Kertünk legnagyobb ellensége – Védekezés a pajorok ellen

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Egy rendhagyó sorozatba kezdünk ismét, mivel rengeteg kérdés érkezett felénk az utóbbi időszakban arra vonatkozóan, hogy mit lehet kezdeni a különböző kártevőkkel. Ebben a sorozatban a legádázabb ellenségeket mutatjuk be nektek, ők azok, akik könnyedén tönkretehetik az egész kertet, ha nem figyelünk oda eléggé. A sort a legveszedelmesebbel kezdjük, ami pedig nem más, mint a cserebogár lárvája, ismertebb nevén a pajor! 

A cserebogár, illetve a pajor bemutatása, rövid ismertetése

Egy viszonylag gyakori bogárfajról van szó, amikor a májusi cserebogarat említjük, leginkább az európai kontinensen találkozhatunk vele, de Törökországban és Nyugat-Oroszországban is vannak állományai. A cserebogarat arról lehet felismerni, hogy feje, előtora, és potroha szürkésfekete, a szárnyfedői pedig barnák. A potrohszelvények oldalán háromszög alakú, világos foltok láthatók, a szárnyfedőket ritkás fehér szőrzet fedi.

Nevéből adódóan tudhatjuk, hogy leginkább májusban találkozhatunk velük, egészen június végéig. A cserebogár lárvája négy-öt centiméteresre is megnő, piszkosfehér színű, hátsó része felé sötétedik, és vastagszik. Lábai a test elején, a barna fej közelében vannak, rágói erősek. A lárvák megjelenése sem nyújt szép látványt, maradjunk annyiban, hogy eléggé gusztustalanok sajnos. 

A pajorok fejlődése 

Teljes átalakulással fejlődnek ki a májusi cserebogarak, a Kárpát-medencében ez három évet, míg hidegebb vidékeken négy évet vesz igénybe. Ennek tükrében Magyarországon háromévenként, április-májusban számíthatunk tömeges rajzásra. A nőstény egyedek kevésbé árnyékolt, növényekkel sűrűn benőtt, fagymentes helyekre tojnak két-három alkalommal 20-30 tojást. A talajnedvesség hatására ezek a tojások megduzzadnak, 30-50 nap múlva kikelnek a lárvák.

Elsőként a tojásrakás évében vedlenek nyár végén, másodjára a következő nyár elején. A lárvák a talajban vízszintesen és függőlegesen is sokat mozognak, a fiatal lárvák humuszevők, az idősebbek viszont polifág gyökérkártevők. Ebből is adódik, hogy a legkárosabbak az idős lárvák.

Általában két évet töltenek el lárvaalakban, gyakran egyméteres mélységben. A lárva kora a fejtok méretéből állapítható meg, első év: 2-3 mm, második év: 3-5 mm, harmadik év: 6-8 mm. Nagyjából egy ásónyomnyi mélységben kezdődik meg a bábozódás a harmadik év nyarának közepén, a bábból őszre fejlődik ki az imágó, ami azonban nem jön a felszínre, hanem áttelel a talajban.

A rajzás végéhez közeledve a nőstények száma kisebb lesz, mivel a peterakás után kimerülnek, és elpusztulnak a földben. Közben a hímek is elpusztulnak, vagy végelgyengülésben, vagy számos ellenségük által elfogyasztva. A kifejlődött pajor a harmadik évben kis üreget váj a földben magának, ezt kisimítja és benne alakul át bábbá. Most, hogy kicsit megismerkedtünk a pajorokkal, nézzük, miért olyan veszedelmesek, és mit tehetünk ellenük, a következő oldalon folytatom! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2024-05-04

Borsó a kertben: tippek a sikeres borsó termesztéshez

Borsó termesztési tippek egy kertésztől: így nevelj borsót a kertedben, hogy az asztalodon mindig friss és zsenge zöldség legyen, kövesd tippjeinket te is!

2024-05-04

Ilyen a tökéletes paradicsom metszés: a titkos fegyver a zamatos terméshez

Hogyan kell paradicsomot metszeni? Mi a tökéletes paradicsom metszés titka? Mutatjuk a kertész tanácsait, hogy a te paradicsomod se bokrosodjon el a nyáron!

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2024-04-08

Friss: gép- és technológia beszerzési támogatás nyílik a borászok számára

Több mint 10,8 milliárd forint áll rendelkezésre a borászati technológiai fejlesztésére a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

További cikkek ebben a témában
Állatok Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés gyümölcs Házi kert kert Kertészet Környezetgazdálkodás Mezőgazdaság Növényvédelem permetezés Talajművelés

Tovább a Lexikonhoz

elektrolit

ionokat tartalmazó szilárd v. folyékony halmazállapotú anyagok, amelyeknek olvadéka v. oldata... Tovább

csumiz (Setaria italica [L.] convar, maxima Alef.)

a pázsitfüvek családjához tartozó, Kínában régóta, nálunk csak az 1930-as évek óta... Tovább

Tovább a lexikonra