10 meglepő összetevő, amitől jobb lesz a komposztod!

ZH

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Azt gondolhatod, hogy tudod, mit tehetsz a komposzthalomba, és mit hagyj ki, de van néhány szokatlan komposzt-összetevő, amelyet legtöbbünknek valószínűleg eszébe sem jut hozzáadni. Ez azt jelenti, hogy sokkal több potenciális anyagot adhatsz hozzá a kupachoz, mint gondolnád.

A legjobb házi komposztot zöld és barna anyagok kiegyensúlyozott keverékéből készítik. A "zöld" cuccok közé tartozik a lenyírt fű, az elhalt virágfejek, a puha leveles metszés, valamint a nyers gyümölcs- és zöldséghéjból álló konyhai hulladék. A „barna” hulladék fás anyag, metszés, gallyak, aprított karton és papír. Lassabban bomlik le, és segít megelőzni, hogy a komposztkupac büdös szennyeződéssé váljon.

Ezeken a hagyományos anyagokon kívül azonban még néhány meglepőbbet is dobhatunk a komposztra, amelyek fellendíthetik annak hatékonyságát. A régi gyapjútól a porszívó tartalmáig az összetevők listája eléggé meglepő.


A 10 legjobb szokatlan komposzt-összetevő

A saját komposztálóban elkészített házi komposzt sok szempontból jó, így pénzt takaríthatsz meg, segít csökkenteni a szomszédos zöldhulladék-raktárba szállítandó zöldhulladék mennyiségét, és egyben a sikeres, fenntartható kertészkedés alapját is biztosítja.

A komposzt fellendítése érdekében fontold meg néhány szokatlan komposzt összetevő hozzáadását.


1.    HAJ ÉS KÖRÖM

A legtöbb ember naponta 50-100 hajszálat hullajt ki, akár hajmosás vagy fésülködés közben, akár természetes hajhullás következtében. Ahelyett, hogy a lefolyóban végezné (ami irritáló dugulást okoz), gyűjtsd össze a hajat, és tedd a komposztkupacba. Ugyanez vonatkozik a háziállatok szőreire is. Miután kifésülted macskád vagy kutyád bundáját, add hozzá a kihullott szőrt a komposztvödörbe.

A haj gazdag forrása a lassan felszabaduló tápanyagoknak, köztük a nitrogénnek, amely a műtrágya három alapvető összetevőjének egyike (a műtrágyaszámokon kiemelve látható), és fontos a levelek jó növekedéséhez. Azt is láthatod, hogy a kerti madarak lecsapnak a komposztkupacra, hogy összegyűjtsék a szőrt, hogy puha bélést készítsenek fészküknek és madárházuknak.

A komposztkupachoz körömlevágás is hozzáadható. A hajhoz hasonlóan ezek is szervesek, és idővel lebomlanak.

2.    A PORSZÍVÓ TARTALMA

Tudtad, hogy azok a kis szürke részecskék, amelyek szinte láthatatlanul felhalmozódnak a padlónkon, és csak akkor láthatók, ha kikeféljük, valójában elhalt bőrsejtek?

Szörnyű, igaz? Hát igen, de az elhalt bőr a por egyik fő összetevője, és ahelyett, hogy a szemetesbe dobnád, mint minden szerves anyag, lebomlik és gazdagítja a komposztot.

A porszívó gyűjtőzsákjának tartalma is hozzáadható, különösen, ha gyapjúszőnyeged van, mivel a természetes szálak kiváló komposztálóanyagot képeznek – valójában a legjobb környezetkímélő tőzegmoha alternatív komposztok közül néhányat gyapjúból készítenek.

Ha van házi kedvenced, kétségtelenül rendszeresen porszívózol, hogy megszabadulj a szőrszálaktól és a szagoktól a szőnyegen, így sok mindent hozzáadhatsz a komposzthalomhoz!

3.    GYAPJÚ

Van olyan régi gyapjúzoknid, amely már darabjaira hullik, és nem lehet tovább hordani? Vagy egy régi gyapjú pulóver, ami már túl van a javításon? Akkor bizony ezt is rádobhatod a komposztra.

4.    A SZÁRÍTÓBÓL SZÁRMAZÓ SZÖSZ

Lehet, hogy habozunk használni szárítógépünket a megélhetési költségek válsága miatt, de okosan használva csökkentheted a költségeket, és a legjobb eredményt érheted el. Bármennyire is használod, a szárítógép tömítése körüli szöszök rendszeres eltávolítása fontos az otthoni biztonság érdekében, mert ha túl sok halmozódik fel, az tűzveszélyes lehet.

Ahelyett, hogy kidobnád, tedd a komposztkupacba, ahol a pamut- és gyapjúszálak szerkezetet adnak a keveréknek.

5.    HASZNÁLT GYUFÁK ÉS FA PÁLCIKÁK

Gyufát és fa pálcikát adhatsz a komposzthalomhoz „barna” anyagként, amely lassabban bomlik le, mint a levelek és a fű. Mindig mosd meg és vágd fel az evőpálcikát, mielőtt a komposzthoz adnád, így gyorsabban lebomlik.


6.    GRILLHAMU


Köztudott, hogy a fahamunak számos felhasználási területe van a kertben. Kiváló káliumforrás, fontos tápanyag, amely segíti a növények virágzását és jó termését.

A grillrácsokból és tűzrakóhelyekből származó hamu is hozzáadható a komposztkupachoz, de ügyelj arra, hogy előtte távolítsd el a főtt étel minden nyomát, hogy ne vonzza a legyeket.

7.    CSIRKE TRÁGYA

Az egyik legjobb univerzális műtrágya, gyors, egyszerű és gazdaságos módja annak, hogy tavasszal, az ültetés előtt tápanyagot adj a talajhoz.

Ha van csirkéd, vagy ismersz valakit, akinek van, kérd el tőlük a piszkos szalmát és ürüléket, amikor takarítja az óljukat. Adjuk hozzá a komposztkupachoz, és hagyjuk lebomlani. Soha ne tedd a madárkakit közvetlenül a talajba, mert a magas nitrogénszint megégeti a fiatal növényeket.

8.    HÁZI ÁLLATOK UTÁNI HULLADÉK

Amikor kitisztítjuk a húsmentesen táplálkozó kis háziállatok, például nyulak, tengerimalacok, futóegér és egér ketrecét, ahelyett, hogy a szennyezett fűrészport és szalmát a szemetesbe dobnád, add hozzá a komposztkupachoz.

Gyorsan lebomlik, és a szalma vagy fűrészpor „barna” anyagnak minősül, és elősegíti, hogy a halom egészséges és ne túl ázott maradjon.

Soha ne tegyél húsevő háziállatoktól, például macskáktól származó almot, és soha ne tegyél kutyaszennyeződést a komposzthalomba, mert az vonzza a legyeket, kártevőket és betegségeket.

9.    ALGA ÉS NÖVÉNYEK AKVÁRIUMBÓL ÉS TAVAKBÓL

Amikor ki akarod takarítani az akváriumot, mentsd meg a régi gyomnövényt, kapard le az algákat az akvárium oldaláról, és add hozzá a komposztkupachoz.

Az akváriumi vizet is hozzáadhatjuk a komposzthalomhoz, ha az időjárás száraz volt, hogy segítsen nedvesíteni a keveréket és felgyorsítja a komposztálási folyamatot.

Tavi növényeket is lehet hozzáadni, de először 48 órán keresztül hagyjuk őket a vízparton, hogy a bennük élő bogarak és vadállatok visszakerülhessenek a vízbe.


10.    HÁZTARTÁSI PAPÍR

Nem számít, mennyire szervezett otthoni irodád, a régi háztartási papírmunka biztosan felhalmozódik. Ha igen, akkor komposztálással tisztíthatod ki a rendetlenséget.

A régi kifizetett számlák, a papírszalvéták, a tiszta pizzás dobozok, az ősi iskolai feladatok, a születésnapi kártyák és a papír ajándékcsomagolások mind apríthatók és komposztálhatók.

Soha ne adj fényes papírt a komposzthalomhoz, mert az műanyagot tartalmaz és nem bomlik le.
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

További cikkek ebben a témában
dísznövény Gyeptermesztés gyógynövénytermesztés Házi kert kert Kertészet kertfenntartás Környezetvédelem növény Növénytermesztés Növényvédelem

Tovább a Lexikonhoz

endospermium (belső táplálószövet)

a —>műgnak főleg fehérjéket, szénhidrátokat és zsíros olajokat raktározó... Tovább

szubsztrát

Valamennyi kém. vegyület, amely az enzimek aktivitásának következményeként egy adott biokém.... Tovább

Tovább a lexikonra