Így készíts te is pillangókertet: vonzd be a pillangókat a kertedbe!

NA

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A pillangókert a kertek egyik kedvelt eleme. A virágzó növények és cserjék, mint a nyáriorgona, gumós selyemkóró és a pillangó borsó vonzhatják kertedbe ezeket a szárnyas szépségeket, de a lepkék életciklusának és táplálkozási szokásainak megismerése jelentősen növelheti kerted vonzerejét. Olvass tovább, és megtudhatsz olyan fontos tippeket, amelyek segítenek egy produktív pillangókert létrehozásában.

Mi az a pillangókertészet?

A pillangókertészet egy olyan kert kialakításának módja, amely magában foglalja a helyi pillangók vonzására vonatkozó általános követelményeket, ideértve a teljes napsütést, a peszticidek hiányát, a rengeteg nektárforrást, valamint a lárva-tápnövényeket a peték és a lárvák számára.

Ültess pillangóbarát virágokat

Nehéz olyan virágot találni, amely taszítja a pillangót. Azonban sok virág van, amely vonzza a pillangókat és a méheket. Íme néhány a legnépszerűbb évelő növények, cserjék és nektárban gazdag virágok közül, amelyeket elültethetsz, hogy behívd a kertedbe a pillangókat.

Évelő növények

A pillangókertekben látható hagyományos virágok közé tartoznak az élénk színű növények, sekély virágokkal, amelyek lehetővé teszik a nektár könnyű elérését. A népszerű pillangós évelő növények a következők:

•    Selyemkóró
•    Kasvirág
•    Kerti izsóp
•    Őszirózsa
•    Füzéres díszcsorba

Virágzó cserjék

A virágzó cserjék struktúrát adnak a tájnak, miközben táplálják a pillangókat. A következő növények és cserjék teljes napsütésben fejlődnek, amelyre a pillangóknak szükségük van az anyagcseréjük fenntartásához. 

•    Bangita
•    Scaevola
•    Bodza

Nektárban gazdag virágok

Ragaszkodj a nektárban gazdag virágokhoz a steril hibrid virágok helyett, hogy biztosítsd a pillangók folyamatos nektárellátását. Ültessük a nektárvirágokat csoportokban, ne egyenként. A pillangók szívesebben költöznek virágzásról virágzásra ugyanazon virágtípuson, mintsem egyik nektárnövényről repüljenek, hogy egy másikat keressenek, amely esetleg távolabb nő. A következőket tartalmazzák:

•    Egyiptomi csillagcsokor
•    Pillangóvirág
•    Sétányrózsa
•    Petúnia
•    Rézvirág

Különböző magasságú virágokat kínálj

A különféle színek mellett vegyél be különböző magasságú növényeket, hogy több pillangót vonzz. A virágos ágyások egy rövid sora vonzónak tűnhet a kertészek számára, de nem elégíti ki egyes pillangók igényeit.

Növények a hernyók számára

A komoly pillangókertészek nektárt és gazdanövényeket is ültetnek, hogy a lepkék generációit neveljék. A gazdanövények helyet biztosítanak a nőstényeknek a peterakáshoz, és a hernyóknak szükséges táplálékot is biztosítanak. Ilyen a pillangó borsó, a gumós selyemkóró és az őszirózsa. 

Válassz egy napos helyet

A nagyon napos hely, különösen reggel, fontos a pillangókert számára. A lepkéknek és azoknak a növényeknek, amelyek a legtöbb nektárt adják számukra, 6-8 óra teljes napsütésre van szükségük ahhoz, hogy boldoguljanak. Helyezz el az udvaron olyan tárgyakat, amelyek gyorsan felmelegszenek, ha közvetlen reggeli napsütésnek vannak kitéve, például lapos köveket.

Legyen a kertedben a pillangóknak menedékhely

A pillangóknak menedékre van szükségük a szél és az eső elől, de megkeresik a természetes területeket, például a sűrű cserjéket vagy fákat. A magas, keskeny résekkel ellátott, fahasáboknak tűnő pillangóházak színes művészeti alkotásként szolgálhatnak a pillangókertben, csak a darazsak ne költözzenek bele.

Kínálj alternatív pillangó ételeket

Kihívást jelenthet az összes nektár- és gazdanövényed egész szezonban tartása. Szerencsére sok pillangót vonzanak az alternatív táplálékforrások, például az édes folyadékok vagy a pépes gyümölcsök. Ha a tárgyakat egy sekély edénybe helyezzük, akkor a kifejlett pillangók táplálási ciklusa tovább folytatódik, amikor a nektárnövények túllépnek a virágzáson. Cseréld ki gyakran a gyümölcsöt, hogy eltántorítsa a darazsak és hangyák kedvét attól, hogy átvegyék a büfét. 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-05-02

Egy nagyon különleges virág: A lampionvirág ültetése, és gondozása

Vannak, akik hólyagcseresznyeként vagy ördöglámpásként ismerik. Különlegességét a termést körülvevő élénknarancssárga burka adja. Optimális májusban ültetni.

2024-05-02

Most kell elültetned ezt az ízletes zöldséget: Padlizsán ültetés lépései

A padlizsán egyre népszerűbb hazánkban is, ami nem is véletlen, hiszen megannyi étel remek alapanyaga. Mikor és hogyan kell a padlizsánt elültetni?

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-04-30

Sorra verik át a vevőket: magyar eperként árulják a külföldi importot

A magyar eper helyett adhatnak vegyszerekkel tartósított, spanyol, olasz, görög szamócát is, amik sokkal rosszabb minőségűek. Mutatjuk, hogyan kerülheted el!

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

További cikkek ebben a témában
Állatok dísznövény Érdekességek Házi kert

Tovább a Lexikonhoz

Növényvédelmi Kutatóintézet (NKI)

Kutatóintézet A Növényvédelmi Kutatóintézet (NKI) 1982 óta a Magyar Tudományos Akadémia... Tovább

.../2006. (...) FVM rendelet

a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter hatáskörébe tartozó szakképesítések... Tovább

Tovább a lexikonra