A japán rózsa bemutatása, gondozása

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A japán rózsa nagyon szép növény, főleg amikor tele van virággal. Ha odafigyelünk rá és megfelelően gondozzuk, sokszor gyönyörködhetünk a virágaiban.

A japán rózsa bemutatása

A japán rózsa vagy ráncoslevelű rózsa (Rosa rugosa) magyar népies elnevezése: csipkebokor, gyógyhatású növény. A vadrózsánál alacsonyabb, 1-2 méter magas, erősen tüskés és serteszőrős, vastag, felálló szárú, tarackoló kelet-ázsiai cserje. Levélkéi ráncosak, fonákukon szőrösek, erezetük kiemelkedő. Sötétlilás rózsaszínű (ritkán fehér) nagy virágai júniustól augusztusig folyamatosan nyílnak. Termése nagy lapított gömb alakú, piros, elérheti a 2–3 cm átmérő nagyságot is. Ugyanazon tövön virág és termés együtt is található.

A japán rózsa felhasználása

Ugyanúgy használható, mint a vadrózsa termése, de annál jóval szaporább. Nyugat-Európában alacsony termete, gyors növekedése miatt tömegesen alkamazzák. Intenzíven fenntartott parkban jó virágos sövénycserje és sokáig díszítő takarócserje.

Nálunk száraz viszonyok között kezdeti gyors növekedése után a fejlődésben hamar leáll, 1-2 év alatt kiritkul és elöregszik. Mészérzékeny. Van fehér és piros színű, telt virágú fajtája is, de ezek kevésbé ismertek. Magvetéssel, dugványozással szaporítható. Termése piros, jóval nagyobb és húsosabb, mint a vadrózsáé. Frissen is fogyasztható, bár az előbbinél savanykásabb ízű. Szárítása nagyobb gondosságot és több időt igényel a vastagabb húsa miatt.

A japán rózsa fényigénye

A japán rózsának sok fényre van szüksége ahhoz, hogy virágozzon, ezért olyan helyre tegyük, ahol folyamatosan éri a napsugár. Ha sötét helyre tesszük akkor nem csak, hogy nem fog virágzani, hanem a levelei is elhullanak és a növény elpusztul. 

Locsolás

A japán rózsa szereti a vizet, ezért rendszeresen kell locsolni, de nem úgy, hogy a cserép amelyben a rózsa van ússzon a víztől. Győződjünk meg arról, hogy a növényünk olyan cserépbe van ültetve, amelynek az alján van néhány lyuk. Ha a japán rózsa nincs rendszeresen locsolta, akkor megtámadhatják a betegségek és nem fog virágzani. Tartalékolni fogja a vizet a túléléshez és nem lesz ereje a virágzáshoz.

Tápanyagokban gazdag föld

Sok függ attól, hogy milyen talajba van ültetve a japán rózsa, a föld legyen gazdag a tápanyagokban. Helyezünk a cserép aljába kavicsok, hogy a víz tudjon lecsepegni. A növényt 2 – 3 évenként érdemes átültetni. Mivel a növény rövid idő alatt felszívja a földből a tápanyagokat, ezért mindig pótolni kell. Virágüzletben kapható olyan különleges tápanyagokban gazdag föld, amely káliumot, foszfort tartalmaz, amely a japán rózsa fejlődéséhez szükséges. Mindenképpen ilyen földet használjunk.

Cserép

A japán rózsának nincs szüksége nagyméretű cserépre, ezért ne ültessük nagy cserépbe, mert hajlamos lesz arra, hogy a gyökereket a cserép széle felé növessze és a középső részét üresen hagyja. Így a gyökerek csak részlegesen fognak fejlődni.

Metszés

Ha azt szeretnénk, hogy a növény szépen virágozzon, akkor időnként meg kell metszenünk. Az ágakat időnként vissza kell vágnunk, általában kora tavasszal. Ilyenkor a japán rózsa egy bokorhoz hasonló formát kap, amely nagyon jól mutat.

Forrás: Ketkes.com


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-02

Egy nagyon különleges virág: A lampionvirág ültetése, és gondozása

Vannak, akik hólyagcseresznyeként vagy ördöglámpásként ismerik. Különlegességét a termést körülvevő élénknarancssárga burka adja. Optimális májusban ültetni.

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-05-02

Most kell elültetned ezt az ízletes zöldséget: Padlizsán ültetés lépései

A padlizsán egyre népszerűbb hazánkban is, ami nem is véletlen, hiszen megannyi étel remek alapanyaga. Mikor és hogyan kell a padlizsánt elültetni?

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-05-04

Borsó a kertben: tippek a sikeres borsó termesztéshez

Borsó termesztési tippek egy kertésztől: így nevelj borsót a kertedben, hogy az asztalodon mindig friss és zsenge zöldség legyen, kövesd tippjeinket te is!

2024-05-04

Ilyen a tökéletes paradicsom metszés: a titkos fegyver a zamatos terméshez

Hogyan kell paradicsomot metszeni? Mi a tökéletes paradicsom metszés titka? Mutatjuk a kertész tanácsait, hogy a te paradicsomod se bokrosodjon el a nyáron!

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

További cikkek ebben a témában
dísznövény Érdekességek Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem virág

Tovább a Lexikonhoz

Csávázó Maxim XL 35 FS

Folyékony gombaölő csávázószer.Hatóanyag: 25 g/l fludioxonil és 10 g/l... Tovább

bőrszarv

a bőrből kiemelkedő, esetleg valóban szarvra emlékeztető képződmény, amelyet túlzott... Tovább

Tovább a lexikonra