Nincs kerted? Komposztálj az erkélyen!

SFV, NA

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A szilárd hulladékok jelentős hányada a konyhai maradékokból származik. Ha ezt a típusú hulladékot inkább komposztáljuk, azzal nem csak a hulladéklerakókba jutó szemét mennyiségét csökkentjük, de az üvegházhatást is – a konyhai hulladékok ugyanis potencionálisan üvegházhatást okozó gázok forrásai. És, hogy lehet-e komposztálni, ha lakásban élünk, akár a tizediken? A válasz igen és mutatjuk, hogy hogyan!

Komposztálás az erkélyen


A komposztálás elvei ugyanazok, legyen szó akár egy több hektáros földről, akár egy pár négyzetméter alapterületű erkélyről. A konyhai hulladékokat a komposzt zöld összetevőjének tekinthetjük, ezt pedig egy barna összetevővel érdemes rétegezni.
Az erkélyi komposzt zöld összetevője lehet például a zöldségek héja, a kidobott ételek, a tojáshéj és a kávézacc. Ha egy kinti kertben komposztálunk, akkor a barna réteget összegyűjthetjük tűlevelekből, aprított fából, levelekből. Ezekben az anyagokban azonban – valljuk be – nem bővelkedünk egy sokemeletes házban. Az erkélyen történő komposztálás esetében tehát a barna komponens állhat könnyebben elérhető anyagokból, például aprított papírból.


Ha a hőmérséklet fagypont alá kerül, akkor akárcsak a rendes komposztálás, az erkélyen történő is nagyobb odafigyelést igényel. Egy egy négyzetméter alapterületű komposztláda általában kellő mennyiségű hőt termel ahhoz, hogy a benne lévő komposzt ne fagyjon meg és aktívan tudjon működni a hidegebb időszakokban is. Egy átlagos erkélyi komposztláda azonban általában nem elég nagy ahhoz, hogy saját hőt termeljen, így érdemes néhány óvintézkedést tennünk a fagyás ellen, ha egész évben szeretnénk komposztálni. Ennek érdekében érdemes lehet ilyenkor a ládát áthelyezni a garázsba, vagy ha erre nincs lehetőség, akkor becsomagolni azt buborékfóliába. Az is nyújthat némi segítséget a fagyás megakadályozásában, ha a ládát egy déli fekvésű téglafalhoz, a szellőzőnyíláshoz, vagy a kéményhez közel helyezzük.


Komposztláda készítése az erkélyre


Az erkélyi komposztálós projekted megvalósítását kezdheted akár egy kész edény megvásárlásával, de akár Te magad is elkészítheted saját balkonra szánt komposztládádat. Ehhez egy régi műanyag szemetesre, vagy valamilyen más már nem használt, kicsit nagyobb edényre lesz szükséged.

  • Első lépésként az edény aljára és oldalára több apró lyukat kell csinálnod, mondjuk egy fúró segítségével. Az alsó lyukak a felesleges nedvesség elvezetését teszik lehetővé, míg az oldalán lévők a komposztálási folyamathoz szükséges oxigént biztosítják.
  • Ha ez megvan, akkor emeld meg a komposztládát úgy, hogy téglát, vagy fadarabokat pakolsz alá! Ha a komposztod állaga nyálkás, vagy rohadt tojás szaga van, az azt jelzi, hogy a komposztod túl nedves és több vízelvezető lyukra van szükség.
  • Hogy megakadályozd, hogy az erkélyedet összekoszolja a láda és tócsákat hagyjon maga után, érdemes csepegtető tálcát használnod a ládából kicsepegő nedvesség összegyűjtésére. Erre a célra újrahasznosíthatsz olyan dolgokat, mint egy régi műanyag tálcás szánkó, vagy egy serpenyő.

Ha kész a komposztládád, és használatra kész, akkor kezd meg a zöld és a barna részek rétegzését! Mindig, mikor több anyagot adsz a komposzthoz, gondoskodj róla, hogy szorosan rögzítsd a tartály fedelét és megvédd azt az esőtől, madaraktól, és más lényektől!


Időnként érdemes a komposztot megforgatni, így ugyanis növelheted az oxigénellátást és biztosíthatod az anyag egyenletesen történő komposztálását. 


Ha a komposztládában lévő hulladék besötétedett és morzsalékos textúrájúvá vált, szerves anyagok jelenléte nélkül, akkor a komposztálási folyamat befejeződött. Ha sikeres volt a komposztálás, akkor ez az anyag földes, kellemes illatú. Ilyenkor csak egyszerűen pakold össze a komposztot és tedd el későbbre, mikor virágot ültetnél át, vagy salátát nevelnél!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-03-05

Elfagyhatnak a kibújt tulipánok, ha fagy jön?

Sajnos kárt tehet a nárciszokban, jácintokban, tulipánokban a fagy, de vannak praktikák, amikkel könnyedén védekezhetsz ellene. Mutatjuk a kertész tippjeit!

További cikkek ebben a témában
Érdekességek Házi kert kert Kertészet Környezetvédelem

Tovább a Lexikonhoz

40/2006. (V. 24.) FVM rendelet

a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv alapján a központi költségvetés, valamint az Európai... Tovább

csikó nevelése

a fiatal csikók egészséges fejlődését segíti elő, ha tetszés szerinti időben bőségesen... Tovább

Tovább a lexikonra