Miért káros a hagyma a kutyák számára?

Király Réka, AN

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Sok olyan élelmiszer-ipari termék ismert, amely nem jó a kutyák számára - és ebbe a listába beletartozik a hagyma is. Bizonyos vegyületek mérgezőek lehetnek szőrös barátaink számára, így a hagymát mindenképpen kerülni kell minden kutya étrendjében! Olvasd tovább a cikket, melyben kifejtjük részletesen, miért is rossz a hagyma a kutyának.

Valóban nem tesz jót a hagyma a kutya egészségének?

 
A hagyma káros a kutyák számára – igen, ez egy tény, függetlenül attól, hogy azokat főzve, nyersen vagy szárítva ennék meg. A mi életünk számára a hagyma gyakori összetevője ételeinknek, a kutyáknak viszont akár halálos is lehet! Sokan azt hiszik, nyersen semmi baja nem lehet házi kedvencének, de ez egy hibás információ!
 
Alaposan át kell gondolni, mit adunk a kutyánknak, hiszen a sült hagymakarika, a fűszerek, a paradicsomszósz, pizzák, salátaöntetek, hamburger és egyéb feldolgozott élelmiszerek is tartalmazhatnak hagymát, mely nagy mennyiségben káros a kutyák egészségére. És hogy miért is káros a kutyák számára a hagyma? Nos, pontosan azért, mert ez egy méreg számukra.

A hagyma, fokhagyma, póréhagyma és a snidling is egy családba tartozik. Egy különleges vegyület (tioszulfát) segítségével teszik ételeinket ízessé és finom illatúvá. Ezek a vegyületek azok, amelyek károsak a kutyákra: az ő gyomrukban nincsenek olyan enzimek, melyek meg tudnák emészteni ezeket a vegyületeket, így képes felhalmozódni, mérgezést okozva ez által. A nagy mennyiségű tioszulfát a vérben vérszegénységhez és egyéb problémákhoz is vezethet.


Megjegyzés: Az ételekben használt hagyma, vagy hagymapor, ugyanolyan káros lehet, mint a nyers változata.

00-800 gramm hagyma elfogyasztása esetén már mérgezésről beszélhetünk egy kutya esetében. A kutya méretétől és súlyától függ, hogy a mérgezés tünetei milyen mértékben jelentkeznek.
Ha pizzát, hamburgert vagy chips-et fogyaszt (akár véletlenül) egy kutya, azzal körülbelül 150 gramm hagyma kerül a szervezetébe, így ez esetben, 24 órán belül jelentkezhetnek tünetek.

Megjegyzés: kis mennyiségben, de hosszú távon is mérgező lehet a hagyma, hiszen – mint azt már olvashattad – nem tudja megemészteni a szervezete, így felhalmozódhat.

A legfőbb tünetei a mérgezésnek:

- letargia
- elszíneződött, sötét vizelet
- hányás
- hasmenés
- csökkent étvágy
- sápadt íny
- gyors szívverés, nehéz légzés

Teendők: ilyenkor minél gyorsabban állatorvoshoz kell szállítani a kutyát, aki megvizsgálja és megállapítja az esetleges mérgezést ,majd szakszerűen kezeli.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-05-02

Most kell elültetned ezt az ízletes zöldséget: Padlizsán ültetés lépései

A padlizsán egyre népszerűbb hazánkban is, ami nem is véletlen, hiszen megannyi étel remek alapanyaga. Mikor és hogyan kell a padlizsánt elültetni?

2024-05-06

Milyen virágokat érdemes elültetni még a nyár elején?

Érdekel, milyen virágokat lehet érdemes elültetni a nyár elején, amik gyorsan nőnek, és bírják ezeket a melegebb körülményeket? Mutatunk néhány csodás virágot!

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

2024-05-02

Egy nagyon különleges virág: A lampionvirág ültetése, és gondozása

Vannak, akik hólyagcseresznyeként vagy ördöglámpásként ismerik. Különlegességét a termést körülvevő élénknarancssárga burka adja. Optimális májusban ültetni.

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-03-18

Ezt minden kutyatartónak tudnia kell: így tudod megmenteni kutyádat

Megismerheted ebben a cikkben a leggyakoribb tévhiteket a külső paraziták elleni védekezésről, és megtanulhatod, hogyan óvhatod meg kutyádat egész évben te is.

További cikkek ebben a témában
Állatok Állatorvos állattartás Érdekességek

Tovább a Lexikonhoz

vivőgazda

Ellentétben a köztigazdával a v. nem nélkülözhetetlen velejárója az élősködő... Tovább

kanász

régebben a sertések gondozását és legeltetését végző dolgozók elnevezése volt. A nagyobb... Tovább

Tovább a lexikonra