő mennyiségű víz elengedhetetlen. A legáltalánosabb szabály az, hogy akkor kell meglocsolni virágunkat, ha az azt körülvevő földjének teteje már száraz. Sok esetben elég ezt az aranyszabályt követni, amennyiben nincsen speciális igénye virágunknak. De vannak növények, például a pozsgások és kaktuszok csak akkor igényelnek vizet, ha földjük már teljesen kiszáradt, vagy vannak olyanok is, amiknek mindig nedvesen kell tartani a talajt. Amelyeknek különleges vízigényük van, meg lesz jelölve a céldulájukon vásárláskor. Ha nincsen semmilyen gondozási instrukció, akkor kövessük a „száraz a föld teteje” szabályt.


Tápoldat

A szobanövények egészséges fejlődéséhez két módon lehet tápoldatot alkalmazni. Az egyik a vízzel együtt történő használat, a másik pedig a lassan felszívódó tápoldatok hozzáadása a növényünk földjéhez. Az, hogy melyiket használjuk, magunk döntése. Mindkettő beválhat. Ha a víz nélkülit szeretnénk alkalmazni, akkor csak két-három havonta egyszer adjunk a földjéhez.


Hőmérséklet

Mivel a legtöbb szobanövény trópusi eredetű, ezért nem bírják a hideg környezetet. A trópusi növényeknek olyan szoba kell, ahol biztosítani tudjuk az állandó, körülbelül 18-21°C közötti hőmérsékletet. Ez az a meleg, amelyiket a legtöbb beltéri növény igényel. Vannak olyanok, amik kibírják a 13°C körüli körülményeket is, de nem biztos, hogy sokáig túl tud élni ilyen hűvösben.


A szobanövények színt visznek otthonunkba, és mindenki megtalálhatja, hogy az ő szobájába, nappalijába vagy esetleg irodájába milyen típusú növény való. Amennyiben figyelünk erre a fenti 4 fontos szempontra, és biztosítjuk a megfelelő körülményeket zöld lakótársainknak, meg fogják hálálni a gondoskodást szépségükkel és jótékony hatásaikkal.
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-02

Egy nagyon különleges virág: A lampionvirág ültetése, és gondozása

Vannak, akik hólyagcseresznyeként vagy ördöglámpásként ismerik. Különlegességét a termést körülvevő élénknarancssárga burka adja. Optimális májusban ültetni.

2024-05-02

Most kell elültetned ezt az ízletes zöldséget: Padlizsán ültetés lépései

A padlizsán egyre népszerűbb hazánkban is, ami nem is véletlen, hiszen megannyi étel remek alapanyaga. Mikor és hogyan kell a padlizsánt elültetni?

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

2024-04-29

Termeszd meg magadnak a saját, biotrágyádat ennek a növénynek a segítségével!

Fedezd fel, hogyan készítheted el saját, biotrágyádat a nadálytő segítségével! Tanuld meg lépésről lépésre, hogyan termesztheted és használhatod a nadálytőt!

2024-04-22

Itt az idő: Így alakítsd ki a tökéletes veteményeskertet!

Már egy ideje tervezgeted a veteményeskertet? Itt a tökéletes idő, alakítsunk ki együtt egy a tökéletes veteményeskertet! Hoztunk ehhez szakértői tippeket.

További cikkek ebben a témában
dísznövény Érdekességek

Tovább a Lexikonhoz

hallás

a levegő részecskéinek periodikusan ismétlődő nyomásváltozásai (hanghullámok) által... Tovább

cink-foszfid-tartalmú rovarölő szer

a lótetű és a mezei pocok irtására alkalmas készítmény. A hatóanyagból nedvesség... Tovább

Tovább a lexikonra