Az almafa betegségei, védekezési módok az almafa betegségei ellen

Az almafa leggyakoribb betegségei, és az ellenük való védekezési módok

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Minden az almafa betegségeiről

Az almafa betegségei – Alma ventúriás varrasodása

Kórokozó: Venturia inaequalis

Gazdanövény: alma, Malus fajok.

Tünet: levélen: kerek, halványzöld, domború folt, ami elbarnul = a konídiumtartó gyep, végül elhal. Virágon: sugarasan szétterül a gyep, kötődés nincs, lehull. Gyümölcsön: apró barna gyep, ami vele nő, majd         parásodik, varas lesz, a gyümölcs féloldalas, berepedezett. A varas részen más gomba is megtelepszik. Idős gyümölcsön kicsi marad a folt.

Forrás: fő fertőzési forrás a lehullott levél, ahol a pszeudotécium áttelel (hátráltatja a gyors korhadás, csapadék- és fényhiány). Tavasszal jól átnedvesedve (csapadék) kiszabadulnak az aszkospórák, légmozgással a növényre jut és ha az sokáig eléggé nedves, valamint kb 20 fok van, igen gyorsan terjed (kivárja a megfelelő körülményt). A csíratömlő áttöri a kutikulát, a lappangási idő 20 fokon 8 nap. Kifejleszti a kutikulatartót, majd a kutikulát áttörve a konídiumokat hoz létre. Legtöbb nyáron. Esőcseppel terjed és fertőz (nedvesség, hőmérséklet). Őszre lassul, a szüret előtti fertőzés már csak a tárolóban jelenik meg.

Védekezés: levelek gyűjtése, égetése, talajba forgatása, N-tartalmú műtrágya (karbamid) elősegíti a rothadást. Lombfertőtlenítés: szisztémikus benomil – FUNDAZOL 50 WP, TOPSIN M 70. Vegyi kezelés: Kontakt: egérfülkor propineb, mankoceb – DITHANE M 45, sziszt: mint előbb.

Az almafa betegségei – Alma moníliás betegsége

Kórokozó: Monilinia fructigena

Tünet: gyümölcsön seb körül egyre nagyobb, barna, rothadó folt, melyen okkersárga exogén sztrómák alakulnak ki. A kocsány elbarnul, a gyümölcs ritkán marad a fán, mumifikálódik. Tárolóban sötétbarna, állománya gumiszerű, a héj sima, fényes, összeszárad.

Forrás: a múmiák (álszklerócium), melyen az exogén sztrómák konídiumot hoznak létre. Tavasszal (nagy pára, fény) levegővel, vízzel kerül a gy-re és seben (rovar) jut be. A micélium gyorsan szétterjed és kívül exogén sztróma.

Védekezés: metszéskor a múmiák eltávolítása és elégetése, vegetációban rágó és a szúró- szívó kártevők elleni védekezés, jégverés utáni permetezés, vegyi: ua mint varrasodás.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

13/2007. (III. 1.) FVM rendelet

a zöldség-gyümölcs termelõi értékesítõ szervezetek támogatásáról Az agrárpiaci... Tovább

Élettér Állat-és Természetvédõ Egyesület

Állatvédõ szervezet Állatmenhely (9.00 - 15.00) - 93/700-212 minden nap Elnök: Varga... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Növényvédelem