Rettegett tavaszi kutyabajok

vd, GE.

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Lassan beköszönt a tavasz és vele együtt a természet is újjá éled. Sajnos azonban nem csak a virágok és a fák kezdenek színesedni. A kutyatartók számára szomorú velejárója a tavasz beköszöntének, hogy előbújnak azok a veszélyes paraziták és rovarok is, melyek nagy veszélyt jelentenek háziállataink számára. Nagyon fontos, hogy ebben az időszakban kiemelten odafigyeljünk kedvenceink védelmére és egészségére.

Az egyre rövidebb és melegebb tél nem csak az éghajlat miatt probléma, de ebből kifolyólag rengeteg vírus és baktérium sem pusztul el a viszonylag enyhébb hőmérséklet miatta. Ezek a vírusok és baktériumok később komoly gondot tudnak okozni, az enyhe lefolyású betegségektől egészen a rendkívül súlyos, akár elhullással végződőkig. Sokszor azonban a legnagyobb bajt az okozza, hogy a gazdik nem veszik észre az árulkodó jeleket, melyeket kedvenceik mutatnak a fertőzöttség állapotában és sok esetben azért történik nagy baj, mert az állat nem kapott időben megfelelő kezelést. Szeretnénk bemutatni a két legjelentősebb betegséget kutyák körében, azok tüneteivel és terjesztőivel, hogy az állattartók már a kezdetektől tudják segíteni kedvencüket, ha esetleg megtörténik a baj.

A borzasztó kór, a babézia

A babesiosis vagy hétköznapi nyelven babézia, az egyik leggyakrabban előforduló betegség kutyáknál. Kezeletlenül akár halálos kimenetelű is lehet kedvencünk számára. Ezt az igen gyakori ám igen veszélyes betegséget egy aprócska parazita, a kullancs okozza. Sajnos ma Magyarországon egyre nagyobb területen hódítanak a kullancsok és nincsen hatásos írtószer ellenük, így marad a védekezés, mind embernek, mind kutyának. Leggyakrabban vizes és erdős helyen fellelhetőeik, de napjainkban már szinte mindenhol találkozhatunk velük.

Emberben is rendkívül nehéz észrevenni egy kullancsot mivel olyan apró, hogy szinte eltűnik az emberi bőrfelületen, de kutyáinknál ennél sokkal nehezebb, mivel a legtöbb kutyafajtának igen nagy bundája van ezért érdemes minden séta után érdemes alaposan átnézni kedvencünket. A kullancsok elsősorban az állat lágy részein szeretnek megbújni, így végtagok hajlataiban, a nyaki részen vagy hastájékon. Fontos, hogy ha találtunk kullancsot kutyánkban, azt szemöldök vagy kifejezetten e célra készített kullancs kiszedő csipesszel végezzük, nehogy beleszakadjon a parazita feje az állatba. 

A babéziás fertőzés első jeleinél

A fertőzés átviteli esélye az első 24 órában a legcsekélyebb. Minél kevesebb ideig tartózkodik a kullancs az állatban, annál kisebb esélye van, hogy az állatt fertőzötté válik. Ezért is fontos, hogy alaposan átvizsgáljuk kedvencünket rögtön az után, hogy hazaértünk a sétáról.  

Amennyiben a fertőzés megtörtént, a következő tünetek jelentkezhetnek az állatnál, melyekre nagyon figyeljünk mivel a betegség lefolyása rendkívül gyors általában. A fertőzés utáni 1-2 hétben a kutya levert, bágyadt, étvágytalanná válik, nem játszik csak fekszik egész nap. Ha ilyen tüneteket tapasztalunk, azonnal forduljunk inkább állatorvoshoz, hogy kedvencünk azonnal segítséget kaphasson, mivel ha ebben a stádiumban el kezdik kezelni, akkor az állat legtöbb esetben túléli a fertőzést.  
A kullancsok elleni leghatásosabb védekezés a repellenes nyakörvek és a már szinte mindenhol beszerezhető cseppes spot-on riasztók, mely az állat egész testét védik a kullancsokkal szemben. Ennek ellenére még így is megtörténhet a csípés, így a folyamatos átvizsgálás elengedhetetlen.

A kullancsok elleni leghatásosabb védekezés a repellenes nyakörvek és a már szinte mindenhol beszerezhető cseppes spot-on riasztók, mely az állat egész testét védik a kullancsokkal szemben. Ennek ellenére még így is megtörténhet a csípés, így a folyamatos átvizsgálás elengedhetetlen.

 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-03-18

Ezt minden kutyatartónak tudnia kell: így tudod megmenteni kutyádat

Megismerheted ebben a cikkben a leggyakoribb tévhiteket a külső paraziták elleni védekezésről, és megtanulhatod, hogyan óvhatod meg kutyádat egész évben te is.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

2024-04-29

45 nap az életük és értünk dolgoznak: ilyen a méhek hihetetlen élete

Ismerd meg a méhek csodás világát! Fedezd fel a méhek rövid, de munkás életét, és tudd meg, hogyan járulnak hozzá a méhek a mezőgazdasághoz és az ökoszisztémához!

További cikkek ebben a témában
Állatok Állatorvos

Tovább a Lexikonhoz

Nagykanizsai Körzeti Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Nagykanizsa Platán sor 2. 8800 Magyarország Telefon:... Tovább

.../2006. (...) FVM rendelet a szõlõ szaporítóanyagok elõállításáról, minõsítésérõl és forgalomba hozataláról

A növényfajták állami elismerésérõl, valamint a szaporítóanyagok elõállításáról és... Tovább

Tovább a lexikonra