7 gyakori metszési hiba, amit jobb, ha elkerülsz idén tavasszal

VN

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A metszés nagyon hasznos folyamat a növények növekedésének szempontjából, azonban ha nem jól csináljuk, akkor kárt is okozhatunk bennül. A metszés hatására a növény eltörhet, megtörhet, ha nem jól csináljuk. Mutatjuk milyen gyakori hibák szoktak előfordulni a metszés során, hogy ezeket könnyedén elkerülhesd.

Mit kell tudni a tavaszi metszésről?

Bizonyos fák és cserjék rendszeres metszése növelheti az életerőt, javíthatja a gyümölcs- vagy virágtermést, és megelőzheti a betegségeket, de jól kell csinálni ahhoz, hogy az eredmény is jó legyen! Sajnos azt kell mondanunk, hogy nincsen tuti gyógyszer, azaz egyetlen, mindenre kiterjedő módszer az összes növény metszésére. Nemcsak hogy az év különböző szakaszaiban, hanem még különböző módon is kell metszenie a különböző növényeket. Az első számú szabály éppen ezért az, hogy alaposan meg kell vizsgálni a növényeket, mielőtt csak úgy elkezdenénk a metszésüket. A nem megfelelő módon történő metszés mindenféle problémához vezethet. Ugye te sem akarod, hogy virágzás, gyümölcstermés helyett extra levelek növekedésével foglalkozzanak növényeid a rossz metszés miatt? Mutatjuk mikre kell figyelned, azaz milyen hibákat kell elkerülnöd messziről a metszés során!

#1. Gyakori metszési hiba: Metszés rossz évszakban

Sok növényt lehet tél végén, tavasza elején metszeni, de nem mindet. Ebben a cikkünkben egy részletes útmutatást írunk azzal kapcsolatban, hogy mit mikor kell metszeni! A legtöbb növényt télen, nyugalmi állapotban metszik, de vannak kivételek. A cseresznye- és szilvafák például érzékenyek az ezüstlevél-betegségre, ezért nyáron kell metszeni, amikor a fertőzés veszélye csökken, ezt jól védsd még most az eszedbe! Hasonlóképpen, a legtöbb virágzó cserjéket közvetlenül a virágzás után kell metszeni, nem pedig előtte. Kerüld el a virágbimbó eltávolítását, vagy esetleges növény megbetegedések kockázatát azzal, hogy a megfelelő időben metszed a növényeket! A gyümölcsfák visszametszéséről ITT olvashatsz részletes útmutatást. A rózsák metszéséről pedig itt írtunk!

#2. Gyakori metszési hiba: Nem tetted rendbe a metszőollódat

A tavaszi kerti előkészületek közül nem szabad kihagyni a szerszámok tisztítását, karbantartását sem! A tiszta, éles és jól olajozott metszőszerszámok jobban működnek, tovább tartanak, és biztonságosabbak a használatuk, mint a piszkos és tompa metszőszerszámok- ezt minden gyakorlott kertész tudja. Növényeid is hálásak lesznek, ha szánsz kora tavasszal egy kis időt a szerszámok rendberakására, és a metszőollóra is különös gondot fordítasz közben. A rendetlen vágás –amit a nem éles metszőolló okozhat- gyógyulása hosszabb ideig tart, mint a tiszta vágás, ezért betegség behatolhat a növénybe. A nem fertőtlenített metszőollóval pedig egyik növényből a másikba adjuk át a betegséget. 
 

A metszési útmutatónk itt még nem ért véget, további szakértői tanácsokért lapozz a következő oldalra!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-07

Ásás mentes ágyások készítése egy kertész tanácsaival

Tanuld meg te is, hogyan kell ásás mentes ágyásokat készítened a kertben, minimális erőfeszítéssel, ráadásul még a bolygónak is jót teszel ezzel a munkával.

2024-05-07

Ezeket a hibákat követik el a legtöbben az uborka termesztésénél

Ezeket az uborkatermesztési hibákat a legtöbben elkövetik, ezért összegyűjtöttük nektek, hogy ti már ne kövessétek el, nézzük, miket rontanak el nagyon sokan!

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-05-04

Borsó a kertben: tippek a sikeres borsó termesztéshez

Borsó termesztési tippek egy kertésztől: így nevelj borsót a kertedben, hogy az asztalodon mindig friss és zsenge zöldség legyen, kövesd tippjeinket te is!

2024-05-07

Bodzaszörp akáccal és citromfűvel: mostantól mindig így fogod csinálni!

A bodzaszörpről sokunknak jut eszünkbe a gyerekkorunk, és most májusban ezt újra átélhetjük, ha szörpöt főzünk. Tuningoljuk meg citromfűvel és akácvirággal!

2024-04-29

Sokunk kedvence az áfonya: ültessük el május elején egy kertész tanácsaival

Ismerd meg az áfonya titkait és ültess magad is májusban! Ezek egy gyümölcs szakirányú kertész tanácsai a tökéletes áfonya bőséges terméséhez - kövesd a tippeket.

További cikkek ebben a témában
gyümölcs Házi kert Kertészet

Tovább a Lexikonhoz

felszíni vizek

a felszínen levő valamennyi mozgó és állóvíz (folyók, tavak, tengerek). Jellemzőjük az... Tovább

hidrolízis

víz hatására végbemenő kémiai átalakulás. Hidrolízissel bomlanak le a természetes... Tovább

Tovább a lexikonra